Automatická závlaha

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod tomikzlesa » 18 bře 2014, 20:12

Martine, Jirka to tu sice trošku prožívá, což je pravda :D ale na každý má super souseda a pár stromů, já mám třeba souseda debila :D a stromů povícero a rodiče už to prostě nejsou schopný uzalejvat a já doma taky nemůžu bejt každej den :idea: a jak sem psal vejš, kdo umí hledat a je snaživej, ne všechno musí bejt drahý :geek:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 18 bře 2014, 20:40

Jasně Jirko, každý má na pěstování a tvorbu bonsají jiné možnosti ( peníze, prostor, schopnosti atd.) ale přesto nám jde všem o stejnou věc... mít co nejlepší výsledky a tím radost a pocit naplnění z tohoto překrásného koníčku. Takže já bych se vrátil k tomu zavlažování. Od samého začátku se bavíme o automatickém zavlažování, to znamená, alespoň jak já to chápu zavlažování, o které se nemusím starat ( zapínat, vypínat...) maximálně kontrolovat. Ty jsi to nějak posunul na dálkově ovládané zavlažování. Možná vám s tím už polezu na nervy :oops: ale stojím si pořád za tím, že jediny způsob jak zjistit potřebu zalití a tím spuštění zavlažování je čidlo vlhkosti. Jak zjistím, pokud stojím u misky a je na povrchu suchá, jestli je suchá i uvnitř a tudíž potřebuje zalít. Zapíchnu prsty do substrátu a pocitově zjistím jak to je. Pokud to musím řešit na dálku, tak tento způsob zjištění mě nahrádí jen a pouze čidlo vlhkosti. Takže tak. Jde jen o to, zalít stromek pokud to potřebuje a neuschnul. Je zbytečné rozebírat kolik z nás na to má nebo nemá peněz...to je nepodstatný. Mě jde čistě jen o účelovost a spolehlivost zavlažování a i tak k tomu přistupuju ;)
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Vajs » 18 bře 2014, 21:16

Ok Tomiku.....ja mam proste to stesti a tak to proste resit nebudu. I za me.....automaticka zavlaha.....zapnout=zavlazuje......vypnout=nezavlazuje......pak je otazka.....kdyz je nekdo sikovnej na elektroniku, pak si spoustu veci muze vyrobit za mrzky peniz......tak asi tak.....jinak p. Vyslouzile......nic ve zlem :-)
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 18 bře 2014, 21:45

Ok. Na tom se asi všichni shodneme že nejjednodušší řešení bude asi nejlepší. Jinak já mám výborný sousedy a myslím že máme i dobrý vztahy, ale podobně jako Tomík bych je nechtěl o takovou kupu rostlin žádat a asi jim ani tolik nevěřím. Možná to opravdu trochu moc řeším, ale chápejte mě, jsem víkendový bonsajista a proto obavy o závlahu vychází jen a jen z toho. Zdar a sílu.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dan Pánek » 18 bře 2014, 22:00

Pro mě je třeba tahle diskuze přínosná, nedělá mi problém vyzobat si z ní, co potřebuju. Zájem máme stejný, ale podmínky specifické.

To čidlo je samozřejmě asi ideální a celkem spolehlivé řešení - ale jste si jisti že vaše řešení je v každém případě nejlepší? Když vám na zahradě si občas hrající bratrovy děti otočí nastavením čidla, můžete si po návratu z dovolené leda drbat hlavu. Pravděpodobněji vám taky asi na takové zastrčené zahrádce ukradnou čidlo v zářivých barvách spíš než nenápadné rozvody hadiček u v zemi zapěstovávaného materiálu, hodiny můžete mít pod zámkem. Třeba. A dovedu si představit, že ovládání na dálku může zručného nadšence vyjít podstatně levněji než čidlo za cca 1300,-. Sám půjdu téměř jistě do čidla, ale nedovolil bych si tvrdit, že nemůže pro někoho být dálkové ovládání z jakéhokoli důvodu lepší.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 19 bře 2014, 00:29

Teď už jen na odlehčení jedna historka ze zahradnictví, kterou nám vykládal učitel dendrologie. Místo celé školky se pracovnice naučila zalívat pouze květináč, kde bylo umístěno čidlo vhlkosti půdy a centrální jednotka se tvářila spokojeně. :))
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Cigánik » 19 bře 2014, 08:47

Chlapi a jak to vyřešíte s tím čidlem vlhkosti? Vždyť jich musíte mít tucty,abyste zprůměrovali vlhkost v substrátech různých stromů... Vždyť přece borovice ve skořepině na celodenním slunci bude mít po celodenním smažáku nula procent vlhkosti, kdežto habr v dřevěné bedně v celodenním stínu si bude chrochtat, jak je mu i po celodenním smažáku vlhko...:-)
A bude li čidlo u borovice, tak závlaha bude fungovat třikrát denně, pokud bude čidlo u habru, tak se spustí jednou za dva týdny:-)
Nevím no...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 19 bře 2014, 11:06

Taky jsem se na umístění čidla ptal o několik příspěvků výše. Sám jsem od čidel upustil a spíš se zaměřil na empirii. Přesto, kdybych ho měl, upravil bych regulaci dávky ventilkem podle velikosti nádoby. Případně pravidlo: větší miska - kapač s větší dávkou nebo dva kapače na nádobu. Pokud je tímto způsobem správně regulovaná dávka, může se čidlo vlhkosti dát teoreticky kamkoliv. Pak je zde samozřejmě důležitý faktor "naddimenzování". Jinak jediný 100% čidly řízený systém je výše zmíněný Tropf Blumat, který má kapač a senzor v jednom. O nevýhodách už jsem mluvil.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dan Pánek » 19 bře 2014, 11:54

Tak jestli to jedno čidlo dáš k tomu habru, tak to čidlo byla asi hloupá investice :-).
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Laco Sonoga » 19 bře 2014, 20:14

To Jiří - ano, verejnú IP adresu mám od doby, kedy som si nechal nainštalovat internet, pretože som vedel, že ju musím mat práve pre takéto atrakcie... :D ale mám ju za rozumnú cenu...
Ešte k tomu čidlu vlhkosti - skúšal som, ale nepoužívam. Neviem, či som poriešil nekvalitný kus, ale akosi mi to nefungovalo a tak isto som mal velké pochybnosti a dlho som špekuloval, kam ho teda zapichnút a či je jedno dostačujúce - tak som ho zrušil :!: , čo mi prišlo ako jediné správne riešenie bezpečnostného rizika.
To viete, každý sme nejaký, ja mám rád techniku a rozne vychytávky a hlavne, ked mi možu pomoct a ušetrit námahu, čas a starosti.
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků