Co je mykorhiza ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Jarda Marek » 18 úno 2009, 13:29

S laskavým svolením firmy Symbio-m, s. r. o. si můžete přečíst zde co je mykorhiza. Mnoho jiných zajímavostí o mykorhize se dočtete na jejich stránkách v odkazech.

1.JPG

2.JPG
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 18 úno 2009, 16:23

Někde jsem četl, že když máte např. jednu borovici, která postrádá mykorhizu tak se dá její substrát naočkovat (přidáním) třeba jiným substrátem jiné borovice, která mykorhizu má. Je to pravda??
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 18 úno 2009, 16:25

Nevím jestli je to pravda, ale když přesazuji, dávám si houbu na stranu a přidávám ji k jiným, u kterých je jí podle mě málo.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 18 úno 2009, 16:48

To co je ve článku je pravda, ale trošku mě zaráží, že jeden přípravek (např. již zmiňovaný Ectovit) pokrývá svým spektrem tak širokou škálu rostlinných druhů. Pokud vím tak mykorhiza opravdu je symbiotické soužití houby a rostliny, je však ve většině případů druhově vázáno. tzn. buďto vyvinuli Superhoubu se kterou se kamarádí všechny ty druhy (což se mi nezdá), nebo jsou v přípravku naočkovány spory od velkého množství různých hub a nebo je to prostě jen marketingový trik. Sám nevím. Pokud máte někdo bližší informace tak určitě sem s nimi. Budu moc rád když mi to někdo osvětlí.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 18 úno 2009, 16:50

to Robert Černý: ano... přidání mykorhizy od jedné rostliny k druhé je bez problémů možné.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 18 úno 2009, 16:55

děkuji Láďovi i Mirkovi za info....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 18 úno 2009, 17:18

Míro už sis odpověděl sám ectovit je dvousložkový a v každé složce několik různých druhů symbiotických hub. Dokonce se dá smíchat ectovit se symbivitem pukud si nebudeš jistý jaký typ hub je pro danou rostlinu potřebný.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 18 úno 2009, 19:42

Dík Milane za odpověď. Předpokládal jsem, že to tak nějak bude.

Hodně diskutovanou věcí je ještě přidávání právě "instantní houby" k čerstvým yamadori. Problém je, že houba naočkovaná na gelové bázi těchto výrobků se určitou dobu vyvíjí a právě tato doba je u yamadori často stěžejní. Osobně, je-li ta možnost, bych sáhl do zásob hub u již zapěstovanějších jedinců kde je houba přece jen už vyvinutá a na rozšíření jí stačí pár dní. Abych jenom neteoretizoval. V bc kde docela pravidelně pracuji jsem se dostal k několika kusům uhynulých yamadori borovic. Při sázení byla použita instantní houba. Některé odešly (jak už se bohužel stává). Bylo to asi po 2-3 měsících po zasazení. Při vyjímání z nádob nebyl znatelný ani náznak o snahu vytvořit nějakou houbu. Samozřejmě je možné, že bez rozvíjejícího se kořenového systému se nerozvíjí ani houba. Potom ovšem asi nemá cenu užívat ins. houbu k čerstvě kopaným rostlinám.
Máte někdo jinou zkušenost?
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 18 úno 2009, 22:11

Díky za reakci ;) Jen jsem se chtěl ještě zeptat, co se stane s gelem po určité době? Rozloží se?
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Míra Z » 18 úno 2009, 23:16

Pavle pokud jsem to doře pochopil tak u čerstvě kopleho stromku mohu opatrně rozebrat kořenovy bal aplikovat dle navodu... a zasadit do připraveneho substratu. Ten stromek mít někde ve stínu a nezalevat ho 1- 2 měsíce? I když ten stromek dam do vlhkeho substratu a budu ho deně rosit a bude ve stínu zvládne to ? Nebo jsem to špatně pochopil? :(
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron