Co je mykorhiza ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod vopat » 11 zář 2009, 08:40

Mildaprichy píše:Omlouvám se, že opět otevírám toto téma, ale není mě jasná jedna věc. Jak dlouho přípravek Ectovit účinkuje, respektive jak dlouho mykorhiza z něho vzniklá účinkuje? Myslím, že je zbytečné neustále kupovat další přípravky, není možné celé jedno balení aplikovat třeba na větší pěstební záhon a houby by se množily ve velkém a v případě potřeby si část vydolovat? :think: Myslím, že by to bylo lepší, jak každé jaro a na podzim kupovat další a další. Nevím, jak moc velký je to nesmysl, tak mě to vysvětlete. :oops:


Ahoj Mildo,
zmiňované "houbičky" žijí s dřevinami ve vzájemné symbióze, tzn. že jedna potřebuje druhou. Takže když aplikuješ přípravek jen tak na záhon bez dřevin, je to úplně stejné, jako bys ho aplikoval do záchodové mísy :blednu: . Když se houby při výrobě pěstují uměle, tak se používají sterilní substráty a houby jsou vyživovány speciálními roztoky. Takže když aplikovat, tak čerstvý přípravek. Pokud při přesazení nepoužíváš proplachování kořenů vodou, tak na nich houby zůstávají (i když nejsou vidět - jak už tu někdo psal - drobounké krystalky) a samy se namnoží. Při přesazování yamadori je opravdu dost důležité přinesení původního substrátu, se kterým si přineseš i houbu. Pokud používáš pro yamadori na zahradě stejný záhon, houby v něm samozřejmě úspěšně žijí, ale musí mít k tomu "svou" dřevinu. Tak mě napadá k té symbióze, že s houbičkami máme něco společného - také bez stromků nemůžeme žít :jedna:.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Mildaprichy » 11 zář 2009, 20:40

Jasně jsem psal na pěstební záhon. Předpokládám, že na pěstebním záhoně budu mít i nějakej stromek. Ale jinak už se budu řídit podle vašich rad. Jeden Ectovit mám koupenej, tak ho tam šoupnu a v lese už mám naleziště na mykorhizu (jestli ju teda dobře poznám), tak doufám, že budu mít vymalovaný. Díky všem :jedna:
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 04 lis 2009, 14:09

Roberte píšeš že jsi letos použil Ectovit.Mohu se zeptat s jakým úspěchem?
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 04 lis 2009, 15:42

Honzo, bylo to moje první přesazování (bonsajivá prxe 2 roky :lol: ), tak nemohu moc srovnávat. Víceméně jsem přesazoval a použil Ectovit u deseti stromů, jen jediný odešel do věčných lovišť....... Jinak si myslím, že ostatní stromky, kde byl použit Ectovit dobře prosperují :jedna: . Jeli tomu tím přípravkem, nebo mojí láskou a péčí :lol: nemohu posoudit.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 04 lis 2009, 16:39

Já teda nemám zrovna dobrou zkušenost.Ze tří stromků borovice (byl použit Ectovit), kopané v srpnu nezahynul jenom jeden.U všech ostatních už nebyl použit a úmrtnost žádná.
Ale je tam ještě hodně jiných faktorů např.ta první trojka byla prostokořeněná bez balu.
A také jsem nevydržel nezalévat a po týdnu jsem je normálně zalil. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 25 čer 2010, 08:52

Tak jsem si udělal osobní názoz na Ectovit. Z loňského přesazování zapěstovaných i čerstvě donešených kytek a letošních donesených a následně zasazených do misek. Letos jsem Ectovit nepoužíval a nespatřil jsem žádný rozdíl. Jasně, že mi něco odešlo (stejně jako loni), ale myslím, že to má na svědomí vitalita sromu, kvalita kořenového balu a asi i zkušenost.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 25 čer 2010, 09:54

Jo Robete myslím že jsme s Mírou dospěly ke stejnému závěru už na podzim.U slušně vyzvednutého stromku to podle našeho názoru je dokonce kontraprodutivní(něco jako by se ta původní houba prala s Ectovitem a stromek to oslabí nebo přímo zahubí).U beznadějných případů (prostokořené,málo vlásečnic)to může pomoct.Přesto už to nepoužíváme.Zdá se nám to průhlednější.(co je žluté tak to dobře hoří)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Míla Zítek » 30 led 2012, 14:52

Tak ještě něco k mykorhíze. Je to opravdu soužití dvou vývojově odlišných rostlin - vyšší a nižší. Ale jedna poskytuje vázaný vzdušný dusík - houby - a druhá výsledky fotosyntézy - stromek.
K umělým prostředkům - použil jsem to jednou v lese - pro srovnání pěkně 50/50, jeden porost, jedna dřevina, jeden termín výsadby. No a výsledek?
Ujímavost přibližně stejná - podle pečlivosti práce a protože jsem si opravdu stromek po stromku kontroloval, byla dobrá. Asi 95 %. Což jde. No a na výškovém přírůstu to bylo znát až po 2 letech. Ten rok stromky stejně "seděj", protože si rovnaj kořeny.
Takže - doma na bonsaje stačí jen do nového substrátu přidat krapet starého. Ono se mykorhíza udrží i na stěně misky.
Ten prostředek byl od výše zmiňované firmy.
Tak asi tak, zdravím, Míla.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: Co je mykorhiza ?

Příspěvekod Robert Černý » 12 dub 2012, 23:25

Mám takový malý osobní postřeh ohledně instantní houby. Letos jsem přesazoval pět borovic. Dvě z nich byli ošetřeny před třemi lety Ectovitem při přesazení a zbylé tři jsem přesazoval po dvou letech bez tohoto přípravku. Rozdíl jsem nezpozoroval. Všechny borovice měli spousta mykorhizi jako v Láďovo příspěvku o přesazování.
Jen ještě upřesním, že všechny borovice měly stejné podmínky - zálivka, slunce, hnojení
Ale na druhou stranu by se dal udělat dokonalý závěr kdyby se přesadilo 50 stromů s a 50 stromů bez instantní houby.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron