Yamadori do zahrady

Rady a zkušenosti pro všechny

Yamadori do zahrady

Příspěvekod Míra Z » 20 led 2010, 14:22

Všechny zdravím a mám na vás dotaz.Mám vybrané nějaké borovice které bych rád vytáh a dal do zahrady.
Jedná se o to že když je vykopu a hned zasadím do zahrady na dané místo tak se bojím že mi je sežehne slunce který tam je celý den.Menší kousek by se dal vykopat dát do přepravky a stendartně se o nej postarat a další rok by už mohl na své místo.No ale co s větším kouskem?Určitě to chce ponechat co největší bal ale to už nedám do žádné přepravky a chtělo by to rovnou na své místo.Máte s tím někdo zkušenosti?Díky
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Ladislav Kotál » 20 led 2010, 15:38

Míro, pokud vykopeš pořádnou díru a naplníš ji v zahradě substrátem štěrk,zahradnický substrát a rašelinu 1:1:1, nevidím problém. Každý den jemně rosit přes jehličí a je vyhráno. Sázel jsem takhle 2 kousky asi 1,5m vysoké a jedou, i když jsou na plném slunci od 8,00 do 18,00 hod. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Pavel Š. » 20 led 2010, 15:47

Praktickou zkušenost s tím nemám, protože já se na naší zahradě spíš potýkám s nedostatkem slunce (blízkost lesíka), ale i když ji dáš na místo kde pere, tak před ni prostě jednoduše napni stínovku a máš po úpalu. :jedna:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Dan Pánek » 20 led 2010, 16:11

U borovice tohle neřeším, ale přes jiné dva velké stromky (jalovec a tis, průměr cca 25 cm), které jsem přinesl v květnových parnech a dal je hned na místo - celodenní úpal jsem přehodil staré prostěradlo a poléval je občas vodou. Jsou tam 4 roky.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Míra Z » 20 led 2010, 23:06

Děkuji za postřehy a nápady snad to neodrovnám :mrgreen:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Jan Kalivoda » 21 led 2010, 18:52

Moje zkusenost se stromy, ktere jsem vykopal, vykopat diru o 20-30 cm vetsi a zasypat hrubym piskem s raselinou 2:1, ke korenum, pokud nepouzijes koupenou houbu, zasadim semenac male borovice a ta houbu doda. Na pristineni existuje bila netkana textilie, ktera poslouzi dobre jako stinovka. A pokud je vykopes brzo na jare tak si sami zvyknou na slunce, kopu tak kolem druhe poloviny brezna a nikdy problem nebyl.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Yamadori do zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 led 2010, 23:25

Je to tak jak již zde bylo napsáno. Snad jen u skutečně velkých stromů je třeba rostlinu po zasazení velmi pečlivě ukotvit - několika kůly, aby ji nejméně po dva tři roky držely než dobře zakoření - nevyvracel vítr. Pokud se sází do skutečně extremních podmínek - náměstí s dlažbou atd. je někdy nezbytné v prvním roce rostliny přistínit - většinou se postaví z bambusových tyčí lehká kostra na kterou se natáhne 30-50% stínovka... ale viděl jsem už v Itálii nad prastarou Olivou i foliový stan..
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků