Zdokonalení nebari

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zdokonalení nebari

Příspěvekod vopat » 04 úno 2010, 00:31

Lukáš Sirotný píše:
je vhodná i metoda přeměny těchto vlků na nové kořeny (seřízneme spodní část výhonu a stáhneme pod úroveň substrátu, strom odtud zakoření, na konci sezóny ustřihneme přebytečné tahouny). Posílám 2 fotky této techniky - prováděno v červnu 2007, lépší by bylo asi jaro, ale aspoň jde vidět, jaký je habr plevel :D .

Ahoj Lukáši, tento postup opravdu funguje :?: . Vždyť je to v rozporu s teorií růstu stromů. Letorost roste z paty kmene vzhůru, živiny proudí nahoru - ty letorost ohneš dolů, po zakořenění odstřihneš a tok mízy se náhle otočí a míza proudí zpátky do stromu? Nějak se mi to nezdá. To bys mohl řízkovat řízky obráceně a bylo by jim to jedno. Pokud je to jinak, tak prosím o vysvětlení, protože by se asi měly přepsat knihy o dendrologii. Vím sice o tom jednom případu stromu, který takto zakořenil z řízku a roste, ale to je spíš asi hříčka přírody.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zdokonalení nebari

Příspěvekod Dan Pánek » 04 úno 2010, 09:52

Funguje. Pokud si vzpomínám dobře, tak Pavel Slovák někde ukazoval přikájenou větev, která mu rostla po odstřižení na obě strany. Myslím, že učebnicím dendrologie to neodporuje, zatím jsem tedy na nic nenarazil, kde ano. K těm řízkům, můj laický názor - asi to úplně jedno to není, potřebuješ, aby proběhla diferenciace buněk, právě vlivem změny proudění živin a hormonů, takže ten proces asi něco stojí, ale třeba vrbu myslím nařízkuješ i obráceně.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Zdokonalení nebari

Příspěvekod Jiří Svačina » 04 úno 2010, 11:52

Vopate - ona příroda umí lecos co my moc nechápeme. Jde to tak provést se 100% úspěšností, jen nesmíš moc spěchat. A řízky některých listnatých stromů - keřů skutečně koření i když se napíchají obráceně a dokonce i rouby některých druhů to snesou /třeba modřínu WB Krejčí je jedno jak se roub otočí...Taktéž u rozmnožování tradičním hřížením /dlouhá větev několikrát oblouky ohnutá pod půdu, po zakořenění oddělené rostlinky rostou bez ohledu na původní směr růstu... Dokonce tak můžeš získat "obloukové" rostliny které mají kořeny na obou stranách...
Kdysi naši předci zpevňovali břehy rybníků a vodních toků vrbami tak, že v jarním období nasekali jejich proutí na malé kousky a hráběmi je "hlava nehlava" zapravili do bahna ...asi ne všechny, ale hodně jich rostlo... Některé rostliny a snad všechny sukulenty koření z listů i jen položených na suchý substrát . Řada lián i bylin dobře koření ve vodě a je jim úplně jedno jaký byl jejich původní směr růstu...spíš si občas ani neuvědomíme co všechno rostliny umí a jak málo jim stačí k růstu...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků