Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 24 dub 2013, 12:06

Jamadori má své pevné místo od počátku tohoto umění tvarování a pěstování stromů v nádobách (všeobecně nazývaných Bosai). A to jak v Asii tak v Evropě.
Je to pevná součást tohoto umění.(a nemyslím si že to Jirka Svačina od Brna změní :-) ) Každý rok je možné vidět na evropských výstavách, krásné bonsaje které i několik století rostly na svazích Alp.Taková je realita.Netřeba fňukat. :-)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 dub 2013, 11:25

Honzo já se na ty staleté raději podívám na těch horách.....a přesto, že vím, že na tom asi nic nezměním, rabování ve velkém a na kšeft nepodporuji ....ani jeho propagaci..., časem nejspíš dojde ke zpřísnění,....a opět na to doplatí ti co si vyjimečně jdou něco malého vykopat jen pro sebe.....
..... a v dalším zdaleka nemáš pravdu... Jamadori v dnešní podobě - sběr starých stromů z přírody , je záležitost Evropská a Americká a až z posledních asi třiceti let...Celé to vedeno snahou rychle dohnat-vyrovnat se Japoncům-asiatům...a bohužel také i obchodními zájmy...
Ale všechny klturní rostliny jsou původem - kdysi získány z divoké přírody....někdy jako semena, jindy jako řízky, rouby, odhřížené části... i jako mladé nadějné rostliny......... ale vesměs následně mnoho let pečlivě pěstovány a šlechtěny. Řada z nich má des již jiný vzhled, jiné vlastnosti, drobné listy- krátké jehlice, jiný růst, třeba i odolnost proti přísušku atd.... jsou vzdáleny od těch původních...divokých.....a Asiati po bonsaje používají šlechtěné - kulturní druhy....většinou roubované....ze školek - specializovaných pěstíren...., je potřeba je pečlivě studovat - rozlišovat, až na dost vzácné vyjimky, to nejsou rostliny z přírody....

a Martine....ochranářům v mnoha případech také vůbec nerozumím.....

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod 001čolek » 30 dub 2013, 11:17

Pěkný den.

Tak co borovice,pánové?? Mám tu celkem 4 lokality,něco jsem objel a obešel včera,dnes se jdu mrknout ještě na jednu za humny ... už už to vypadá,že by to někde šlo...... Některé mají svíce tak cca 3 cm,ale ještě se neotevírají, dnešní sluníčko jim jistě pomůže.
Buky z loňska co mám na zahrádce konečně mají první lístky, čerstvé yamadori (cca 2- 3 týdny) jsou ještě zavřené,ale nalévají se.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Robert Černý » 30 dub 2013, 20:27

Zdeňku ono to asi záleží na lokalitě, ale Vláďa a já vyrážíme v pátek něco kopnout :jedna:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod 001čolek » 03 kvě 2013, 07:03

........ jen pro zajímavost : po lon'ském a letošním kopání habrů je vidět obrovský rozdíl v termínu kopání a následném rozjezdu. Habry,které jsem kopl ve stejné lokalitě loni v únoru (řezané na špalek) měly už koncem dubna 2012 nové lístky a krátké větvičky (cca 2cm) a letošní opět to samé. Habry kopané později ,přelom března a začátek dubna teprve vyhánějí na kmenech nové pupeny. Nevím co je lepší,v každém případě je ale vidět že habr kopaný v zimě se probouzí dřív oproti jarním kopům. Čím to může být?
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod kuncarladislav » 03 kvě 2013, 19:07

No myslím,že je to vcelku jedno a záleží asi na počasí.Vždyť letos byl začátek dubna ještě mrazivej a bylo plno sněhu oproti loňsku.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod lacike » 04 kvě 2013, 17:29

001čolek píše:........ jen pro zajímavost : po lon'ském a letošním kopání habrů je vidět obrovský rozdíl v termínu kopání a následném rozjezdu. Habry,které jsem kopl ve stejné lokalitě loni v únoru (řezané na špalek) měly už koncem dubna 2012 nové lístky a krátké větvičky (cca 2cm) a letošní opět to samé. Habry kopané později ,přelom března a začátek dubna teprve vyhánějí na kmenech nové pupeny. Nevím co je lepší,v každém případě je ale vidět že habr kopaný v zimě se probouzí dřív oproti jarním kopům. Čím to může být?


ja si myslim, ze to je jednoznacne casom, ktory stravili v miske. neviem aky priebeh ma pocasie, tam kde byvas, resp. ako teplo je tam, kde skladujes vykopane stromy, ale akonahle je teplota nad nulou, tak korene zacinaju rast, napriek tomu, ze strom este nemusi byt prebudeny. Cize im davas dlhsi cas na prekorenenie a z toho vyplyva celkoho lepsia aktivita stromu.
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 kvě 2013, 09:02

Lacike má pravdu. Jakmile něco vrazíš do nádoby, tak se kořeny ohřívají rychleji.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Johnys » 04 zář 2014, 17:08

Není to tak dlouho, co jsem četl tohle vlákno tak snad to tu někde už není :D
Přinesl jsem si yamadori borovic tak se chci zeptat jestli je lepší jim protrhat staré jehlice nebo je ponechat a mlžit přes korunu?
Jan Škarda
Johnys
 
Příspěvky: 22
Registrován: 12 kvě 2010, 22:21
Bydliště: Obecnice, okr. Příbram

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod kuncarladislav » 04 zář 2014, 22:07

Za mě ponechat a mlžit.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron