Automatická závlaha

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Cigánik » 19 bře 2014, 21:02

Dan Pánek píše:Tak jestli to jedno čidlo dáš k tomu habru, tak to čidlo byla asi hloupá investice :-).


To byl "černobílý" příklad. KE kterému stromu tedy čidlo dáš? O to mi jde:-) Dle mého kravina :roll:
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 19 bře 2014, 22:02

Zdravím, co se týká umístění čidel, tak já bych celou závlahu rozdělil do 2 - 4 sekcí tzn. 2 - 4 čidla.Tady by si musel každý specifikovat, jak stromky nebo spiš misky přiřadit k sobě( podle velikosti, podle propustnosti substrátu, podle umístění atd) aby měli alespoň podobné požadavky na závlahu. Potom už do každé třeba 1.misky každé sekce dát čidlo, které bude hlídat určitou skupinu misek nebo stromků s podobnýmy požadavky, jak jsme si je vybrali. Jednotlivé větve bych spínal elektroventily, které by byly ovládány právě těmito čidly. Chci právě vyzkoušet elektroventily třeba z pračky nebo myčky, protože jsou za pár korun, oproti ventilům na zavlažování. V praxi by to potom bylo tak, že stromky umístěné na slunci budou zalévány třeba 2x za den a třeba stromky v další větvi ve stínu třeba jen 1x za 2 dny. Jako čerpadlo se mně jeví zatím jako nejlepší čerpadlo GARDENA čerpadlo do sudu 4000/2 automatic Comfort. To je vybaveno průtokovým a tlakovým spínačem. Bylo by to potom tak, že čerpadlo by bylo neustále pod napětím, ale pokud by nebyl žádný elektroventil otevřený, tak by nečerpalo vodu. V momentě, když by se jaký-koliv ventil otevřel, průtokový a tlakový ventil by zaznamenal změnu tlaku a čerpadlo by automaticky sepnulo a začalo čerpat. V momentě , když by čidlo zaznamenalo dostatečné zalití, elektroventil by se zavřel, v systému stoupnul tlak a čerpadlo by se vypnulo. Je to zatím jen teoretická úvaha a bylo by to hodně o laborování a zkoušení každého, protože každý ma jiné podmínky co se týká umístění, propustnosti substrátů atd.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Kolacia » 19 bře 2014, 23:33

dle mého jsou čidla blbost ... není lepší udělat takový substrát pro každou kytku tak abych mohl zalít rostlinu 2x denně ať se děje co se děje ?
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dan Pánek » 20 bře 2014, 00:07

Nojo, když je to taková blbost a kravina, tak proč to rozebírat.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 20 bře 2014, 08:46

To: Dalibor
Na můj vkus trošku až přetechnizované, ale když to zvládneš všechno pěkně nastavit a zároveň všechna elektronika bude fungovat, proč ne? Trochu bych ale byl opatrný s tím čerpadlem. V případě netěsnosti nějakého ventilu nebo spojení by se mohlo čerpadlo spouštět v nevhodnou dobu. Byl jsem trochu upozorněn na čerpadlo Gardena automatic, že pokud odběr vody není dostatečně velký (třeba při použití jen několika málo kapačů), může taky vyhodnotit situaci, jako že je zavřená voda. Proto jsem pořídil raději stejné čerpadlo bez automatu a mám ho na hodinách.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 20 bře 2014, 09:15

není lepší udělat takový substrát pro každou kytku tak abych mohl zalít rostlinu 2x denně ať se děje co se děje ?

To: Martin
No podle mě není. Omlouvám se, že to takhle napíšu, ale dělat jen hodně propustné substráty pro všechno...to je snad už nějaká mánie :o . Pro borovice - samozřejmě, ale třeba u zalek se mně hodně proupustný substrát vůbec neosvědčil (štěrk+antuka). Kanumu jsem nezkoušel. Psal jsem o tom už v diskuzi o azalkách viewtopic.php?f=89&t=2691. A teď do mně :D

To: Jirka

No složitější to je, ale mezi automaticky řízenými systémy se pohybuju už skoro 20 let, takže podle mně automatická závlaha je taková, která si to vše bude řídit sama. Tzn. mám nějaký požadavek pro činnost závlahy. Musím tedy nahromadit řídící, vstupní data (čidla), která mě závlaha bude vyhodnocovat a podle toho bude reagovat a zalévat.

Jak jsem ale psal, vše je hodně individuální a někomu vyhovuje to a jinému ono.

Takže pokud se máme dobrat k nějakému výsledku, tak bych si dovolil navrhnout, abychom toto téma rozdělili na 2 části. Mechanickou a řídící.

Mechanická - samotná realizace rozvodů vody, kapkovače, trysky atd. Chtěl bych tímto poprosit ty, kteří mají už závlahu realizovanou, aby se podělili o své zkušenosti - rozvody vody, kapkovače, trysky atd.

Řídící - ať si každý udělá podle toho, jak mu to vyhovuje - automatická, dálkově spínaná, časovače.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Kolacia » 20 bře 2014, 19:38

nechci se do toho montovat, každého volba , jen na zváženou stojí to že lidé kteří mají více kytek to dělají spíše tak že zvolí substrát , zvolí umístění a pak už se nedívají jestli a kolik zalít .............zalejí vše zprava doleva a pak zase nazpátek :mrgreen:

je to jednoduché, lacinné a účinné
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Drábek » 20 bře 2014, 20:27

No taky se do toho nechci montovat, ale souhlas s Martinem K. ;)

Zalevám vše jednou denně, vyjímečně v největších vedrech 2x denně a používám propustný substrát a vše valím hadicí. Složení antuka + štěrk je fakt mazec, nedal bych do toho žádný svůj strom, nikomu nenutím naše substráty, ale tohle složení bych nedoporučil ani nepříteli a moc si nedovedu představit, že do toho někdo zasadí nějaký cennější kousek. Antuku + štěrk považuji spíše za odpad, ne za propustný substrát, ale tohle by se dalo debatovat do nekonečna.

Co se týče zalevání, tak je to chvíle, kdy si člověk v klidu prohlédne znovu své stromy a může o nich přemýšlet, vidí jejich vývoj během sezóny, tedy vnímá růstové fáze atd.. Pro mě osobně je tedy zalévání velmi příjemná a zároveň důležitá činnost, takže nahradit těch cca.15 cenným minut denně automatikou vnímám jako dost kontraproduktivní.

Tohle téma je hodně zajímavé, ale např. pro školky, zahradnictví.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 20 bře 2014, 21:13

Co se týče zalevání, tak je to chvíle, kdy si člověk v klidu prohlédne znovu své stromy a může o nich přemýšlet, vidí jejich vývoj během sezóny, tedy vnímá růstové fáze atd.. Pro mě osobně je tedy zalévání velmi příjemná a zároveň důležitá činnost, takže nahradit těch cca.15 cenným minut denně automatikou vnímám jako dost kontraproduktivní.


100% souhlas, ale ne každý má denní přístup ke stromkům. Jak už bylo uvedeno dříve, tak někdo se k nim dostane jen o víkendu, takže automatická zálivka je nutností.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Drábek » 20 bře 2014, 21:38

V tom případě bych nad tím taky uvažoval. Je pravda Dalibore, že jsem si celé vlákno poctivě nepročetl, už je ta debata celkem roztahaná ;). Ale od toho tu jsme. V tomto případě bych šel cestou propustných substrátů, kdy mám jistotu, že mužu zalévat hodně a přebytečná voda odteče a nehrozí, že strom utopím, nebo alespoň je ta šance oproti organice minimální.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron