Co je mykorhiza ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 úno 2009, 01:37

to Mirek H.: inst. mykorhiza nezachrání všechno! Ten gel by měl vydržet několik let mam takový dojem že mi říkali že snad až 5let.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 19 úno 2009, 12:56

to Milan: To je mi jasné, že to nevyřeší všechno. Šlo mi spíš o to jak se po rozložení gelové složky chová substrát, ale psal jsi že to rozložení trvá až 5 let takže je to otázka zbytečná. Do té doby by rostlina byla už určitě minimálně jednou přesazena (do čistého substrátu).
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Petr Syrový » 19 úno 2009, 16:55

Když to tak čtu tak budu muset nakoupit.Do ted jsem o tom jen slyšel a nic nečetl a hodně jsem ty houby podcenil!
Děkuji za rady.
Petr
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 úno 2009, 21:57

Tyto přípravky jsou snad užitečné, ale polomrtvé rostliny pravděpodobně nezachrání . Těm ve vhodném termínu více pomůžete umístěním do skleníku - foliáku a omezením odparu vody z listů a jehlic - přiměřeně vlhkým prostředím které stimuluje růst. Přečtěte si pozorně co je nejen v tomto letáku o výživě a růstu rostlin a jejich kořenů napsáno. Houby spolupracují s kořeny na výživě štěpením některých látek rozpustných ve vodě si rostliny nesou sebou už v semenech a spolupracují s nimi již od vyklíčení. Houby nenahrazují vodu ani základní složky výživy - N.P K. přijímané v rozpustném stavu kořeny, /tedy aby to rostlo musí kolem kořenů být vlhko / a nenahradí pochopitelně ani k růstu nezbytnou fotosyntézu, ke které je třeba dostatek světla a kyslík... Pokud rostlina při přemisťování o většinu kořenů přijde, a zastaví své životní funkce, tedy pohyb vody a živin od kořenů k olistění + zřejmě růst nejvíce ovlivňujícím terminálním pupenům - a zpětný přísun okysličených látek potřebných pro růst kořenů zpátky pod zem, tak tyto houby samy o sobě životní funkce rostlin nenahradí...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 19 úno 2009, 22:32

Souhlasím, jde o podpůrnou složku. Společně se superthrivem (nějak tak se to psalo) a mnoha dalšími. Ono by bylo možná lepší začít od začátku. A to u té správné péče po vyzvednutí. Starat se o mykorhizu je už myslím si trošku pro pokročilejší. Začátečník si s nějakou houbou moc hlavu lámat nebude. Bude rád, že rostlinu vykopal a zasadil a že to všechno stihnul v jednom dni.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 20 úno 2009, 13:58

to Mirek Halatin: Mirku dovol abych s tebou trochu nesouhlasil. Já se považuji za začátečníka, jelikož se o bonsaje zajímám teprve druhým rokem, a velice si lámu hlavu s houbou, jelikož je pro mě prvořadé aby rostlina přežila a dobře prosperovala. Teprve poté mě začíná zajímat tvarování atd. Je to můj názor a možná je špatný, ale takhle to vidím já :roll:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Jarda Marek » 20 úno 2009, 16:07

Pavle děkuji za jednoduché logické a vyčerpávající vysvětlení pro nás začínající ;) a posílám ještě odpověď Mirkovi na jeho předešlý příspěvek myslím od osoby oprávněné.



Mirek Halatin píše:To co je ve článku je pravda, ale trošku mě zaráží, že jeden přípravek (např. již zmiňovaný Ectovit) pokrývá svým spektrem tak širokou škálu rostlinných druhů. Pokud vím tak mykorhiza opravdu je symbiotické soužití houby a rostliny, je však ve většině případů druhově vázáno. tzn. buďto vyvinuli Superhoubu se kterou se kamarádí všechny ty druhy (což se mi nezdá), nebo jsou v přípravku naočkovány spory od velkého množství různých hub a nebo je to prostě jen marketingový trik. Sám nevím. Pokud máte někdo bližší informace tak určitě sem s nimi. Budu moc rád když mi to někdo osvětlí.


Pro Mirka: Odpověděl Ti RNDr.Aleš Látrov, Ph.D., z firmy Symbio-m Ltd.

Posílám odpověď na Váš dotaz:

V ektomykorhizní symbióze žije zhruba 2000 rostlinných druhů (většinou
dřevin a keřů) a odhadem se jí účastní nejméně 5000 druhů půdních hub
(basidiomycetů a askomycetů). Z toho vyplývá, že druhová specifita není až
tak úzká, jak se může na první pohled zdát. Daný druh houby může kolonizovat
více druhů hostitelských dřevin, a naopak hostitelská dřevina může být
kolonizována více druhy mykorhizních hub. Samozřejmě, že některé houby se
vyskytují výhradně ve vazbě na určitý druh dřeviny. V tomto případě je možné
na přání zákazníka připravit Ectovit, který bude obsahovat nejvhodnější druh
ektomykorhizní houby specifický pro daný druh dřeviny.
Standardní mykorhizní přípravek Ectovit obsahuje 6 druhů ektomykorhizních
hub - 4 druhy jsou vázány na tekuté agarové medium, 2 druhy jsou ve formě
spor. Jsou to vybrané druhy, které mají široké spektrum hostitelských druhů
dřevin a patří mezi často se vyskytující zástupce půdní mykoflóry lesních
společenstvech.

Zdraví Aleš Látr
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 20 úno 2009, 17:06

Sypu si popel na hlavu ohledně své neznalosti mykorhizních hub a děkuji za v celku podrobné vysvětlení Jardovi a panu Slovákovi.

Panu Slovákovi se zároveň omlouvám, že ho svými příspěvky zvedám ze židle. Šlo mi jen o to, kolik začínajících bonsajistů si bude pro své první rostliny pořizovat přípravky jako je Ectovit nebo Symbivit. Možná se mýlím, ale předpokládám, že jich moc nebude. Mnohem víc si jich bude, dle mého, lámat hlavu nad tím, jaké podmínky má čersvě vykopané rostlině zajistit. Jak je to se substráty, zálivkou, stanovištěm a ostatními relativně snadno ovlivnitelnými prvky. Částečně se o nich zmínil pan Svačina i Vy. Nepíšu to tady já, protože, jak jste zmínil, nemám na to dostatečnou praxi. Takže abych to řekl jinak, neříkám, že symbiotické houby jsou zanedbatelnou složkou péče o rostlinu, ale nejsou to jen houby z čeho je rostlina živa (teď opakuji pana Svačinu). Tak tedy prosím někoho určitě znalejšího věci, aby zde tu ostatní péči popsal.

to Robert Černý: o tvarování jsem vůbec nemluvil. Šlo mi o péči o vyzvednuté rostliny. Asi jsem to napsal nesrozumitelně. Omlouvám se.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Jarda Marek » 20 úno 2009, 18:36

to Mirek: Myslím, že od toho tu všichni jsme abychom si nejen tyto věci ujasnili. To, že si svým příspěvkem zvedl Pavla ze židle je dobře, protože reagoval tak jak měl, vysvětlil to pro začínající laicky a uceleně za což mu ještě jednou děkuji a tobě také, protože je spousta lidí kteří se zeptat nebo svůj názor napsat stydí a jak je vidět tady nemusí.
Pánové ještě jednou děkuji.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 21 úno 2009, 00:46

Snad jsme si to trochu objasnili, tak k těm houbám ještě kousek. Z uvedeného předchozího povídání , mimo jiné vyplývá jak pestrá je vegetace všude kolem nás , že s tím co vidíme nad zemí, si ve "zdravém" substrátu musíme pěstovat i celou škálu různých symbiotických hub aby naše rostliny dobře prospívaly. Jsou na nich více či méně závislé všechny jehličnaté stromy. A tak se obloukem dostávám k substrátům které nemají v naší přírodě přirozený původ a tak si sebou do vínku "nenesou žádný život " Jsou to hydroponie, a minerální substráty jako je v ohni zrozený Keramzit, Liadren, blízko k nim má vypálená - drcená Antuka a Perlit , drtě z plastů, a i života prosté jsou i čerstvé čisté kamenné drtě...
A abych nezapomněl, houby nejsou jen ty populární a užitečné, ale celá řada je jich "dřevokazných" a rostlinám i lidem škodících. + Úrodná půda, /přiměřená dané kultuře/ je složena z mnoha prvků a asi stovky různých sloučenin. Zdravý růst a život podporujících činitelů je v půdě daleko víc. Jsou to například humus a třeba i ten Pavlův gel - agar zpracovávající bakterie-kvasinky atd.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků