Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 25 úno 2009, 21:22

to Jarda: ne.e :lol: .... prosím všimněte si toho vynuceného úsměvu na tváři. Poté co jsem kopnul tuhle rostlinu mi už do smíchu vůbec nebylo.

Jinak samozřejmě jsem i tady udělal při sázení po vyzvednutí plno chyb. Špatný substrát, nechaný jíl v kořenech, rostlina zasazená moc vysoko, atd. Jalovci to však nejspíš nevadilo... bez problémů se chytl. Nyní je znovu přesazen. Konečně do nádoby se kterou se dá i přestěhovat. Po vyzvednutí jsem s ním rok nehnul... ne, že bych nechtěl, ale prostě to nešlo. :lol: :lol:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 úno 2009, 21:29

To je přesně ten samý jalovec jako ty moje. Udělal jsem stejnou chybu jako ty, jíl u kořenů ,ale vzhledem k manipulaci jsem ho zkosil včas :D . Měl jsem vizi obrovského stromu se dvěma třetinami mrtvého dřeva,ale po vyzkoušení tvorby mě to rychle pustilo. S tímhle druhem mám špatné zkušenosti,neobráží mi do starého dřeva,je křehký,láme se a nakonec mi ho žere rez hrušňová. Doufám že tobě se povede lépe, ten strom je tvarově super.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 25 úno 2009, 21:35

u mě jde nejspíš o juniperus horizontalis akorát nevím jáký to může být kultivar... rostlina je stará přibližně 45let. Sadila ji moje babička. Při vyzvedávání měla cca 4-5 metrů v průměru.

Jinak u mě je to adept na překájení na Itoigawu nebo Sargentii... bude to strom na hooodně dlouho. Však Láďo přijeď na jaře a uvidíš sám. :)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 úno 2009, 21:38

To že by nádoba pro umístění rostlin a pozdější přenášení měla být dostatečně pevná je důležité doporučení !!! Já se domnívám , že pokud nemáte přístup k levným velikým kontejnerům jsou nejlepším a snad nejlevnějším řešením na míru sbité dřevěné bedny které s oblibou používá na své obrovské alpské Yamadori třeba Juraj Marcinko nebo Serge Cleméns - a je vidět i na předchozím obrázku. Stačí na to staré desky, ne moc na těsno sbité...nepřehřívá se to v nich, voda odtéká...ale mělo by to být natolik pevné aby to pár let vydrželo a šlo i přemisťovat. Je jasné že je třeba přemýšlet i nad váhou , jiné je to tam kde je k dispozici vysokozdvižný vozík a jiné na zahrádce... A u výše jmenovaných a na rostlinách na které jsem si mohl máknout, vždy dole drenáž , i kusy polystyrenu jak půl cihly, dále vzdušná směs, nazval bych to co dům dal z přesazování - antuka, vápencová , žulová i tufová drť , hrabanka, rašelina, akadama...prodyšné i po několika letech ...
Než jsem to dopsal tak už jsou tu i fotky - to je fajn - zdravím ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 úno 2009, 21:45

Mirku,pokud ti můžu poradit, začni dělat na tom mrtvém dřevě,čím víc to zaschne,tím je to tvrdší,nejde to trhat po létech,musíš frézovat.Rád bych se podíval, ale z Plzně je to dost z ruky.(možná to někdy vyjde) :D .Držím palce s přikájením.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 25 úno 2009, 21:48

Míro dík za odpověď a k tomuto kousku Ti přeju aby ti opravdu vyšel, je to macek ale s dobrou perspektivou. :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 25 úno 2009, 22:04

to Jarda: dík...
to Láďa: s tím mrtvým dřevem vím... některé ořezané špalky jsem už zpracoval (ať to zraje...) ostatní teprve čeká úprava. Celkově je strom připravován na polokaskádu až kaskádu, to se ještě uvidí, každopádně bude to ještě o hodně víc nakloněné doprava.

Jinak takovéhle zednické kalfasy jsou super, akorát se přehřívají. Na to se dají využít zbytky z polystyrenových desek (ideálně ta 2cm, ale u mě je to tak, co zrovna vyjde.. a když nevyjde, taky to přežije) obskládané ke stěnám nádoby zevnitř.
Pro zajímavost, když jsem mluvil s Juanem Tomasem z Mallorky, tak ten říkal, že to takto aplikuje u většiny rostlin, a to i v keramickým miskách. Polystyren se zařízne těsně pod úrovní povrchu substrátu. Na ostrém letním sluníčku je to myslím jednoznačné plus.
Znáte to, v létě si sáhnete na tmavou misku a se zděšením koukáte jestli je v misce ještě pořád hlína a nebo už vypálená cihla. :)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Míra Z » 25 úno 2009, 22:46

Mirku je to moc hezký kousek už se těším na jeho pokračování ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 úno 2009, 22:48

Já jsem asi konzervativní , ale mě se to víc líbilo postavené. Na podobné rostlině kdysi pracoval M. Noelanders , snad je v té jeho knize. A v tomto kontejneru s otvory jen dole jsem loni viděl několik krásných ale bohužel už mrtvých stromů...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 úno 2009, 07:53

Pane Svačina, konzervativní jsme asi dva, já bych to taky postavil,přesně jako Noelanders.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron