Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Rady a zkušenosti pro všechny

Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod jerrry » 29 pro 2009, 19:44

Zdravím vás,
mám doma několik Ficus Retusa (4), třem se daří velmi dobře ale jedna (ta nejmladší, mám ji asi rok) teď najednou začala docela dost opadávat a lístky ji začali schnout (viz. přiložené fotografie). Vůbec nevím co si počít, přesadit, změnit místo? Zálevám ji tak jednou za tři dny vlažnou vodou, přes léto a předtím se ji dařilo skvěle a teď najednou začala takhle blbnout :-( je nějaká šance jak ji zachránit? Dříve jsem ji vodou rosil listy, ale kvůli těm nehezkým flekům na listech jsem přestal, nemůže to být tím? Jinak si nejsem vědom žádné změny (teplota, změna místa, průvan - ostatním Ficus Retusa ve stejné místnosti se daří dobře).
Díky moc za rady

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil jerrry dne 29 pro 2009, 21:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Milan Vohnout » 29 pro 2009, 20:38

Já bych řekl, že jsi ji nejspíš několikrát přelil, to se mi nejvíce připadá, ale může jít i o malou zálivku. Šance je, přesaď a zároveň odstraň poškozené kořeny, než bude pozdě.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 pro 2009, 20:46

Mám stejný názor jako Milan. Přesad ji, než bude pozdě.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod jerrry » 29 pro 2009, 21:12

děkuji za rychlé odpovědi. Poškozené kořeny - tím myslíte i větvičky které jsou už uschlé? A přesadit do úplně nové hlíny nebo stačí třeba jen nějak "prohrabat" tu původní?

edit: Protože jsem z malého města a teď žádnou novou hlínu neseženu, tak jsem bonsaiku opatrně vyndal z původní misky, poté jsem její kořeny opláchl pod vlažnou vodou (slabý proud) abych se zbavil hlíny, uschlé kořeny buď sami upadli nebo jsem je odstříhnul. Hlínu jsem trochu "pročesal" a ještě do koflíku doplnil trochu hlíny od jiné bonsaie (také Ficus Retusa ale o dost větší). Stromek jsem usadil zpět. Jen nevím, jak moc silně hlínu "udusat" a také jak teď zkusit zalívat? A také zda se zbavit oschlých větviček (ustříhnout) nebo je nechat? Přikládám další fotky:

Venku z misky po opláchnutí kořenů
Obrázek

Znovu v misce
Obrázek
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Milan Vohnout » 29 pro 2009, 22:46

Tak to byl fofr Jery, to je jen dobře, tak má být správná reakce. Teď ji zalij, asi jsi to udělal. Další zálivku po proschnutí dřív ne a už jen nepatrnou nezapomeň má málo kořenů a tím pádem i málo listů. Rada; už několikrát zmiňovaná, při dalším zalitím si vezmi špejli a zabodni do zeminy v misce co nejhlouběji od stromku asi 5cm. Ponechej ji tam tak 20 až 30minut a pak vytáhni a jestli bude, vlhká nezalívej, a když bude suchá tak zalít. Jo a k těm suchým větvím, nic s nimi v tuto dobu nedělej, jinak jak budeš manipulovat s rostlinou ještě víc, poničíš kořeny, nic se nestane, když je odstraníš až klidně po měsíci. Ať se daří. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod jerrry » 29 pro 2009, 22:59

Opět děkuji az odpověď, doufám tedy, že to přesazení (i když do stejné hlíny, ale "pročesané" a "pročištěné") pomůže. Teď zalitá je, takže počkám a zkusím ten trik s tou špejlí. Trochu jsem hlínu udusal, ale né moc, tak snad to nebude vadit.
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Milan Vohnout » 29 pro 2009, 23:37

Ne nebude, trochu se má utáhnout ta zemina jinak by se rostlinka po zálivce vyvrátila. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod jerrry » 03 led 2010, 04:22

Přátelé prosím znovu o pomoc a nějakou rychlou radu. Po přesazení to vypadá, že má rostlinka stále problémy - lístky dále žloutnou a ještě se mi včera podařilo ji při uklízení v místnosti omylem zavadit rukou o korunku s lístky, čímž se mi z těch několika posledních lístečků povedlo shodit asi 10 lístků a takhle teď vypadá :-( dostal jsem ji od přítelkyně a je to moje nejmilejší rostlinka, proto bych ji moc chtěl zachránit. Nedá se koupit nějaká dobrá (klidně i drahá) hlína nebo cokoliv, co by pomohlo, aby se zase časem zazelenala? Bojím se, že za pár dnů shodí i ty zbylé listy a zůstane mi jen suchý keřík :-(

Obrázek
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 led 2010, 10:37

Tak ta teď vypadá dost špatně, ale přesto se ještě může z toho dostat. Přesazovat už ne, to ona sama už musí začít růst. Jedině až vytvoří několik nových listů a ty budou staré pak jedině, dřív ne. Tak ji opravdu velice málo zalévat a klidně to i potrvá i týden než se zalije, nezalévat dřív, než projde krátkým suchem, tj. jeden den a pak zalít a zas nechat vysychat, zalévat teplou vodou ta podporuje růst kořenů u fíkusů. Dále ji dát teplo hlavně na kořeny, nenechat ji na ničem studeným stát dát pod ni nějakou podložku já třeba používám korkovou desku a dát ji poblíž radiátoru a hlavně hodně světla, bez něho to nejde.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ficus Retusa - začíná opadávat a já nevím co s ní

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 led 2010, 10:52

Ještě jsem zapomněl upozornit na studený průvan a chlad, to fíkusy ničí a dost a to hlavně po zálivce. A ještě jsem se chtěl zeptat, kde je máš umístěný a jak daleko od oken vtom vidím asi největší chybu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků