Yamadori jak na to ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 15 dub 2013, 20:49

Jirka Novák píše:
Martin Cigánik píše:Od pátku do neděle se dařilo každý den a doma přibylo 12 nových kousků:-)


tak tímhle bych se moc nechlubil. To už nemá s bonsaistikou a s koníčkem moc společného..... :(


:lol: Jirko proč ne? Doteď mrzlo a byl půl metr sněhu. Z ničeho nic je 20 nad nulou. Příští víkend už bude skoro pozdě na kopání. Je třeba to stihnout co nejdříve. A 12 stromečků za pár dní? Vždyť to nic není :lol: chceš-li mít někdy sbírku, tak je třeba kopat. Je třeba mít nakopáno určité množství, ať máš každé jaro co dělat. Což pro mě znamená cca 20 kousků za rok. Až se dostanu na stovku, tak prvních dvacet kousků bude mít pět let a může se na nich vesele a beze strachu pracovat. Tomu se pak říká zapěstovaný hrubý materiál...
Poté už je to jen a jen na vybírání, doplňování a vyměňování s jinými stejně postiženými blázny jako jsme my:-)
Měj se fajn.
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 dub 2013, 08:43

....celou řadu stromů /druhů/ není možné nikde v přírodě vykopat...musí se cíleně v plochých nádobách pěstovat .... :roll: viz třeba Acer palmatum s plochým nebari, + řada podobných druhů...
Já bych se v tomto připojil k Jirkovi Novákovi :clap: a skutečně bych se s těmi výkopy po lesích příliš nechlubil. :naughty: Ale ne proto, že by mi tak vadilo, že si někdo pro své potěšení - vlastní sbírku vykope pár - 5-10 pokroucených - náletových rostlin a časem některou z nich vymění za jinou... :think: Ale proto, že se jak je u nás národním zvykem, něco jiného se vypráví a něco jiného dělá...Kope se vesele ve velkém, i v rezervacích, národních parcích, zahraničních horách,atd, A ne jen pro vlastní sbírky, nebo nějakou výměnu, ale po desítkách rostlin, v řadě případů předem určených na kšeft. To že je to na hraně nebo už za hranou zahradnické etiky a v řadě případů i zákonů /majitel, ochrana přírody, fyto,atd/ je zcela zjevné, není důvod rozebírat... ;) ..
Ale, já se domnívám , že každá pěkná - vzorová - sbírka bonsají , i jen stromečků, zahradnického - rozpěstovaného materiálu by /dle mého názoru/ měla být pestrá, složena z různách rodů-druhů rostlin, - větších, menších, starších, mladších...., a soutěž....... snad v eleganci, umění rostliny pěstovat - pečlivě dlouhodobě tvarovat.. :jedna: ..... ne v tom kolik toho kdo unese...co kde sebere......
Hezký den všem.... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 16 dub 2013, 10:28

Souhlasím. Je třeba kopat.Přesně jak píše Martin. Zvláště když chceš mít autorský stromek od A až do Z. Je třeba ho nejdřív vykopat.Všechno nasvědčuje že jaro bude krátké. Takže kdo váhá nic mít nebude. :-)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 16 dub 2013, 13:50

Pane Svačina ve všech bodech s Vámi souhlasím. Mluvíte mi s duše s tím kopáním po lokalitách, kde to není zrovna dvakrát košer...
Trošku mě mrzí, že povídání o kšeftech, kopání v zakázaných oblastech a další nepěknosti vyšly zrovna na můj příspěvek, nicméně, kdo mě zná ví, že vše je pro mou soukromou sbírku. Nejsem kšeftař-bonsai je moje nej hobby.
Proto se necítím nijak uražen ani zneuctěn ;) Snažím se kopat tam, kde je domluveno, či to není vyloženě zakázáno. Jako každý "kopáč" už jsem potkal mnoho myslivců, strážníků i majitelů a vždy jsem se dokázal slušně domluvit a "klep,klep" nikdy nebyl problém dokopat, uklidit po sobě a odejít. Vžyť stejně jde jen o to, že to, co chceme my, lesáci nechtějí:-) Chce to jen slušnost a rozum v hrsti.

Přesto jsem rád, že jste svůj příspěvek napsal a věřím, že poslouží k zamyšlení:-)
Pěkný den. Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 dub 2013, 16:46

Martine to bylo jen takové všeobecné povzdechnutí k předchozí diskusi, ne přímo k tvému předchozímu povídání, ani k dalším autorům, protože ti kterých se to především týká sem asi nechodí, nikam nepíší .... :think: a navíc, já také, sem tam někde něco vykopu... ;) jen už si hodně vybírám, protože je mi některých těch mou vinou ztracených rostlin líto....a je to jiné u záchranných akcí v těch likvidovaných zahradách atd...a v přírodě... :roll: ...
...... jen nemám rád, ten mezi řádky a krumpáčem a spol. ....jakoby drobet skrytý "spěch"...rychle získat co nejsilnější materiál , cvičný materiál,...atd...On se každý strom z tohoh výkopu řadu let zotavuje, občas odejde po dvou i třech zimách....a u některých rostlin co se tu občas objevují si troufám tvrdit, že by autoři - kopáči, měli mnohem snazší život s rostlinami ze školek, pěstovanými v kontejnerech, nebo balovek s dobrými kořeny, se kterými by mohli ihned pracovat....a snad to neví... :?:
Tak si ty mé poznámky neberte osobně ....jsou k zamyšlení....některé své stromy , do volné půdy, jsem sázel před cca 50 lety, a stále rostou, jejich sourozenci v miskách, bohužel vesměs už dávno nežijí...své chyby nerad opakuji....nemusí se opakovat jinde............ :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 16 dub 2013, 17:16

Píšete o spěchu a myslím, že jste na to samozřejmě kápnul. To víte, že spěchám:-) Je mi 30 a chci si v tuto chvíli, kdy nemám žádné starosti a strasti pořídit "sbírku", která se mnou zestárne. Určitě časem nebudu mít tolik času, kolik mám teď, tak se samozřejmě snažím " zásobit". Ale nemyslete si, že kopu vše:-) Sice jsem oproti Vám zelenáč, přesto si troufnu tvrdit, že úplný greenhorn nejsem a jsem schopen odhadnout své možnosti. Už jsem musel opustit spoustu stromů, které bych moc rád měl na zahradě z důvodu nemožnosti je vykopat. Přes mrtvoly nejdu a nepůjdu. Raději je nechám žít na svém místě dál:-)
Ale to, že občas holt nějaký strom odejde, je prostě cena tohoto koníčku a neznám nikoho, komu by nebylo líto stromu, který odejde...
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Josef Vrážel » 17 dub 2013, 13:07

Martine, říkáš 100 kusů ?
Tak to si nedovedu představit, jak to chceš stíhat.... :think:
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 17 dub 2013, 13:28

Proč stíhat? Vždyť je to "jen" 20 stromů na práci každé jaro. To není nic dramatického:-) Zbytek odpočívá a spokojeně bez rušení roste. Což si myslím, že je problém většiny z náš- pořád bychom s tím něco dělali a přitom ty stromy nejvíce ocení to, že se na ně nešáhne...
Toť můj názor. Ve chvíli, kdy budu mít pocit, že to jde přes hranu, tak zvolním, či úplně přestanu kopat. V tuhle chvíli v tom však problém nevidím. A nikde není řečeno, že strom, který se nehodí/nelíbí/nevyhovuje/ nemůže jít zpět do lesa/ živého plotu/nebo jen pro radost jako solitér do zahrady...
Přeji pěkné jaro všem.
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod ruda.p » 17 dub 2013, 21:52

Martin Cigánik píše:Proč stíhat? Vždyť je to "jen" 20 stromů na práci každé jaro


Martine ano každé jaro 20kusů, ale i o ty ostatní předešlé musíš pečovat i když je necháváš v klidu
sám jsem na začátku a řeknu ti, že se poctivě postarat o vše kolem a ještě stíhat běžný život je fuška
a to jsem poměrně hotovej se vším rychle a už teď nemám dost času na úklid v garáži kdy si roztahám věci
kolem stromků a přítelkyně mě honí a zakazuje další kousky :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 18 dub 2013, 08:54

Jéééé chlapi. Rozum do hrsti. Jasné, že ten zbytek nenechám bez povšimnutí :roll:
Tak polopatě: 20 stromů na jaro - aktivní péče- tvarování, přesazování, upravování.
Zbytek stromů- aktivně odpočívá - tzn. čeká až přijdou za rok, za dva na řadu. Mezi tím si rochní v ideálním substrátu, na celkem dobrém místě, s veškerou možnou "pasivní " péčí. Tou pasivní péčí myslím, kvalitní hnojící režim, pravidelnou zálivku a prevenci proti škůdcům.
Věřte či nevěřte, vše lze celkem v pohodě stihnout. Jediný problém nastává v případě letní dovolené, ale i to je již s přehledem vyřešené, kdy švagr přesně ví, jak stromky ten týden zalévat. Toť vše:-)
Jak poctivěji se o stromy starat? Zpívat jim?:-)
Svým stromům věnuji maximální možnou péči.
A když nad tím tak přemýšlím, jediným hektickým obdobím je jaro -na to mi vychází ideálně těch cca 20 kousků. Po celý zbytek roku, už je to jen o zalévání a hnojení. Maximálně nějaká úprava mrtvého dřeva. Co je na tom k neustíhání?:-)
Pěkný den.
Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků