Řízkování v různých substrátech

Rady a zkušenosti pro všechny

Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod vopat » 23 úno 2010, 10:49

Tak jsem udělal pokus s řízkováním fíkusu v různých substrátech. Nařízkoval jsem Ficus benjamina Wiandii (křehký fíkus) z jedné rostliny - pro objektivnost. K řízkování jsem použil čistou akadamu, zeolit, křemelinovou drť, rašelinu s pískem, výsevní substrát z obchodu, čistou vodu a jako poslední zeminu ze skleníku. Všechny řízky jsem umístil pod průhledný kryt pro zvýšení vlhkosti. Nepoužíval jsem žádný stimulátor.
Výsledek pokusu po jednom měsíci:
1. místo - čistá křemelina - 2 cm kořeny po 7 dnech :shock:
2. místo - čistý zeolit - 2 cm kořeny po 10 dnech :o
3. místo - čistá akadama - 2 cm kořeny po 11 dnech :jedna:
4. místo - čistá voda - kořeny a místa s kalusem po 13 dnech :) , ale opadávaly a žloutly listy
5. místo - výsevní substrát - 2 cm kořeny po 16 dnech :P
6. místo - rašelina s pískem - 2 cm kořeny po 17 dnech - spojené s náletem smutnic po celém bytě :naughty:
7.místo - zemina ze skleníku - 2 cm kořeny po 25 dnech - spojené s nárůstem plísně na povrchu zeminy (nějaké zbytky ze zeleniny) :oops:
Vím, že pro objektivnost pokusu by se to muselo zkoušet na více materiálu a vícekrát, ale pro naše potřeby to asi o něčem vypovídá :jedna: .
Naposledy upravil vopat dne 23 úno 2010, 15:48, celkově upraveno 1
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 23 úno 2010, 11:51

Jako srovnávací pokus velice dobrý :jedna: . Myslím, že hlavně taky pro začátečníky přesvědčivý, proč brát čisté substráty a ne nějakou "hlínu".
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Substráty

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 23 úno 2010, 12:03

Vláďo pěkné.Udělal jsi mi svým pokusem radost. :D V podstatě jsem se na něco podobného chystal.Ale určitě bych nepokryl tak široké pásmo. :clap:
Teď už jenom využiji výsledky tvého testu. Děkuji.
Zdá se mi že výsledky potvrzují mé dosavadní zkušenosti i doporučení zkušenějších.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Jan Adámek » 23 úno 2010, 12:15

Pěkný pokus!
Před 14 dny jsem se pokusil zakořenit fíkus panda. Nadějné větve jsem posypal na řezu stimulátorem AS-1 a vsadil do směsi akadama+antuka+stopa rašeliny. Zbytek větviček jsem dal do vody. Teď mám pocit, že voda na celé čáře vítězí. V substrátu zasazené řízky shazují listy a ty ve vodě máčené pouštějí kořínky.
Na druhé straně zase řízky rozmarýnu v akadamě čisté zakořenily takřka bleskově.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Roman Hlavinka » 23 úno 2010, 18:42

když dáváte řízky do akadamy,vlhčíte ji?????
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Jan Kalivoda » 23 úno 2010, 19:52

Romane prijedu za mesic a kdyz budes mit chut tak se stav a ukazu ti vse o rizkovani a kdyz bude zajem tak ostatnim v dubnu. Jinak pouzivam obcas kanumu na par satsuki napred navlhcit (borti se) pak delam kolickem diry a zasunu rizek za cca 14 dni jsou zakorene. Stimulator dobra vec, ale je nutne vedet kdy a co rizkovat, bavim o hure korenicich drevinach. Zacnu podle pocasi.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Martin Iša » 23 úno 2010, 20:15

Čtu teď jednu veeeelkou knihu o rostlinách. :) Zjistil jsem, že vím, že nic nevím. :oops: Je to pro mne tak rozsáhlé a věděcké, že mám z toho hlavu jak meloun. ;) Ale jsou tam pro mne zajímavé věci.Třeba, že lepšímu zakořenění pomáhá vitamin B1.A proto se ptám odborníků.Má to pro našeho koníčka nějaký význam? :think: Jako třeba, že bychom při přesazování šoupli jednu tabletku do substrátu. :roll:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod Pepča » 23 úno 2010, 22:14

Martine, nevím jestli onen vitamín B1 má opravdu takový vliv na zakořenění. Měla by to být hlavní složka přípravku Superthrive. Ve vlákně Kontejner pro yamadori, publikuje Maros nějakou studii o významu a hlavně mýtu o jeho unikátních vlastnostech. Také jsem si jej koupil a přidával do zálivky, ale to co píší v jeho návodu jsem nepozoroval. Tak nevím kde je pravda.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod vopat » 24 úno 2010, 08:49

Roman Hlavinka píše:když dáváte řízky do akadamy,vlhčíte ji?????


To je právě výhoda propustných substrátů, že i když je úplně proliješ, tak přebytečná voda odteče a v mezírkách mezi jednotlivými zrnky je dostatek vzduchu pro růst kořenů. Po nařízkování jsem všechny propustné substráty úplně prolil a nechal vykapat. Jen rašelinové jsem vlhčil méně.
Včera jsem ještě zjistil, že se zadařil i pokus s řízkováním Ulmus parvifolia v čisté akadamě. Asi před měsícem jsem ostříhal pár výhonků Jilmu a abych je nevyhodil, šoupnul jsem je do akadamy - sice to trvalo asi měsíc, ale už se objevily kořeny :jedna: . A pak že není jaro :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Řízkování v různých substrátech

Příspěvekod vopat » 24 úno 2010, 09:03

Martin Iša píše:Čtu teď jednu veeeelkou knihu o rostlinách. :) Zjistil jsem, že vím, že nic nevím. :oops: Je to pro mne tak rozsáhlé a věděcké, že mám z toho hlavu jak meloun. ;) Ale jsou tam pro mne zajímavé věci.Třeba, že lepšímu zakořenění pomáhá vitamin B1.A proto se ptám odborníků.Má to pro našeho koníčka nějaký význam? :think: Jako třeba, že bychom při přesazování šoupli jednu tabletku do substrátu. :roll:


Tak jsem se díval na složení stimulátorů, jsou tam různé kyseliny, ale Thiamin (vit. B1) tam není. Na tomto odkazu píší o vitamínu B3, ale to už je také jiná kyselinka. Sice Wikipedie občas kecá, ale tenhle článek vypadá důvěryhodně. http://cs.wikipedia.org/wiki/Regul%C3%A1tor_r%C5%AFstu
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků