Grow it

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Grow it

Příspěvekod Pertla » 22 úno 2010, 13:01

Byl by teď čas? Nechal bych to na lodžii, tam teplota pod 0 nejde a svítí tam slunce ...
Pertla
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 říj 2009, 12:20

Re: Grow it

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 úno 2010, 15:58

Myslím, že by to neměl být problém,pokud bude nad nulou
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Grow it

Příspěvekod Pertla » 22 úno 2010, 21:05

Ladislav Kotál> Díky za informace, jak jsem již psal dříve v návodu se píše zasadit a nechat 2 týdny v přibližne 13-16°C pak na 3-6 týdnů do lednice ... což bych řešil právě lodžií.
Pertla
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 říj 2009, 12:20

Re: Grow it

Příspěvekod Ladislav Kotál » 22 úno 2010, 21:25

Kdo nic nezkusí, nic nezkazí :mrgreen: Přeji aby to vyšlo :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Grow it

Příspěvekod Jarek Servus » 25 pro 2011, 20:40

Dcera se projevila, že je po tatínkovi a dědečkovi a ze zlomyslnosti, jak sama přiznala, mi dala jako dárek k Vánocům balíček Grow it - vypěstujte si bonsai. Větší šmejd těžko v bonsajistice najdeš. Pár malých květináčů a velkých tablet z vysušené vlákniny, pár pytlíků s nápisy bonsaj a číslo, anglický rádoby návod, který vám neřekne nic, než pár zkomolených nesmyslů o bonsajích. I jako zlomyslnost je to škoda peněz. Naštěstí to kompenzovala mimo jiné i lahví kvalitní whisky.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 26 pro 2011, 20:20, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Grow it

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 pro 2011, 23:27

Věru danajský dar :D ...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Grow it

Příspěvekod Mirek Halatin » 26 pro 2011, 01:42

bohužel je to tak... co spíš zamrzí, že po tomhle člověk často přestane mít zájem o bonsaje, protože je znechucen prvotním paradoxním neúspěchem. Doporučuji u bonsají vydržet a projít si fóra. Člověk dostane na věc trošku jiný náhled. Kdo ví? za pár let se budou možná na zahrádce vyjímat první koukatelné kousky ;)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Grow it

Příspěvekod Luděk Urbanič » 26 pro 2011, 13:31

Já bych to úplně nezatracoval - nebojte, nezešílel jsem.

Mluvím o samotné myšlence "Grow it" tedy vypěstuj si v tomto případě bonsai.
Mám takový názor, že se hodně preferuje spíš kup si či vykopej si bonsai resp. materiál na ni. Což je sice v pořádku - začínat s bonsajemi tím, že zasadím semeno je samozřejmě blbost. Už ne ale taková, když to pěstování ze semene jde paralelně s pěstováním už vzrostlého stromu/stromů jakkoli získaných (nákupem,výkopem).
Doporučuju každému, kdo chce vědět o čem to pěstování bonsají je mít ve své sbírce alespoň jeden stromek o který pěčujete úplně od začátku jeho života - a není přímo nutné (i když asi nejideálnější) sadit hned semeno - stačí vydloubnout v lese semenáček. Uvidíte, že k tomu stromu, který třeba nikdy nebude dosahovat kvalit jiných ve vaší sbírce budete mít úplně iný vztah, jinak se k němu budete chovat - desetkrát si rozmyslíte každý razantnější zásah - protože tam vždy budete vidět těch 10, 20 let vaší péče.
Tolik k myšlence.

Teď k samotnému produktu "Grow it"
Je to samozřejmě lumpárna největšího kalibru a to ještě u semen pro "bonsaje" není až taková hrůza, ale při pomyšlení, že si koupím za bezmála 400 Kč semena rajčat nebo dokonce JETELE :!: :!: :!: se mi dělá mdlo.
Ale abych nebyl úplně nespravedlivý (k tomu kdo ten produkt dal na trh) Slovo lumpárna se vztahuje víceméně na českou kotlinu, moravské úvaly a slovenské doliny včetně horstev, které je obklopují. Nevím sice v jakém poměru k příjmům Němců či Britů je těch 15 eur resp. 13 liber, za které se to tam prodává (při přepočtu na Kč zhruba stejně jako u nás), ale vím určitě, pro ně je to spíš zanedbatelná částka. Takže kdyby se to, či něco podobného (takových produktů je na trhu víc ) prodávalo za 50ti korunu, což je tak adekvátní cena, neřeknu ani popel.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Grow it

Příspěvekod Jarek Servus » 26 pro 2011, 20:15

Na to, abych začal pěstovat stromy ze semínek jsem už poměrně starý. Podle některých musí mít opravdová bonsai aspoň 50 let to by mi bylo už 110. Spíš mě vadí to, jakým způsobem je to prezentováno. Pouze anglický bez přesné specifikace semen a dost návod nesmyslně mluvící několika typech stromů, několika kategorií velikostí, nic pořádného o pěstování stromů, když se dá stručné povídání o uedených stromech pořídit za pár korun ... Za ty peníze nenabízí nic a je proto nehorázně předraženo. Semínka ale vyseju a uvidím, co z toho bude. Před cca deseti lety si dcera zasadila pár jadérek z jabloně a nějakou pecku a já ty semenáčky mám dodnes. Na jaře je konečně dám do kontejnerů, zatím je pořád stříhám na malé prcky v záhonu. Stejně tak manželka před šesti lety zasadila semenáček břízy na kámen, Milena ji tehdy radila, jak semenáček na kámen punčochou připevnit, tři roky ho přede mnou schovávala, dva roky po přesazení do záhonu ho na jaře taky vykopu a už se těším na něj a na to, že za pár let bude v misce. Nejsem proti pěstování ze semen, naopak souhlasím s tím, že k takovým stromům máte vřelejší vztah, tohle je ale šmejd. Při porovnání s příjmy v Německu nebo Británii mi cena tam vychází tak na 150 - 180 Kč, a to je i jinde předražené.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Grow it

Příspěvekod Luděk Urbanič » 27 pro 2011, 11:39

Jarek Servus píše:Na to, abych začal pěstovat stromy ze semínek jsem už poměrně starý. Podle některých musí mít opravdová bonsai aspoň 50 let to by mi bylo už 110.


To jde o to, co člověk od bonsají očekává.
Jestli chce pěstovat bonsaje, nebo vlastnit "opravdovou bonsai".
Pro ty první jsou semena, řízky a yamadori z lesa. Pro ty druhé bonsai centra.


Nakonec já jsem ani tak neměl na mysli "výrobu" hotové bonsaje ze semene jako spíš ten proces sledování růstu stromu od počátku až třeba do stádia "opravdové bonsaje", ke kterému ale nemusí ani dojít.

A co se týče té doby potřebné k vypěstování "opravdové bonsaje" ze semene - bude se to lišit druh od druhu, ale takový plnohodnotnotný shohin se dá "udělat" u měkkých listnáčů klidně za 7 let, jehličnany rostou pomaleji - tam se ta doba trochu prodlužuje.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron