Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 09:27

Protože se nám blíží zima a nikde jsem to tu nenašel, tak jsem založil nové téma. Co se týče zimování, tak osobně zimuji v záhoně na zahradě bez misek. Myslím, že bez misek je pro rostlinu lépe přístupná voda jak svrchu, tak i zespoda a nemůže dojít k přemokření. Tak jsem to praktikoval do letoška, než jste mě osvítili propustnými substráty. Řekněte mi ale, jak zimujete rostliny, které nejsou v propustných substrátech úplně prokořeněné :?: . Jestli stromky necháváte v miskách a něčím je překrýváte, aby se na substráty nedostala zemina, nebo jestli máte jiný postup ? Neumím si ani představit co se děje, když je stromek v propustném substrátu zasazený v zimě v mrazu v záhoně. Myslím, že musí zákonitě uschnout :think: Co vy na to zkušenější :idea:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Martin Iša » 24 zář 2009, 10:09

Každý má svůj systém, který mu vyhovuje.Já osobně co mám v miskách, obalím misku a substrát dámskou punčochou a zahrabu do záhonu.Kousek nad nebari.Na jaře vyndám , odstraním punčochu a mám to čisté.Ale letos zkusím polovinu poskládat jednu vedle druhé do závětří.Jde hlavně oto aby substrát nevyschl a při sněhové nadílce přihrnout sníh.funguje jako izolace a nevysychají misky.Je třeby dávat pozor na studený vítr a brzké jarní slunce.Tak že závětří a chránit proti předčasnému rašení.Toť má zkušenost. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 10:24

Prosím, prosím nezkoušej to. Já takhle letos přišel o 12 buků a 7 habrů :o . Kupodivu to přežily japonský javory. Možná to funguje v Anglii, nebo někde jinde s mírnější zimou, ale ty letošní lednové teploty tomu daly na frak. Nevím, jaké tam u vás máte mikroklima, ale ta chvilka práce se zahrabáním myslím stojí za to. Do dneška tu ztrátu nemůžu rozdejchat a věř mi, že když jsem ty mrtvoly na jaře vyhazoval, tak jsem i uronil slzu :cry:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod tomikzlesa » 24 zář 2009, 11:25

"pár" le zimuju jako Martin,až na tu punčochu :) takže budto bez misky, ale z 90% s miskou do země a za těch XX let mi neodešl ani jeden strom, ale velká výhoda je asi v tom že zimuju na místě kde se stahuje voda, takže vyschnutí v žádném případě nehrozí. Zimovat jen tak někdě položené bych si netroufl, u nás bývají dost často holomrazy a to je pro stromy smrták !
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 zář 2009, 14:23

Zimuji vše na betonové ploše na severní straně, aby na to nesvítilo slunce.Nadmořská výška cca 300 m/n/m.Všechny stromy nechávám v miskách,bez zasypávání ,když je sníh, přihazuji na stromy, když není a je nad nulou klidně zalévám., dělám to už asi 9 let, žádný strom neodešel.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarek Servus » 24 zář 2009, 14:38

Co děláš, když jsou holomrazy a fučí severák cca 600 m n/m? Takhle postupovat bych se asi bál.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 zář 2009, 14:45

U mě vítr nefučí, jsem chráněn domem do "U" a jsem 3OO m/n/m. Přežívají i parviflory, palmaťák, korejský habr, jabloně,jalovce...... A tady u nás v Plzni v zimě pořád prší,tak ani nevíme co je to holomráz.- :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarek Servus » 24 zář 2009, 14:48

Buď rád, u nás nepršelo už 6 a více týdnů a všechno schne. Už jsem zažil holomráz, zem metr promrzlou a měsíc beze sněhu, v březnu 10 dní svítilo přes den slunce a bylo dost nad nulou a zem rozmrzlá jen 2-3 cm na povrchu. Chodil jsem kolem stromů a nevěděl co dál, jsetli to zlehka pokropit , aby nevysychaly, nebo se jenom modlit. Naštěstí odešel jenom jeden, který jsem měl bolně dva roky v záhonu.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 24 zář 2009, 14:53, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 zář 2009, 14:50

Všechny stromy v miskách poctivě zakládám cca v polovině října do záhonu do úrovně misek, těsně vedle sebe. Když ještě v listopadu nebo prosinci je sucho, tak zaleji. Ostatní pěstební materiál v různě velkých nádobách nechávám klidně na povrchu, bez zahrabání, ale na trochu přistíněném stanovišti. Dělám to tak posledních asi 30 let a nikdy mi z důvodů zazimování nic neodešlo. Ještě jedna zajímavost: záhon s bonsajemi je na mírném jihozápadním svahu, tedy na plném slunci bez zastínění celou zimu. Jo a substrát používám klasický s různou příměsí. Jsem v nadmořské výšce cca 550 m.
Vidíte, že zkušenosti má každý trochu jiný. Musí si každý odzkoušet vlastní systém. Já jsem ale přesvědčený, že si rostliny samy vytvoří nějakou zkušenost a jsou připraveny přežít téměř cokoliv, pokud je ovšem nechceme sami zabít, že je např. nezalejeme proto, že třeba právě my nemáme žízeň a divíme se, že by naše stromky tu žízeň mohly mít.
Vžijte se do jejich potřeb.

Hezký den, Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarek Servus » 24 zář 2009, 14:52

Dělám to podobně jako Vladimír. Asi je moc hýčkám
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron