Ulmus procera - Brest habrolisty

Rady a zkušenosti pro všechny

Ulmus procera - Brest habrolisty

Příspěvekod Ivet » 23 říj 2009, 20:12

Zdravim priatelia, k mojmu velkemu poteseniu som ( ak ma zrak nemylil ) objavila nejake bresty a kedze okrem brestu cinskeho, co je ale izbovka, som nenasla vela informacii k tomuto druhu, potrebovala by som trocha informacii. Mate niekto yamadori tohto druhu vo svojej zbierke? Ake mate skusenosti z vykopavania, vytvara kolovy koren, ako sa ujima a pod.? Budem vdacna za kazde info, lebo myslim, ze je tam jeden velmi zaujimavy a netradicny kusok, ktory by som chcela preventivne uz teraz niekedy vykopat a preto by som nerada nieco skazila. Vopred vrela vdaka vsetkym.
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Ulmus procera - Brest habrolisty

Příspěvekod Jan Adámek » 02 lis 2009, 23:06

Jilm habrolistý se obvykle zove Ulmus minor Mill. Vytváří 2 formy: lesní, rostoucí kolem řek a dorůstající výšky ku 30 m a polní (roste na mezích) nebo suťovou, křovitou. Ta má maličké listy. Myslím, že právě ta křovitá forma je pro pěstování v misce naprosto perfektní. Měl jsem 2 takové roslinky, bohužel, pěstoval jsem je dost extenzivně a na dálku, zkrátka to přeci jen nejsou sukulenty :? . S vykopáním někdy na počátku jara (jilmy raší docela brzy) by neměly být větší problémy.
Stromky jsem měl na balkoně. Balkonovou zimu snášely OK, v létě bylo nutné rosení kvůli sviluškám. Taky mám jilm vaz Ulmus leavis Pall., semenáč. Ten má listy větší.
Ulmus procera je podle nějaké literatury křížencem jilmu habrolistého a jilmu horského (Ulmus glabra Huds.). Má být odolný proti grafitóze.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron