Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 20 úno 2009, 20:44

Na toto téma mě navedl Mirek takže se Vás ptám.

Jaký je nejlepší čas na kopání yamadori ?

Jak kopat (s balem, kolik balu atd.)a co s vykopaným stromkem (jak dlouho může být zabalen) ?

Co se stromkem po přivezení domů (dát do bedny, jaká nová zemina, nechat starou, jak moc hnojit, kdy začít hnojit) ?

Jak dlouho nechat yamadori bez zásahu ?

A napadá-li Vás něco navíc klidně to zde uveďte.

Děkuji

P.S. Jen tak mimochodem já zkušenosti nemám, protože jsem začátečník. Loni na jaře jsem to nestihl a na podzim mám jen dva kousky a to nevím jestli
to do jara rozdýchaj.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Míra Z » 21 úno 2009, 01:16

Jsem pořád začátečník ale mé zkušeenosti jsou takové že dřív mi uhynolo celkem dost stomků z důvodů-nedostatečný kořenový a špatné umistění(v Praze za oknem).
V Praze už nebydlím a myslím že už to není tak špatné.
Kopat chodím až když je nad nulou minulý rok unor... Stromek si předem vyhlídnu,super je když třeba borovice roste na skále jen jí opatrně kořen po kořenu stáhnu.Jinak buky atd jsem lopatou obrýval a snažil se podkopat je tam problem že se může poničit kořenový bal...Ted si beru krumpáč stromek obryju krumpáčem a lopatkou dodělám dílo(někdy ani není potřeba).Kořenový bal mám raději větší než menší.Pak už bal upravím ručně aby nebyl zas zbytečně těžký a svou váhou neponičil své kořeny.Poté ho obalím do silného igelitového pytle a napevno zalepím lepící páskou aby mi kořenový bal hezky držel pohromadě.
Doma bud stromky sásím do volné půdy nebo do předem připravených kontajnerů.Substrát jsem používal trocha hlíny více rašeliny a písku ale to mi nepřišlo moc dobrý.Ted mám připravený štěrk frakce kolem 5mm a rašelinu.Poté dávám stromky do stínu tak na 3 týdny.Pak dle svého stanoviště borovice na slunce atd...S hnojením začínám tak po měsíci když vidím že to stromek přežil.
Tento rok jsem zkoušel kopnout i pár stromků na podzim září říjen listopad jak to dopadlo řeknu až na jaře...

V autě sebou vozím vodu a kyž se mi zdá kořenyvý bal suchý tak ho zaleju...
Když má strom přebytečné dlouhé větve a pod. tak je odstraním aby to kořeny utáhly.
Tohle je taková kostra co zhruba dělám...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2009, 09:44

Kopání stromů ve volné přírodě je vždy otázkou citu kopajícího. Po nálezu se kývavým pohybem předvědčím,zda má,či nemá kůlový kořen,odhrabáním okolí zjistím, zda je vůbec v technických možnostech stromek vyjmout (skalnaté místo)velké kameny). Znovu si stromek prohlédnu ze všech stran,zda má vůbec pro můj budoucí záměr cenu ho kopat.(zúžení,skryté defekty,špatně nasazené větve.....). Pokud je vše v pořádku, začínám kopat. K tomu účelu jsem si vyrobil těžký rýč,o polovinu užší než normální a o polovinu delší ( jako základ je použit rýč na kopání drenáží) ,jako násadu jsem použil pozinkovou vodovodní rouru 1".Váha tohoto rýče je zhruba 6-8 kg.Tímto rýčem začínám kopat asi 20-30 cm od kmene , šikmo od něho po celém obvodu, na hloubku rýče (hruba 30 cm). Po každém rýpnutí zatlačím hlínu ke kmeni,poté kopu obráceně po celém obvodu (pod stromek). Případné kořeny vahou rýče sekám, ale neustále přitlačuji do balu, aby se nerozpadl. Podle mého názoru silné kořeny slouží jako kotva a opora stromu,a jen vláskové a jemné kořeny -neporušené jsou zárukou dobrého dalšího růstu. Po vykopání podvléknu pod stromek zahradnickou jutovou síťku, kterou dobře utáhnu zavázáním. Doma sázím do propustného substrátu s dostříháním silných kořenů,rovnou do pěstebních nádob. Zastávám názor, že šok, který strom utrpěl při kopání, dostane ještě jednou, když bych ho překopával z volné půdy(záhonu) a přesazoval do misky.Přesazený stromek zaliji, umístím do polostínu a je nejlepší na něho "zapomenout",přílišná péče mu škodí. Převážně mlžím jen přes korunu. Případné větve,které se nehodí k budoucímu záměru odstříhnu -ALE CELÉ, nikdy jen nezastřihuji. Moje úspěšnost při tomto způsobu je asi 80%.. Vykopaný stromek je minimálně rok až dva TABU !! Nešahat,nekroutit,zapomenout :mrgreen: :mrgreen: U zahradních jamadori je to podstatně jednodušší,mají lepší,kompaktnější kořenový bal.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 21 úno 2009, 18:36

Láďo otázku, ty ostříhané kořeny teda jejich rány nějak ošetřuješ a když, tak čím a jak ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2009, 18:44

Kořeny neošetřuji,pouze je čistě zastřihnu konkávními kleštěmi. Mnohokrát se mi stalo, že z jejich konců vyrostly nové vláskové kořeny k dalšímu využití. Protože sázím do propustných substrátů , myslím že nehrozí ani hniloba.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 úno 2009, 21:24

No nevím nevím, Láďo, ale podle mě od kořenů vše začíná. Já kořeny ošetřuji tedy u přesazení a odstranění nějakého silnějšího kořenu včelím voskem + stimulátorem na zakořenění.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 úno 2009, 21:49

Milane,je to jen moje zkušenost,žádný z mých cca 80 stromků jsem neošetřoval,venkovní ani pokojové.(při přesazování na to není ani čas,stejně to trvá skoro 14 dní :P )Určitě máš pravdu, že na kořenech záleží,je to polovina úspěchu. Ale nezanedbatelná je i vůle některých stromků přežít i s minimem kořenů. O tom mě přesvědčil například tamaryšek,který jsem musel vykopat ze zrušené zahrady.Má průměr kmene asi 12 cm, byl to jen pařez z jednou větvičkou. Po vykopání jsem zjistil, že kořenový bal byl totálně uhnilý a zbyl jen JEDEN 20ti centimetrový kořínek s rozvětvením. Přesto jsem ho zasadil do misky,zafifoval a mám ho už 5 let. Letos ho přesadím a začnu se pokoušet o tvar.Tím jsem chtěl říci, že vůle stromu je někdy silnější než množství kořenů.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 úno 2009, 22:23

Láďo, velice dobře ti rozumím a něco i na tom bude.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod František Sýkora » 22 úno 2009, 22:01

Přidám taky pár poznatků,kopal jsem v loni od ůnora do půlky dubna,pak v průběhu roku chodím do lesa a pokud něco najdu tak na něj vyrazím zas na podzim nebo další jaro.Používám rýč,takzvany štichar.
Bal nerozebírám,zabalím do smrštovací folie a poradne utáhnout,je dobrý si vzít sebou rozprašovač a bal zvlhčit.Vzít sebou trochu hrabanky okolo a hlíny z místa kopání a přidat ho do kontejneru spolu se šterkem aby se podpořila mykorhiza,a je dobrý nazbírat rašeliník nasekat na menší kousky a zamíchat k substratu.Fandus ;)
Učený z nebe nespadl.
František Sýkora
 
Příspěvky: 54
Registrován: 13 úno 2009, 14:50
Bydliště: Vojnův Městec-Vysočina

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jarda Marek » 22 úno 2009, 22:16

Fando, co tam v tom substrátu ten rašeliník přesně dělá ? jakou tam má funkci ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron