Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Robert Černý » 18 dub 2013, 10:11

Kolik je hodně nebo málo stromů je poměrně individuální otázka. Každý má jiný časový možnosti :!: V začátcích jsem chtěl vlastnit 100 kousků, ale dnes už vím, že je to pro mě tak trochu sci-fi.
V současné době mám na zahradě 33 kusů a vzhledem k tomu, že chodím do práce na nepravidelný směny a snažím se věnovat rodině a dvou a půl letému synkovi, zatím víc stromů nestíhám. Letos jsem přesazoval polovinu stromů, o tvarování nemluvě a stihnul jsem to jen tak tak. A letošní kopání jamadori z časových důvodů také velice omezím pouze na jednu výpravu na borovice. Do toho jsem ještě dělal na novém bonsáriu. Snad až bude jednou synek větší a trochu samostatnější se mi podaří dostat na počet 50 ks.
Ale jak jsem psal, kdo má více času, může si dovolit se starat o více stromů.
Ještě taky dodám, že je rozdíl vykopat několik stromů a nechat je v nádobě několik let lebedit a zakořenit a mít stejný počet stromů, které je zapotřebí na jaře drátovat, stříhat, přesazovat, následně oddrátovávat atd.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ondra Šrámek » 18 dub 2013, 20:29

Přátelé, já jen tak pro upřesnění, nechci komentovat kolik stromů kdo stíhá,ale kdybyste viděli odkud jsme to o víkendu s Martinem Gipsy Kings tahali, polovina stromů utekla před uhořením(ty co ohořelé jsou si půjdu vyzvednou příští rok:) a přesto dle mého názoru mnoho z nich se je dle mého mrzkého porovnávání srovnatelná s materiálem zde prezentovaným. Vesměs všudybýlek habr. Dvacet kusů a dvacet kusů může být sakra rozdíl, zvláště bereme-li v úvahu destinace a způsoby popsané panem, pardon Panem Svačinou.
světlu vstříc
Uživatelský avatar
Ondra Šrámek
 
Příspěvky: 86
Registrován: 25 bře 2010, 18:34
Bydliště: kousek od Vsetína

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod pájaombre » 19 dub 2013, 06:49

Toto téma je smutně nešťastné :cry: je to jako vše o této době(máš prachy ;) strom si kup,nemáš,no tak kopej( v rámci možností a slušnosti).Kdo nekope nemá nic.
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 dub 2013, 07:25

Pane kolego , to je přesně ten u nás obchodníky a lidmi s mizivou znalostí dálněvýchodní kultury rozšiřovaný a hlediska vypěstování ideálních tvarů, pravidelných hustých rostlin, zcela nesmyslný přístup - stále těmi "spěchajícími" a kšeftaři lidem "kol kolem" podsouvaná lež - polopravda....reklama.....
ale vJaponsku a i dalších zemích s dlouhou kulturní tradicí ve světě, jako prvotní naleziště není "něčí les" - vzdálené hory , případně opuštěná zahrada, ale je to pěstování vybraných rostlin ze semen, maličkých kultivarů z řízků a roubů, případně zakoupených mladičkých rostlin které žijí -rostou do krásy, i stárnou s majitelem.....
Dnes si pro rostliny zajedete autem, ale jak si myslíte že je získávali Japonci - Číňani několik století zpět, kdy začíná historie pěstování rostlin v miskách ......

Pokud se vám zdá být pěstování příliš pomalé, nebo si myslíte že to nejde, zavolejte a přijeďte mě navštívit....
hezký den dnes u nás s jarním deštěm :jedna:
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 23 dub 2013, 08:09, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Drábek » 19 dub 2013, 17:09

Tohle může být samozřejmě nekonečná debata a nikdy se nedobereme výsledku. Můj pohled je takový, že beru yamadori jakou součást bonsajistiky a nedovedu si tento koníček představit bez výletů za yamadori. Na druhou stranu se také věnuji pěstování od semene a mám doma mnoho mladých rostlin, protože to považuji za seriozní a koncepční práci, která má význam.
Moc dobře si vybavuji debatu, kdy sem někdo hodil fotku japonské "plantáže", kdy se zase každý pohoršoval, že už to je moc, že to někdo valí takto ve velkém. Tak si někdy říkám, že kopat je špatně, pěstovat je špatně, jestli to nebude tou českou náturou ;) .
Pěstování ve velkém je jen poctivá zahradnická práce a myslím, že by se našlo hodně lidí, kteří by ocenili, že je tu někdo, kdo je schopen nabídnou např. 20 let staré rostliny, poctivě připravované pro budoucí bonsaje. Je pravda, že pokud se někdo cíleně živý pouze prodejem yamadori, tak je to přinejmenším smutné.

Prostě všeho s mírou. Je pravda, že rostlina, kterou tvaruji od prvopočátku dokáže hodně potěšit, ale né každý to tak cítí a má chuť se tomu věnovat.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 21 dub 2013, 08:53

Martine to "Všeho s mírou"...je výstižné, a pod to co jsi napsal bych se i já podepsal... :jedna: Tak jen tak pro zajímavost co je kde a pro koho "s mírou"....před lety jsme chvíli pobývali v jedné nádherné školce - viz odkaz.... http://www.iselinursery.com/ , při případné návštěvě Portlend - Boring, v Oregonu moc doporučuji......
Tam pan majitel mimo cca 600 hektarů okrasných rostlin pro své potěšení pěstuje i něco málo bonsají. Bylo tam i pár nádherných rostlin z hor... Vím že v této zemi se dodržují zákony, i když se nikdo nedívá, a tak jsme se ptali , jak je to u nich se sbíráním rostlin v přírodě.... atd..... Nějak se to tehdy zamluvilo, ale pan majitel nám později, ve svém sídle, mimo řady ocenění z výstav , ukázal i zarámovaný certifikát , který za výsadbu nějakého parku dostal od prezidenta USA a který mu k tomuto ocenění udělil i právo, vykopat si, dle svého výběru, na horách v USA, jednu rostlinu za rok... Je to už pár let , ale nepochybuji, že u nich, co je psáno to je dáno... :D ...
Jako vzácné rarity nám tehdy ukazovali některé od nás dovezené čarověníky L.e. Krejčí, P.mugo Ježek, Hnízdo,Kostelníček... a další......a kulturu, mimo roubování, i množení-řízkování dvoujehličkových i pěti jehličkových borovic...výsevy a selekci nových kultivarů javorů - A. palmatum x japonikum......
Pěstují, a ukázali nám jak přesazují , dopravují a sází stromy s kmeny silnými do 30 cm, baly cca 1 m v průměru.....
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Michal Němec » 21 dub 2013, 12:42

Každej by měl časem přijít na to o kolik stromů je schopen se kvalitně postarat. :jedna:
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Hugo Studeník » 22 dub 2013, 21:16

Vidím , že se tu rozběhla zajímavá diskuze .
Pokud jde o yamadori je jasné , že většina z nás ( včetně mě ) je jako hodnotný materiál používá a používat bude . Přesto mám ale pocit , že se tento krásný koníček začíná redukovat do toho , vykopat co nejmohutnější strom a ten co nejrychleji upravit a mám bonsai .
To že někde mimo chráněných oblastí vykopu v lese pár vhodných stromků asi nikoho nepobouří . Trochu jinak to vnímám v případě , že k vyzvednutí a přepravě stromu příslušných rozměrů je nutno už použít mechanizaci ( teď nemám na mysli zahradní yamadori či úpravy parků apod. ) . A asi největší problém mám s těmi zpravidla nejhezčími stromy na výstavách či jinde , na kterých je na první pohled patrné , že pocházejí ze zcela jiných lokalit . Nejsem si jistý zda bych tam ty stromy kopal i kdybych to povolení měl . Tady je to už o tom , zda zvítězí láska k přírodě a horám , nebo sběratelská vášeň . Navíc ony ty stromy jsou tak nějak "zadarmo" . Řeší se tu zda kopu pro sebe , či na kšeft . Ale ve finále to asi vyjde nastejno . On ty stromy nakonec někdo koupí , pouze je za něj vykopal někdo jiný . Ale podstatu to nemění .
Tím nechci brojit proti yamadori , protože jak jsem psal i já je mám rád . Chci jen poukázat na pár aspektů okolo . Navíc mi vadí poměrně úzký druhový sortiment těchto stromů . Takže dost využívám i předpěstování v záhonu nebo rostliny ze zahradní výsadby .
Ještě se pamatuji na svoje začátky , kdy jsem strašně chtěl "něco dělat" a měl jsem jen pár semenáčků . Takže zcela chápu snahu vytvořit si zázemí pěstitelského materiálu . Ale pravda je , že čas a péči vyžadují všechny stromy i ty které ještě nechávám sílit a čím jsou zapěstovanější , tím víc času vyžadují . Takže každý časem dojde k tomu , že ještě víc stromů znamená dělat to na úkor kvality péče nebo s pocitem že se z hobby stává povinnost . Pouze to konečné číslo je asi u každého jiné . U někoho deset u někoho sto .
A také mám pocit , že o ty opravdu kvalitní a velké sbírky se nestará pouze jeden člověk .
Toš tak .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Kemka » 23 dub 2013, 15:02

P. Studeník s p. Svačinom to vystihli.
Ak vykopem 10 ročnú borovicu lesnú zo starého nepoužívaného lomu, kam nikto nechodí a nemá z tých náletových semenáčikov žiaden osoh, určite to nikomu vadiť nebude. (Okrem niekoľkých, ktorí by si ho odrezali nad 1. križovatkou na vianočný stromček zadarmo) Ja za to získam síce "zadarmo", ale strom, ktorý sa na 95% uchytí, lebo som zobral všetky korene, zároveň získam rastlinu, ktorá ešte nie je príliš cenná na moje učenie sa a mám na čom najbližších 10 rokov pracovať. Zároveň pri učení a to sa učíme zatiaľ všetci!!! nezničím drahocenný materiál a keďže mám teraz 30 rokov, strom so mnou aj zostarne a keď budem mať 60, už to bude aj kvalitný materiál, ktorý na začiatku nebol cenný skoro vôbec a jeho hodnota sa zniekoľkonásobí. Keď tak urobím každý rok 2 x, prírodu tým nezničím. Dnes mám doma takých stromov 6 a viem že 15 bude až až. Miera je u každého iná.
Je mi ale ľúto ak vidím niekoho vykopávať stromy napr. z chráneného územia v národnom parku. O to viac ma hnevá, ak to kope niekto z cudzej krajiny v našej prírode a potom z toho urobí kšeft. Jemi jedno aké má povolenia a ako ich získal. Z toho mi je akurát tak na vracanie!
Martin Kemka
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23 úno 2010, 14:58

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Kolacia » 24 dub 2013, 00:44

mě je na zvracení z ochranářů , kteří určují které stromy jsou vhodné v chráněném území a které ne a kteří chrání bedlivě kamenolom - lidmi vykopanou ďouru do země
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron