Zimní tvarování

Rady a zkušenosti pro všechny

Zimní tvarování

Příspěvekod Martin Iša » 08 pro 2009, 17:12

Musím se přiznat, že ještě nedávno jsem si myslel, že v zimě se netvaruje.Prostě se zazimuje a tvaruje se na jaře a na podzim. :oops:Chtěl jsem se jen zeptat, když rostlinu vezmu do tepla na tvarování, nebo nějaký zákrok,jestli nevadí teplotní skoky pro rostlinu.Vím, teď je zima mírná, ale co když je třeba -8°C ?Připravujete na to nějak stromek?Jaké kdo máte rady, zkušenosi? ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zimní tvarování

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 08 pro 2009, 17:53

Tvarování v zimně má především tu výhodu že větve i kmen stromků lépe snáší velké ohyby.Jsou pružnější a tím pádem je menší riziko nežádocího zlomení než v období vegetace.Samozřejmě pokud netvaruješ na venkovním stanovišti.Ale v pohodlí v teplé místnosti.Doporučuje se po zbytek zimy ponechat stromek v bezmrazé místnosti.(u domácích dřevin)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zimní tvarování

Příspěvekod Lada Fabián » 08 pro 2009, 18:55

Martine, osobně to praktikuji tak,že stromek vezmu den předem do sklepa,kde tvaruji(caa 8-12 stupnů).Necham ho rozmrznout,aby byl pěkně pružný.
Provádím pouze tvarování(celého stromu) a střih tenkých větviček.(ponechávam malý čípek)Silné větve nechávam až na jaro!
Rostlinu nechávam nejdéle tři dny (1den aklimat.+2dny tvarování)ve sklepu a potom šupky spátky ven.
Zatim to všechny rozchodily bez problémů!
Myslim,že hodně taky záleží na podmínkách počasí o kterých jsme tady diskutovali při zimování rostlin.(př,nadmořská víška atd.)
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Zimní tvarování

Příspěvekod Pavel Š. » 09 pro 2009, 13:17

Já to dělám prakticky stejně jako ladafai. Rostliny zimuju ve studeném skleníku a tvaruju v nevytápěné garáži. Jde hlavně o to, aby rostlina nezažila velký teplotní skok. A pokud se náhodou venku prudce ochladí, tak počkám až je rozdíl mezi teplotami uvnitř a venku co nejmenší a teprve pak rostlinu vracím zpět na zimoviště. V tomto případě pak nemůže nastat problém a není nutné tvarované rostliny opatrovat až do jara v bezmrazé místnosti. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Zimní tvarování

Příspěvekod vopat » 09 pro 2009, 15:19

Tak, tak :jedna: . Pokud venku hodně mrzne, musíš nechat rostlinu rozmrznout, než budeš tvarovat - jinak je křehká. Osobně bych se ale nepouštěl do větších zásahů, při kterých se poškodí vodivá pletiva, protože to potom při větších mrazech namrzne a část může odumřít.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimní tvarování

Příspěvekod Petr C » 09 pro 2009, 16:39

Já jsem tedy nikdy raději neriskoval vrácení tvarované rostliny na zimoviště. Podle mě stromku v mraze vůbec nesvědčí větší čerstvé rány ani namotané dráty.
Po tvarování jsem stromky vždy zimoval v bezmrazé místnosti a ven šly na "procházku" pokud bylo déle nad nulou.
Ale je pravda, že i tak jsem přišel o několik tvarovaných malých smrčků(p.nidiformis) a nevím proč. Domnívám se, že tady to byla moje nezkušenost a že tento smrk se na radikální tvarování v zimě prostě nehodí, že ho větší rány, byť ošetřené, odrovnají. Ale naopak smrček Maxwelii i radikální tvarování v zimě přečkal bez problémů a vesele vegetuje. Ale člověk aby se s tím páral pinzetou (měl necelých 10cm):-).
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků