Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Martin Drábek » 01 pro 2012, 09:40

Ahojte, mám v podstatě stejnou skládačku jako píše 001čolek, akorát ne s plastových profilů, ale ocel-pozink. Jen jsem si vybetonoval patky a tím pádem to pořádně uchytil, ať to při větším vánku neulítne. http://www.lanitgarden.cz/foliovniky-marduk-561/

Důležité je ale to umístění. Pokud bych neměl prostor, na který do konce jara téměr nezasvítí slunce, musel bych to řešit jinak. Uvidíme po letošní zimě jaká bude zkušenost.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Zimování stromků

Příspěvekod 001čolek » 01 pro 2012, 15:52

Re Martin: tyhle foliáky jsou též z kovových profilů ošetřených barvou... sestavuje se to na způsob bajonetového sesazení
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Vahada » 01 pro 2012, 16:01

Díky za info, já měl původně dojem, že se jedná o samovýrobu. Počkám na zkušenosti.....
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Hugo Studeník » 01 pro 2012, 20:20

Zdravím všechny !
Ještě k mému rozdělení stromů na skupiny s ohledem na zimování ( dvě strany zpátky ) . Příspěvek nebyl myšlen jako universální návod jak zimovat , spíše jako pokus o rozdělení stromů do skupin podle odolnosti vůči sobě navzájem . To by snad mělo mít universálnější platnost a pomoci více lidem . Je mi jasné , že podmínky máme různé a také pravděpodobně strom v plné síle "snese" víc než strom různě oslabený přesazením , tvarováním atd.
Pokud jde konkrétně o skupinu 2 - pan Svačina píše , že s těmito stromy nemá problém . Já osobně mám nedobré zkušenosti s habry , lonicerou , babykou . Několikrát zde zazněly stesky na zimování tisů , buků a také odolnost běžných keřů jako skalník atd. asi není tak dobrá jak by člověk čekal .
Osobně se nedivím chlapům co staví foliáky apod. Pokud se člověk dopracuje k materiálu jako má p. Stropek , určitě chce udělat vše pro to , aby díky jedné chybě o strom nepřišel .
ještě dotaz na ty z vás , kteří také zimují v zakrytém prostoru kde však v průběhu zimy normálně mrzne . Jak to řešíte se zálivkou ? Stromy tam mohou být třeba měsíc v zamrznutém substrátu - co po tu dobu ? Jediná možnost je dosypávat sníh ? Je jasné , že pokud se dočasně oteplí a substrát povolí zaliju , ale období zámrazu a vymrzání substrátu může být dlouhé ?
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Dalibor Hátle » 05 pro 2012, 08:40

Bonsaje se snažím pěstovat cca 19 let. Ze začátku jsem měl kytky přes zimu vždycky venku v záhoně - neodešel žádný stromek. Potom, jak jsem pročítal různá fora, tak jsem zkusil stromky zimovat ve studeném skleníku. A přes zimu byl právě někdy problém s vyschlým substrátem. Hlavně jsem měl problém s azalkama. Substrát zmrzlý na kost a kytky začaly usychat. Po 4 letech zimování ve skleníku jsem letos vrátil část stromků zase na záhon. Podle mojich zkušeností je bezproblémové přezimování ve skleníku především pro borovice... ty jsem tam taky nechal ( ještě taky břízy a smrky ). Vše ostatní je zahrabané bez misek v záhoně nebo v miskách u zídky , kde jsou schované ve stínu. Průběžně všechny stromky zahazuju sněhem, což je podle mě to nejlepší, aby přečkaly zimu. Jak už bylo mnohokrát napsáno, každý má jiné podminky a musí si vyzkoušet, co jeho stromkům nejvíce sedí.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 pro 2012, 10:53

- H . Studeník - já skutečně nemám problém třeba s habry , a ty považuji za jedny z nejvhodnějších a nejodolnějších dřevin pro bonsaje... Jen upozorňuji že to platí o silných, dobře zakořeněných rostlinách ve větších kontejnerech s propustným substrátem. Semenáčky - podnože mám na zimu chráněné nízkými obloučky se stínovkou. Další zmíněné, namátkou tis, buk, babyka,japn. javory a další jsou v kořenech a předjaří choulostivější, souhlasím , ale ne tak moc aby bylo v mých podmínkách nutné je ukládat do bezmrazých prostor. U nás zimují opět pod oblouky se stínovkou,/chrání je proti slunci a větru/ poskládané těsně k sobě a zasypané kůrou, hoblinami případně rašelinou, malé rostliny ještě i zakryté netkanou textilií . Vhodná je i ochrana založením do záhonů. zakrytí chvojím atd. to záleží na počtu rostlin - možnostech a místních podmínkách ...přiměřená ochrana je určitě jen ku prospěchu, :jedna: ...
- D Hátle - skleníky - máme podobné zkušenosti - sucho - vymrzání vody - poškození rostlin ve studeném , promrzajícím prostředí skleníku-foliáku - je to oteplením a následným promrznutím , odparem vody ... vliv sluníčka - i jen světlých dnů a uzavřeného prostoru. Je vhodné rostliny uložit podobně jako venku, a pokud nemrzne udržovat vyšší vlhkost, i prostor kolem rostlin zalévat, třeba i na silvestra.., při slunných dnech i v mrazech větrat, zasypávat sněhem, pokud je, - skleníky zastínit ... Bránit se výkyvům teplot ve sklenících, které jsou stavěné naopak, k akumulaci tepla, je pracné ...Pro naše domácí dřeviny není zimování ve sklenících nutné...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jirka Bělunek » 08 pro 2012, 10:29

Zdravím všechny. Dám to do tohoto vlákna. Kdo z Vás provádí defilací listů buků a habrů tedˇna zimu? Já to dělám, je to divné a pracné,vím.Důvod? Stálo se mi, že zrovna u těchto druhů leží spousta sněhu na stromečkách a ne jednou došlo k nežadoucímu polámaní větví.S tímto problémem mám již klid a kromě toho se mě jeví, že mám i méně starostí ze škůdci na jaře.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Hugo Studeník » 08 pro 2012, 13:12

Souhlasím , že pro naše tuzemské rostliny je určitě nejspolehlivější a nejjednodušší způsob zimování zahrabat stromky do záhonu . Bohužel při větším množství rostlin je to pracné a náročné na potřebný prostor na záhonech . Při použití moderních substrátů navíc začínají problémy s jeho znečištěním .
P. Svačina - stromy jako habry a babyky a další zkouším zimovat ve zděném hospodářském stavení , které v zimě nevyužívám zejména také proto že tam mrzne i když po kratší dobu než venku . Čili nejde o bezmrazý prostor , ale teplota tam určitě nekolísá tak moc jako ve skleníku .
Předpokládám , že "oblouky se stínovkou" máte na mysli něco jako fóliák , kde se dá normálně vejít , ne nějaký přízemní kryt .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 pro 2012, 12:25

- Hugo - takové prostory nemám, ale použil bych je stejně...:jedna: ... -pracuji na mírně svažitém pozemku - dříve pole - / z části zarostlé smetiště/ a vše jsem tu musel budovat nově... Pro mladé a citlivější rostliny používám jak vysoké - cca 1.8m, tak i nízké -cca 1m obloučky - Jsou to zahradníky lety odzkoušené rozměry krytů pro běžné záhony -tj. cca 3m dlouhý ocelový prut silný 8 mm, ohnutý a zapíchnutý , nebo vyšší trubkové, pro dva záhony a uličku, síť plast úplet , stínovka, 2x3m široká, pod ní někdy ještě netkaná textilie nebo folie- viz obrázky. - ještě doplnění - všechny tyto kryty mám protažené - zpevněné drátem , případně provazem, a na koncích pečlivš ukotvené, jednak proti větru, ale i zatížení sněhem, pokud je ho více, tak jako už dnes, konstrukci odlehčujeme - oklepáváme jej ...
Podobně se starám i o některé choulostivější stromy u kterých po výsadbě, nebo v mládí, nechci riskovat poškození...poslední obrázek... Chráním je před zimním sluncem a větrem .../podobně jako mí učitelé v Japonsku/. Zatím ještě nemám dostatek svých bambusových tyčí, aby to vypadalo tak jak bych si přál..., /jen jak vyrostou/ , tak jen takto, ve "stanu"... ;) Toto je cca 6m vysoký, u nás od 30 cm, 8 let rostoucí Sekvoj ..včera...ráno -17°C... :think: ... Hezký den... :jedna: ...
DSC_0001.jpg
DSC_0001.jpg (96.48 KiB) Zobrazeno 3099 krát
DSC_0002.jpg
DSC_0002.jpg (91.23 KiB) Zobrazeno 3098 krát
DSC_0018.jpg
DSC_0018.jpg (85.01 KiB) Zobrazeno 3093 krát
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zimování stromků

Příspěvekod mirec » 16 pro 2012, 16:07

je javor burgerak nachylny na zimu?...jeden som si kupil tohto roku ale nemam ho zazimovany...nie je času na odbehnutie na zahradu(ale hned ako bude čas tak ho zakryjem s čečinou alebo inak)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron