Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Dan Pánek » 24 úno 2009, 09:25

Láďo, to že váže tolik vody, pod automatickou závlahou skutečně asi nedoceníš :P Co se týče lepšího kořenění - předpokládám, že i bez rašeliníku Ti rostliny koření dobře, někomu to ale může pomoci a taky proto se rašeliník doporučuje
zejména pro čerstvé yamadori.
Biotop kořenů je velmi složitá záležitost, všechno souvisí se vším (mykorhiza-bakterie, hnojení, pH, kationty, teplota atd...) a já nejsem ten pravý, kdo by mohl poskytnout vyčerpávající přehled, mám o tom jen povšechné vědění.
A například jen fakt, že vydatné hnojení dusíkem neprospívá mykorhize, tudíž může být kontraproduktivní,
nehodlám řešit jinak, než že to vyzkouším - a uvidím - snad přijdu na vhodné dávkování. Takže co je zjištěno metodou pokus, omyl a následně dlouhými léty pozitivních zkušeností - to je pro mě berná mince. Protože cestička už je prošlapaná,
nemusím sám prosekávat další. Řada bonsajistů rašeliník doporučuje - tedy především proto ho používám i já.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 úno 2009, 09:47

Dane , je to přesně jak píšeš,vyzkoušet-zavrhnout,vyzkoušet- doporučit. Proto je tady forum,abychom se učili a vzdělávali.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Dan Pánek » 24 úno 2009, 10:43

Jinak ohledně vyzvedávání jsem se trochu rozepsal na Kai

http://www.bonsai-kai.cz/venkovni_bonsa ... ori&blok=1
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 24 úno 2009, 10:44

Je to tak nějak jak píšete - tedy vše souvisí se vším. U starších rostlin musíte po přenesení překonat šok způsobený změnou prostředí a mikroklima ve kterém rostly. Jen zcela vyjimečně jsou podmínky na novém stanovišti stejné s předchozími a na každém místě naší země jiné. Podstatně jednodušší to má ten kdo žije v prostředí hor a lesů - je tam vyšší vzdušná vlhkost . Nejde napsat jednoduchý univerzální návod - stejně jako s tou vhodnou půdou do misky. Prostředí je zcela rozdílné i když ve stejné lokalitě pěstujete své rostliny na jižním svahu uvnitř zástavby domů na terase a nebo bydlíte o kousek dál za vesnicí, ve zvlněném terénu se vzrostlými stromy a třeba ještě blízko potoka - vodní plochy, - nebo dokonce na okraji lesů ...
Těm podmínkám a i vašim možnostem je třeba se přizpůsobit s pěstováním a kombinace budou různé - třeba - hodně propustný substrát + menší nádoby na slunci + automatická závlaha a častější hnojení i přesazování je jedna možná kombinace. Další je vzdušný organický substrát , který více drží vodu, rostliny v polostínu , zálivka nepravidelná podle potřeby, + větší pěstební nádoby ve kterých rostliny stojí na zemi a nevysychají zdola ... Těch kombinací, "jak na to aby to rostlo " je více a každý si musí najít tu svou, - dle prostředí ,svých možností . A tomu je třeba také, alespoň částečně, přizpůsobit i výběr vhodných rostlin.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 25 úno 2009, 19:55

Jedna maličkost: sázíme-li yamadori do nádob, pak je lepší volit pevné (dřevěné bedýnky, polystyrenové krabice, gumové kbelíky, gumové zednické kalfasy, keramiku apod.), takové které si při případném uchopení s rostlinou nezačnou deformovat a kroutit. Jakýkoliv pohyb s kořeny je po zasazení zátěží pro rostlinu. Asi to všichni víte, ale stejně to radši připomenu (dycky nadávám když chci přenést stromek zasazený v těch velkých plastových miskách, kroutí se a švrdlají se substrátem, pak si říkám - hlavně na to na jaře nezapomeň a zasaď to do něčeho normálního. :) )
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 25 úno 2009, 20:35

No řekl bych Míro, že to je dobý poznatek a rada. Díky
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 úno 2009, 20:50

Proto řežu celé opěrné kořeny,nechávám jen vlásečnice,aby se mi to vešlo do malých misek (max.velikost umývadlo průměr 50 sm-plastové.Sehnal jsem je ve slevě po 30 kč.,vyvrtal odtokové díry a je to přesně ta velikost, která se nekroutí a jde unést bez pomoci druhých. :P :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 25 úno 2009, 21:01

Láďo neuvěříš, ale ani za boha jsem ho nemohl narvat do lavoru (plastového umyvadla).... :lol: :lol: :lol:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 25 úno 2009, 21:09

Teda Míro :shock: ten snad zůstal v tom vozíku né ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 úno 2009, 21:17

Při troše dobré vůle jde všechno :D :D Tenhle byl původně taky na vleku :D :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron