Semínka javoru dlanitolistého

Rady a zkušenosti pro všechny

Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Lukáš Čech » 14 lis 2009, 18:23

Prosím vás .Znáte někdo podrobný návod výsevu zakoupených semen javoru dlanitolistého? nebo alespoň odkaz na nějaké stránky .Díky
Lukáš Čech
 
Příspěvky: 12
Registrován: 12 lis 2009, 11:46
Bydliště: okres Hodonín

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Zdeněk78 » 14 lis 2009, 18:36

Přesný návod ti nenapíšu,ale jestli budeš kupovat semena tak tam určitě bude.Jen z vlastní zkušenosti vím,že jsem to taky zkoušel,dodržel všechny pokyny na obalu a nebylo z toho nic,takže semena už nikdy více,ale je možné že nemusela být v pořádku,takže tě určitě nechci odrazovat.Jediné co mi zatím z několika pokusů vyšlo ze semen bylo granátové jablko,ale i tak už bych se do semen nepouštěl :naughty: ,moc dlouhá cesta :lol: :lol:
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Zdeněk78 » 14 lis 2009, 18:41

Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Lukáš Čech » 14 lis 2009, 18:55

Díky. Chtěl bych zkusit zapěstovat něco úplně od začátku ale jen něco málo a tenhle javor se mi fakt zamlouvá :jedna:
Lukáš Čech
 
Příspěvky: 12
Registrován: 12 lis 2009, 11:46
Bydliště: okres Hodonín

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Zdeněk78 » 14 lis 2009, 18:58

Držím palce a obrň se trpělivostí. :lol:
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod raficka » 14 lis 2009, 21:54

Lída S.
Uživatelský avatar
raficka
 
Příspěvky: 130
Registrován: 30 zář 2009, 22:27
Bydliště: 10km od Hlinska,16km od Poličky

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Jan Kalivoda » 20 lis 2009, 13:27

Něco málo k výsevu Acer palmatum.
Semena je třeba sbírat již v září opatrně rychle trochu přesušit, aby šla oddělit od křidélek a okamžitě je vysevám do připravených nádob-řaešlinový lehký substrát, brzo ztrácejí klíčivost. Dobré zalít stimulátorem, jak jsem psal tuším u habrů, stejné je to na podporu růstu nejen kořenů... Nechat přemrznout a hlavně chránit venku, chutnají nejen myším. I tak někdy přelehají a klíčí nasledující roky.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Vahada » 20 lis 2009, 18:01

Moje pozitivní zkušenost s výsevem Acer palmatum.

Semena jsem nekupoval, ale sklidil jsem je na dvakrát v polovině září a pak v říjnu 2007 přímo z plodného stromku (nebyl jsem si jistý správnou dobou sklizně). Semena z obou sklizní jsem smíchal a nechal cca jeden měsíc v suchu a pak jsem je "odrolil". Následně (17.11.2007) jsem je smíchal s vlhkým pískem a trochou práškového fungicidu a dal do uzavřené plastové krabičky od RAMY (krabička byla plná). V jedné krabičce jsem měl asi 300-400 semen. Krabičku jsem dal do ledničky a několikrát se se do ní během zimy podíval - semínka se v klidu stratifikovala.

Začátkem jara začala semena postupnš klíčit, něco jsem vysel ještě doma za oknem (klíčky 1-2cm dlouhé), většinu jsem vysel v dubnu na zahradě do truhlíku. Vyklíčilo snad úplně všechno. Ve výšce cca 3-5cm jsem přepichoval, část do truhlíků, část do volné půdy. Vše roste - zimu přečkalo bez problémů, letos cca 20cm vysoké rostliny.
Myslím, že příští rok budou rostlinky docela slušné. Takže to ze semen jde, ale trochu to trvá..... ;)
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Semínka javoru dlanitolistého

Příspěvekod Tom Benda » 28 led 2010, 18:19

Už tu bylo řečeno asi vše, jen poznamenám, že ta včasná sklizeň semen zamezí většímu přeléhání semen o rok. Ale i tak jsem se někdy dostal k 70/30 poměru vzcházení. Ale ony ty další semenáčky napřesrok potěší :-)
Někdy je horší klíčivost ze stromů, které nemají někde v okolí parťáka.
Například buergeriana mi takhle neklíčily. Teprve od jednoho známého z Dánska klíčily - měl tam základní druh + 4 kultivary.
A když jsem vyséval babyky, přelehly všechny jeden rok a půlka ještě jeden další.
Tom Benda
 
Příspěvky: 31
Registrován: 06 úno 2009, 23:34


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků