Hnojení popelem

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Petr Havlín » 29 pro 2009, 19:39

Ahoj všichni. Popel ze dřeva a trávy a cigaret je nejlepší forma draslíku, protože v průmyslových hnojivech je vždy ve formě solí. :think:
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Dřevěné uhlí a popel...

Příspěvekod Jiří Svačina » 29 pro 2009, 22:40

Pletete do sebe dva materiály.....Dřevěné uhlí - nespálené uhlíky a popel ze spáleného dříví - i jiných rostlin / sláma , tabák /. Popel bývá občas používán jako složka některých keramických glazur na vyšší teploty výpalu. Tato docela zajímavá a stále perspektivní /i levná / skupina glazur hlavně na misky pro doplňkové rostliny je nazývána v anlické literatuře NUKA a v recepturách použitý popel Wood Ash...Podle druhu a původu spáleného materiálu se poněkud mění výsledné barvy ... V česky psaných materiálech toho ale, jako obvykle, bohužel moc nenajdete...
Proč to sem píši - z mých zkušeností důrazně varuji před použitím ve větším množství. Popel sice obsahuje v nepatrném množství všechny složky průmyslových hnojiv, a dle druhu páleného materiálu i další stopové prvky. Ale koncentrovaná směs - kaše s vodou je agresivní a při delším skladování umí naleptat a proděravět i pet láhev... :blednu: :naughty: No a cigarety-popel považuji za agresivní-toxický odpad nehodný komentáře...tam filtrem pro kouř a dehet jsou vaše ústa a plíce :evil:
Tak jen prosím u rostlin v miskách si vůbec nepleťte - nezaměňujte popely s dřevěným uhlím - nespálenými uhlíky - to ještě není popel, ale jen ne zcela spálený meziprodukt, jen zbavený nečistot, který má zcela jiné vlastnosti - působí dezinfekčně -/ třeba na ošetření kořenů/, býval i v tabletách na zkažený žaludek, je to významný sorbent používaný ve filtraci - ušlechtilý, užitečný materiál... ;)
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Petr Havlín » 04 led 2010, 16:36

Jiří díky za vysvětlení. Já jsem si jen vzpomněl na starého zahradníka okresního formátu který mně zasvěcoval do tajů zahradničení a ten sbíral popel ze spálených větví z ovocných stromů. Dělali jsme spolu v sadech v Libčevsi a tam bylo spousta spálených větví po prořezu. Je pravda že ho nikdy nebral čerstvý. Většinou po dešti, domníval jsem se že je to kvůli tomu aby mu to neprášilo. bylo to asi kvůli nespáleným oharkům, škodliviny spláchl déšť. Popel z cigaret klepal do květináčů a tvrdil čisté draslo. To je vše co k tomu mohu dodat. :think: :think:
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Jan Adámek » 04 led 2010, 19:05

Jen lehce doplním: Dříve se v pohraničí u skelných hutí z popela vzniklého spalováním dřeva vyráběl flus (potaš). Je to uhličitan draselný, který usnadňuje tavení skloviny.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 led 2010, 22:37

Petře - je to tak nějak jak s předchůdcem píšete. Jak je to spálené ještě propláchnuté / deštěm/ je to zase jiný materiál, řada solí je odplavena... Dřevěné uhlí se pálilo v milířích, dnes ve specializovaných pecích - je stále k dostání pro grily...Ale věřím že tomu kolegovi šlo o ty černé uhlíky, které ale stejně asi sypal do kompostu, nebo použil na drenáž na spodku misek... Dělávali jsme to také tak. A kvalitní klasický kompost teď není populární, asi proto že je pracný a levný, - žádný kšeft pro obchodníky - ale je to tradiční materiál...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Aleš HAMPL » 27 led 2010, 18:01

Ve známé publikaci "Pěstování bonsají podle druhů" od Kim Se-wona je dvakrát zmiňováno použití popela ze dřeva. Doporučuje se použít VÝLUH z popela na zalití jalovce čínského a zelkovy 1x až 2x ročně pro snížení kyselosti substrátu.
Je důležité připomenout, že se jedná skutečně o výluh, a ne hnojení samotným popelem!
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 led 2010, 00:40

K tomu účelu se u nás zpravidla používá mletý vápenec , ale naši předchůdci dříve asi pracovali také i s tradičními materiály a tak i s popelem.

O popelech - jejich složení najdete více v úvodu článku na - http://www.kcdoupe.cz/cs/clanky/1/popelove-glazury/
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Aleš HAMPL » 28 led 2010, 09:19

Jiří Svačina píše:K tomu účelu se u nás zpravidla používá mletý vápenec , ale naši předchůdci dříve asi pracovali také i s tradičními materiály a tak i s popelem.
O popelech - jejich složení najdete více v úvodu článku na - http://www.kcdoupe.cz/cs/clanky/1/popelove-glazury/

Samozřejmě, že to jde i jinak a jednodušeji, ale původní dotaz byl na využití popelu, tak jsem to sem dal. Jak jsem uváděl v první reakci na dotaz, pro popel bych viděl zcela jiné využití, než pro bonsaje.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Milena » 19 úno 2010, 16:18

Nechtělo se mi projíždět vše, abych našla samotné vlákno HNOJENÍ, tak svůj dotaz přenáším sem. Máte úkol na víkend :think: :lol: Moje vnoučata mají na balkoně (v paneláku :o ) králíkárnu - 3 kotce pro malé "domácí" králíčky, nejmenšího mají v kleci v pokoji. A každý víkend poctivě kotce i klec čistí, takže mají hromadu bobků a slámy.. A tak mě napadá, jestli se dají ty "krásné, pravidelné" kuličky použit jako hnojivo pro bonsaje - po bobku do misky či tak nějak? Výluh dělat nebudu. Máte zkušenost? Já akorát z dětství, kdy naši dávali tu podestýlku z králíkárny jako hnůj do řádků pod brambory. Díky za vaše poznatky.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Hnojení popelem

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 úno 2010, 19:31

Králičí bobky se slámou jsme dávali do truhlíků při jarním sázení muškátů.Cca 1/2 výšky , navrch zeminu. Krásně rostly a kvetly. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků