Ještě něco k substrátům - přesívání

Rady a zkušenosti pro všechny

Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Hugo Studeník » 25 říj 2009, 19:03

Na tomto i jiných fórech proběhlo několik debat o subtrátech , zejména o moderních na bázi sanzy , ekogritu , antuky atd. Většina pěstitelů shodně uvádí , že velmi důležité je propláchnutí těchto výchozích surovin před použitím vodou abychom odstranili prach a kal . Nikdo však zatím nezmínil , jakým způsobem tuto činnost konkrétně provádí .
Co k tomuto účelu používáte a jak postupujete ? Mám na mysli zejména pokud připravujeme větší množství substrátu .
Vzpomněl jsem si na stará podomácku vyrobená síta na prosívání stavebních hmot , ale mám pocit že většina z nich měla příliš velká oka .
Díky za info .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 říj 2009, 19:17

Já prosívám na kulatých sítech o třech hrubostech (koupené v bonsai centrech- běžně). Má průměr cca 40 cm. Při prosívání výměnou sít vzniknou tři frakce, jemná, střední a hrubá.Hrubou používám na spodek-drenáž, střední k zapravení ke kořenům, jemnou buď na elegantní povrch, nebo více na sázení doplňkovek.Po přesazení pak důkladně prolévám jemným kropítkem, až odtokovými otvory teče jen čistá voda- bez zbarvení. Prosévání jde velmi rychle,není problém dělat velké množství frakcí.Jednou z možností je za dlouhých zimních večerů prosívat a ukládat jednotlivé frakce do oddělených nádob k okamžitému jarnímu použití, pak to vůbec nezdržuje. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Jarda Marek » 26 říj 2009, 06:25

K tomuto musím dodat že postupuji naprosto stejně a co se týká štěrku a jiného hrubšího materiálu tak ten proplachuji na sítech o jakých mluvil Hugo. Měl jsem to štěstí a nějaké zdědil :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Petr Havlín » 27 říj 2009, 11:00

Jako síta používám plastové přepravky na ovoce a zeleninu mají různě velké otvory mám čtyři frakce prach odstraňuji pomocí moučného síta. Sháněl jsem různá síta a nic jsem nesehnal. Václav N je momentálně neměl tak jsem si pomohl takto. Prosejvám vlastnoručně drcené cihly. Mam v koutě zahrady paletu už 15 let a k ničemu se doposud nehodily. :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod kuncarladislav » 27 říj 2009, 12:14

Jen malý dotaz.Drcené cihly používáte jako substrát?A samotný nebo jej s něčím mícháte?
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 říj 2009, 13:10

Péťa šetří na antuce, tak si ji dělá sám :clap: :lol: :lol: :idea:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Martin Iša » 27 říj 2009, 15:17

Se divím, že jsme u něj nevyfasovali kladívka. :lol: :lol: Co nebylo může být, co Petře? Takhle v mezičase muchlání. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Petr Havlín » 27 říj 2009, 23:27

Pánové to jste se do mně zase navezli. Po akci u Václava jsem si koupil akadamu. Za dvě hodiny nebylo do čeho sázet půjčil jsem si od Broňka další pytlík ten mi do včera vystačil. Antuku jsem sháněl od začátku září ale nic V Libochovicích ji nemají. Dostal jsem typ že někde u Plzně ale nic přesnějšího. Nouze mně donutila roztloukat. :mrgreen: Hnusná práce. Když jsem byl u Petr z New bubu tak jsem na něm vysomroval dva pytle antuky a už jsou pryč. Předělávám zahradu a tam co jsem měl nasázené potensaje ve volné šlo všechno do antuky a do kontejnerů. Tam se bude stěhovat bazén a na jeho místě vedle pergoly bude stanoviště pro moje bonsaie. Petře z N.B. Prosím až pojedeš pro tu antuku vezmi pro mně dva nebo tři pytlíky. Předem děkuji. :D
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod Martin Iša » 28 říj 2009, 08:52

Petře, jako bys nás neznal. :mrgreen: Srandičky,ale vše v dobrém. :jedna: Už máš nějaký termín na jaro?Mě to u tebe tak pěkně šlo. 8-) ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Ještě něco k substrátům - přesívání

Příspěvekod sesino » 28 říj 2009, 10:04

pani , nepouzivate na miesto akadamy zeolit?
sesino
 
Příspěvky: 19
Registrován: 22 kvě 2009, 09:13

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron