Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Iša » 07 srp 2009, 17:42

Míro, na borovice se mě neptej. :lol: Já to nevím, jsem co se týká vyzvedávání borovic odkudkoliv úplný elév. :roll: Mám za úkol do jara prostudovat teorii, a na jaře mám praxi.Ovšem pod dohledem. ;) Z listnáčema jsem problém nikdy nijak velký neměl.Jdou z horšího do lepšího, tak aby se jim to nelíbilo. :lol: Ale je to samozřejmě individuální. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod petradelt » 08 srp 2009, 14:37

Někteří tady popisují jako chybu, že nechali jíl v kořenech, ale po vykopání z půdy přeci
nechávám bal pokud možno neporušený, tudíž nemůžu odstraňovat jíl z kořenů,
zase jsem zmatený. :think:
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Míra Z » 08 srp 2009, 22:59

Petře dle mého názoru tam jíl nedělá dobrotu a jen překáží proto ho rovnou odstraním a zasadím do propustného supstrátu.Tento habr rostl v jílu kopal jsem ho nevím jak dlouho.Spodek kořenů byl obalený jílem ten jsem odstranil a ted si habr jen chrochtá :D
Přílohy
1.JPG
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 srp 2009, 09:00

K tématu jílu na kořenech je třeba znát, zda ten určitý strom má či nemá mykrorizní houby,které jsou potřebné ke zdárnému růstu. Některým stromům se může kořenový bal celý vypláchnout proudem vody a pak zasadit,(vesměs listnáče), jiným to vadí.Hlavně se musí dávat velký pozor, aby se zachovalo co nejvíce jemných vlásečnic, to je základ úspěchu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Míra Z » 09 srp 2009, 23:00

Ládo malá otáka když kopu yamadori listnáču třeba habry nebo hlohy tak bal neproplachuju a nechávám hezky a téměř vše mi tak přežije.
Ale viděl jsem na fotkách ja hlohy a habry komplet oplachovali až na jemné vlásečnice.Osobně jsem to nezkoušel.Je to taky bez problémů?Nebo je tam větší možnost že strom pojde?(když se ke kořenům nechovám jako prase...)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 srp 2009, 15:38

Míro, myslím u listnáčů že opravdu nevadí je proprat proudem vody,tím se ti objeví jinak barevné suché a zahnilé kořeny,které ihned odstraním,silné kořeny zastřihnu a tím se vytvoří dostatek místa pro vlásky.Pak propustný,substrát,zapravit hůlkou mezi kořeny všude a je hotovo. Chce to být rozumný a opravdu se kořenům nechovat jako prasátko. :clap:
Míro, ona je ale třeba otázka,jestli to přežijí a živoří (třeba ze setrvačnosti) a další zima ukáže,..... nebo přežijí a prosperují takovým způsobem, že rostou až neskutečně dobře a hodně. Tím ovšem nechci kritizovat tvůj způsob. :oops:
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 10 srp 2009, 21:16, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Hugo Studeník » 10 srp 2009, 18:46

Osobně to u listnáčú řeším tak , že co na stanoviští opadne , to opadne - aspoň sebou nemusím vléct půl kubíku hlíny . Doma strom pak dám do bečky s vodou , nechám odmočit a strom zcela bez hlíny upravím ( kořeny i korunu ) a pak zasadím .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod maros » 10 srp 2009, 21:13

To co odporuca Hugo sa mi zda byt rozumne. Bezne to spominaju autori v navodoch na kopanie yamadori. Odporucaju nechat strom namoceny celu noc vo vode. Predpokladam, ze tymto sposobom sa takmer vsetka hlina odplavi. Ja som tuto jar nosil z lesa kopec hliny, ale na buduci rok skusim nosit o nieco menej :) Predpokladam, ze sa to netyka stromov s ectomyccorhizou.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 srp 2009, 21:27

Maroši, podle mě nosit hlínu z lesa na zahradu je opravdu zbytečné. Při kopání používám děrované plachty 1m2,zhotovené ze starých pytlů od cibule.Strom plachtou podvléknu v díře, a zavážu pevně.Tak se domů nese zhruba obsah cca 1-2 kbelíků hlíny.Je dobré při přepravě i třeba navlhčit bal,nebo zavázaný zabalit do fólie,namočeného prostěradla... podle počasí, tak aby bal nevyschnul. Doma to převážně nacpu do malých nádob. Základ je propustnost substrátu a hlavně vůle stromu na přežití. Podle mých zkušeností přemíra starostlivosti a zálivky je počátek konce, strom se přelívá, uhnijou kořeny..... :cry: :blednu:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Míra Z » 11 srp 2009, 00:34

Ládo určitě to máš ozkoušené tak máš i pravdu.Dost jsem četl jak to dělaj ostatní s balem a přišlo mi šetrnější ponechat bal v celku.Myslím že stromky neživoří a jedou celkem slušně.Jinak následujcí sezonu určitě zkusím bal komplet propláchnout.Dnes mi to vrtalo celý den v hlavě :D
Na nějaké fotce(jestli se nepletu) jsem zahlíd že máš stromek komplet v čisté antuce-jak se tam chová?Myslím že to byla ta sliva od Martina...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků