Zimní zálivka

Rady a zkušenosti pro všechny

Zimní zálivka

Příspěvekod Robert Černý » 30 zář 2009, 17:05

Přátelé jelikož jsem greenhorn, čeká mě teprve druhé zimování. Loni jsem vykopal díru 40-50cm hlubokou, do ní dal v miskách a nádobách stromky a zasypal listím. Takto jsem zimoval já a vůbec nezaléval. Ale můj dotaz je jak často, nebo jak vůbec a jestli vůbec zaléváte přes zimu??
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zimní zálivka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 zář 2009, 17:38

Roberte, podle mě vykopaná díra zasypaná listím je úplný ráj pro hlodavce, plísně,houby a já nevím co ještě.A zalévání? podle toho, jestli je třeba. :lol: 1:Když není sníh, tak ano- sem tam při oblevě, 2: pokud je sníh- tak zaházet a počkat až sleze sám a pak pokračovat dle bodu 1.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zimní zálivka

Příspěvekod Robert Černý » 30 zář 2009, 22:43

Láďo díky za info, já byl jen zvědavej jak to řeší ostatní....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zimní zálivka

Příspěvekod tomikzlesa » 01 říj 2009, 07:27

Já osobně zasypávám vykopanou hlínou a nikdy sem přes zimu zalejvat nemusel a nikdy sem s tím problém neměl, ale je pravda že místo zimování je místě kde se stahuje voda. Co se Roberte týče toho lístí já bych to nedělal, nejen co píše Láďa, ale listí dokáže "dusit" slehne a voda při zalití podle mě stejně steče pryč a neproteče kam má.
Ale Láďa ani ty nezimujete přímo v zemi, tak tam asi to zalití asi potřeba je..
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Zimní zálivka

Příspěvekod petradelt » 01 říj 2009, 08:09

Já jsem také greenhorn, ale stromky v miskách, záměrně neříkám bonsaje, zimuji již několik let v tak zvaném pařeništi, otevřeném ze zhora, a chráněném z boku proti větru.
Je to ohrada z fošen asi 3x1,5M, vysoká asi 25 cm, uvnitř je vykopáno ještě asi 20 cm dolů. Stromky i v miskách obsypu okolo zeminou, aby se vyrovnaly případné tlaky mrazem
z obou stran, proložím trochu chvojím, a přez pařeniště poskládám cik cak pár prken, proti předčasnému jarnímu probuzení. Je to jižní strana. V té hloubce si myslím půda méně promrzá,
a pokud vše zapadá sněhem, je to téměř ideální. Přez zimu jsem nepřišel ještě ani o jediný stromek, na rozdíl od léta. :oops: Nezalévám celou zimu, kromě extrémních holomrazů nebo sucha.
Zdravím
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Zimní zálivka

Příspěvekod vopat » 01 říj 2009, 15:05

Ahoj,
už jsem to psal v tématu zimování, ale to je jedno. Zimuji už 21 sezónu jako Tomík, tzn. ve zrytém záhonu zapustím stromky, přihrnu cca 5 - 10 cm země nad nebari a pořádně zaliju. V zimě jenom příležitostně naházím sníh. Na rozdíl od některých zimuji bez misek, asi proto, že si pořád myslím, že mají stromky lepší vláhový režim a po zkušenostech už mi i pár misek ve velkém mrazu prasklo. Bez misek to jde ale dělat jenom pokud používáš klasické míchané substráty se zeminou (rašelinou) - ty drží pohromadě. U doporučovaných substrátů typu akadama, zeolit aj. to dělat nejde, protože se rozsypou. Já jsem do letošního roku používal substráty klasické, takže letošní zimu budu mít malou premiéru. Trochu se obávám, že v akadamě budou mít stromky v zimě sucho - ale to se teprve uvidí. Vloni jsem zimování kvůli škole nestihnul udělat, stromky jsem jenom postavil v miskách na zem a dost mi toho při holomrazech uschlo (buky a habry) - u těch začínám odznovu - nepřežil ani jeden :( . Zajímavé bylo, že choulostivé japonské javory přežily všechny - a na jaře hrůzou vykvetly a zaplodily :P . Semínka už jsem vysel, tak se těším na jaro, co se z toho vyklube :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron