Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 22 srp 2014, 09:28

Zdeněk ti už odpověděl, já jen něco dodám. Ty břízy nechej určitě až na jaro, podzimní výkop je u nich velký risk, hraničící s jistotou úhynu. Jaro je určitě spolehlivější, nejlepší doba je při rašení v tzv. fázi myšího ouška. To jsou břízy nabuzené a ve většině případů výkop dobře snesou. Pro podzimní výkopy ostatních stromů platí to, co tu psal Zdeněk. Maximálně dodat stimulátor, nehnojit. Kořeny stromů sice rostou do teploty půdy okolo + 5 °C, ale hnojením nic nezískáš. Snaž se stromy přes zimu neusušit, ale zase ne přelévat. Nejjistější je zalít a nádoby přihrnout nějakým materiálem - kůra, kompost, zemina, písek atd. a zalít trochu jen v době bez sněhu. Schovat do garáže, nebo kůlny jdou také, ale budeš muset více hlídat vlhkost substrátu.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Johnys » 23 srp 2014, 21:27

Nic moc urychlovat nechci, jen jsem spíš nedočkavej :-D Dobrá, hnojit nebudu, já jen jim třeba dodat nějaké živiny aby se lépe vzpamatovali z výkopu, jinak je mi jasné, že přes zimu moc nerostou, já spíš abych jim zajistil dobré podmínky :-)
Jinak s jehličnany by problém být neměl, že? Co se podzimního kopání týče
Jan Škarda
Johnys
 
Příspěvky: 22
Registrován: 12 kvě 2010, 22:21
Bydliště: Obecnice, okr. Příbram

Re: Zimování stromků

Příspěvekod 001čolek » 24 srp 2014, 09:17

Jehličnany?? No tak ty právě určitě nech až na jaro a jsou tam velké rozdíly v doporučených/ osvědčených termínech u jednotlivých druhů. Např. Borovice se kope (samozřejmě podle nástupu jarního počasí) až koncem Dubna,začátkem Května. Modříny jsem s velkým úspěchem kopal koncem Března,začátkem Dubna (ale v nížině) . Chápu že jsi "nadrženej".............. tím si tady prošel asi skoro každej,ale všechno má svůj čas. Vzhledem k tvému vznesenému dotazu ohledně jehličnanů soudím že jsi toho zatím moc nenastudoval (je to tady probírané mnohokrát) ......tak dobrá zpráva : na studium máš momentálně čas cca 7 měsíců :D .........
No a k tématu : listnáče se dají kopat od konce Října,začátku Listopadu do cca půlky,konce Dubna (podle nástupu jara,nalití pupenů) ...... ale právě Břízy si určitě nech až na to jaro, Bříza má problémy se zimou i zapěstovaná (odcházejí občas celé hlavní větve). Jestli to mermo mocí nemůžeš vydržet,tak si najdi nějaký Habřík , ty snášejí výkopy a "neodbornější" zacházení celkem dobře a nedělá jim ani problém seříznutí na "špalek"..... dobře obrážejí.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Johnys » 25 srp 2014, 09:12

Právě, že už jsem si tu něco četl a narazil jsem tu na to někde. Čistě z mojí hlavy to nebylo. Jenže tu nemám chytrý sešit kam jsem si dělal poznámky takže to mám možná pomotané :-D
Ale asi jo, asi se tu uvádí jarní termíny hlavně, možná, že to jen někdo zkoušel. Dám na tebe a zkusím max. nějaký ten habr pokud najdu nějaký kloudný :-)
Jan Škarda
Johnys
 
Příspěvky: 22
Registrován: 12 kvě 2010, 22:21
Bydliště: Obecnice, okr. Příbram

Re: Zimování stromků

Příspěvekod tomikzlesa » 27 srp 2014, 15:08

Krom borovic a dubu vše na podzim :)
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Milan.Hupak » 28 říj 2014, 20:46

Pánové, když už se začíná zimovat, tak mám dotaz. Jak zimujete kaskády a uvítal bych nějakou fotku. :think:
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Milena » 30 říj 2014, 14:15

Jsem sice ženská, ale prásknu na sebe, jak zimuju kaskády: položím je na "zádíčka" a tím pádem je zavětvená část hore, zasypu bal i část kmene něčím (hobliny, rašelina, drcená kůra) tak, aby samotná kaskáda ležela vodorovně s povrchem záhonu-zásypu. Nevím, jak jinak to technicky popsat...
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Milan Pecháček » 30 říj 2014, 15:37

Já myslím, že to je dobrý nápad!!!!
Milan Pecháček
 
Příspěvky: 85
Registrován: 27 kvě 2014, 18:26
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Milan.Hupak » 30 říj 2014, 15:54

To beru, ale když je stromek v misce nedostane se do něj voda. Když je v propustném substrátu ne zcela prokořenĕném nejde vyndat z misky. Tohle mĕ zajímá? :think:
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Tomáš Kubík » 30 říj 2014, 22:54

Proč by se k němu nedostala voda? Hobliny, rašelina nebo kůra, v kterých je miska, ke kořenům nějakou vodu přivedou.
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron