Vhodný substrát pro modříny ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Modřín pod traktorem

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 úno 2009, 17:34

Milane, vypadá to velmi dobře,ta zrnitost je přesná. Jen se obávám,že po shlédnutí kontaktů na antuku je to pro mě z ruky a nevím, jestli jsou schopni ji poslat poštou,v tak malém množství cca.50 kg. :twisted:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Modřín pod traktorem

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 úno 2009, 20:51

Pavel má pravdu s těmi pokusy, hledaly se porosty odolné našemu tehdy hodně znečištěnému ovzduší. Znám asi podobné pokusné plochy v Krušných Horách. Jenom u těch kříženců - ty porosty plodí až v cca 30 letech, ale setkal jsem se s nimi už také. Myslím si, že se sem dostaly z dovezených semen a školek, a nebo z různých předchozích ještě starších výsadeb které pro zpestření asi občas byly lesáky prováděny...Tehdz jim to ještě nebylo nikým zakazováno...
A k té antuce - doporučuji ji přesít , ale ještě někde venku propláchnout vodou. Budete se možná divit jaká červenice z ní poteče. A k příměsím - ta "rozplavená akadama" - tedy vlastně jíl tak trochu tlumí její nasákavost a i odpar - není na slunci v parnu v té směsi úplně neužitečná...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Modřín pod traktorem

Příspěvekod vláďadošek » 15 úno 2009, 23:35

Taky chci ještě něco dodat k sanse-ikdyž se prosaje,tak na ní zůstane spousta prachu a tak ji ještě před použitím na sítu propláchnu a nechám usušit.Mám takhle do zásoby 5 pytlů.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 16 úno 2009, 02:43

samozřejmostí u těchto substrátů je po přesazení důkladně prolít dokud neteče čistá voda, a o důkladném prosátí jsem tu už psal!
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Modřín pod traktorem

Příspěvekod Milan Karpíšek » 16 úno 2009, 14:00

jo a jestě jsem chtěl dodat, přidáváním rašeliny do sanzy s antukou stojí za prd. substrat docela zalehne a špatně se zalívá. jinak tento substrát překvapivě drží vodu. Vetšina mých stromů jsou v shohinové velikosti a zalívám jen jednou za den večer a to mám stromy na plném slunci od rána až do večera.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 úno 2009, 12:02

Ještě jednu poznámku. Při přinesení modřínu z lesa- jamadori jsem si vždy našel modřínovou hrabanku zhruba z 10 centimetrové hloubky s houbou a přidal ji k substrátu ke kořenům. Modřín potřebuje houbu, aby prosperoval. A při přesazování na to dbám taky. Úmrtnost modřínů takto zasazených je O :!: .Kopu i sázím v okamžiku, kdy se začínají objevovat rašící zelené špičky max. do 5 mm. Později už ne, počkám do příštího roku.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 17 úno 2009, 12:04

a co takhle přidat houbu z pytlíku?
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 úno 2009, 12:13

Houby z pytlíku mi ukazoval Vašek Novák, chce to vyzkoušet, ale nemusím to být já :D :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 17 úno 2009, 12:27

Už to zkoušelo docela dost lidí a funguje to Pavel Slovák určitě přihodí s vou zkušenost a kdyz budeš chtít můžu ti je k Vaškovi přivíst. Firma která to vyrabí je necelý kilometr odemě.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Vhodný substrát pro modříny ?

Příspěvekod Míra Z » 17 úno 2009, 12:39

Milane a nedá se to sehnat nekde v okolí Prahy? Nebo nejaky online obchod?
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron