Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarek Servus » 16 pro 2012, 17:15

Náchylný na zimu je, pokud bylo u Vás taky 15 - 20°pod nulou, tak by podle mé zkušenosti asi zmrzl.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 16 pro 2012, 20:30, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Václav Holakovský » 16 pro 2012, 19:28

odborná literatůra uvádí nrazuvzdornost -29C. to znamená u rosliny ve volné půdě a dobré kondici osobní zkušenost nemám
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 17 pro 2012, 13:13

Před léty se mi podařil větší výsev tohoto javoru - rostliny v pařeništi přečkaly několik zim. Ale po tom co dorostly cca 30 cm a byly zimovány v kontejnerech postupně všechny /ty které zůstaly u nás/ zmrzly. Nevím už jestli to bylo mírnější a následující tvrdší zimou :think: nějakou dobu venku žádný javor tohoto druhu nemám... Ale domnívám se , že právě toto je jeden z těch druhů , který pokud bude pěstován v nádobě, bych se snažl více ochránit a zimovat ve skleníku, nebo nějak tak jak v předchozím uvádí p. Hugo Studeník, :jedna: ... tj. v chráněném závětří a pokud možno teplotách jen kolem nuly, ale především tak, aby se v zimním období neprobouzel...případně následně už nebyl vystaven silnějším mrazům... Rostliny těchto druhů druhu pravděpodobně snesou i silnější mráz, ale nesnáší naše zimní plískanice - oblevy - po silnějších mrazech a při i jen krátkodobém oteplení se rychle probouzejí a jsou tak v případných následujících mrazech kriticky ohroženy...Vadí jim přesně to počasí které tu teď vládne - po mrazech -17° u nás včera +4° a v noci i přes den déšť...a má přijít znovu mráz...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zimování stromků

Příspěvekod mirec » 17 pro 2012, 21:52

kedže nemam k dispozicii ani žiaden foliovnik ani nič podobne poriešim to tak že ho dam na chatu...mame tam podlhovasty dom a je tam jedna izba ktora je uplne chladna...neviem aka teplota tam je ale je tam dosť zima tak asi ho dam tam...je to miestnosť v ktorej sa vobec nekuri a ak je niekedy mraz vonku tak aj tam
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Aleš Vašků » 24 led 2013, 13:15

Zdravím,

někde se zde mluvilo o tom, že pro stromy z našich druhů dřevin je dobré (žádoucí) pokud přes zimu jsou i v teplotách kolem 0 až -5 stupňů. Myslíte, že např. habry, babyky, hlohy nebo buky by mohly strádat, pokud by byly po celou zimu v teplotě kolem +5 stupňů. Ptám se proto, že některé stromy zimuji v garáži, kde je teplota právě kolem těch 5-ti stupňů a je fakt, že loni některé takto zimované stromy během sezóny moc nejely (2 habry a 1 buk). Samozřejmě nevím jestli to bylo kvůli zimování nebo kvůli něčemu úplně jinému. Dík.

Aleš
Aleš Vašků
 
Příspěvky: 13
Registrován: 30 črc 2011, 20:05

Re: Zimování stromků

Příspěvekod 001čolek » 24 led 2013, 14:43

Ahoj
Nejsem žádný odborník,většina vědomostí je vyčtených zde na foru,nebo v příbuzné literatuře. Zmińuješ hlavně tuzemské dřeviny a ty právě mají prodělat proces zimy tak,jak jsou na to nastaveny ...možná právě proto ti některé moc nejeli :think: :think: . když jsi jim tu zimu nedopřál. Navíc si laicky myslím,že je takto jen zbytečně rozmazlíš a při náhlé změně počasí to takový "rozmazlenec" bude snášet mnohem hůř,nežli stromy zimované venku. Ale uvidíš,co ti na to napíšou znalejší pěstitelé.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Aleš Vašků » 25 led 2013, 11:50

No rozmazlovat jsem je určitě nechtěl :), jen jsem si říkal proč nevyužít volného místa v garáži (samozřejmě nevytápěné), když právě loňská zima byla pro naše listnáče dost krutá.
Ještě by mě zajímalo jaké mají ostatní zkušenosti se zimováním babyk a hlohů v porovnání jinými listnáči, pokud teda někdo nějaký rozdíl zaregistroval.

Aleš
Aleš Vašků
 
Příspěvky: 13
Registrován: 30 črc 2011, 20:05

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 led 2013, 12:47

Já experimenty se zimováním při +5 neprovádím, nemám pro ně podmínky....
Obecně - rostliny v přírodě kolem nás jsou pro normální růst v našem teplotním pásmu přizpůsobeny. Jejich " naprogramovaný životní rytmus" předpokládá střídání ročních období, v jejich normálním pořadí - jaro léto podzim zima ..... Pokud nějakým nepřirozeným způsobem jejich růst změníte /třeba ve vytápěném skleníku prodloužíte léto až do jara následujícího roku / rostlina na to zcela jistě bude reagovat - pravděpodobně lehce zmateným růstem, asi nepokvete, nebo jen slabě atd ... Období klidu - zimy - tedy v příslušném období mírné několikadení promrznutí rostliny našeho teplotního pásma k normálnímu růstu nezbytně potřebují, ...některá semena bez vysušení a mrazu vůbec neklíčí, některé podnože špatně přijímají rouby, atd.. :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zimování stromků

Příspěvekod 001čolek » 25 led 2013, 14:20

Re Aleš ..... Já to nemyslel jako kázání,na to ještě zdaleka nemám tolik odborných znalostí :lol: jako např. Jiří Svačina,jen jsem reprodukoval různě vyčtené a zde vyřčené / psané znalosti jiných pěstitelů.

Re Jiří : Jiří,jsem rád že v podstatě bylo napsáno to,co jsem tvrdil já (a tím pádem jsem nepsal nesmysly :) ) ... a to že strom by měl podstoupit celý roční proces tak jako ve volné přírodě. Vím že jsou tam i jiné problémy oproti volně rostoucím stromům ...zálivka,malá lehce promrzající mísa a i to,že se stromy povětšinou každý rok nějak pracujeme a tím jim více či méně odebíráme sílu potřebnou k přežití zimy. Někdy se to s počasím tak semele,že stromy ani pořádně nevědí co je za období a potom odejdou i odolné Habry aj druhy u kterých by to člověk ani nečekal. Vzadu na zahradě mám tři foliovníky.které jsou celou zimu až do jara prázdné (3m*6m / 2ks a 2m*3m 1ks ) ale zimovat v nich se bojím hlavně kvůli sluníčku,které je schopné ve foliovníku udělat za pár minut oproti venkovní teplotě rozdíl i 10 a víc stupn'ů ... to je asi nejhlavnější důvod a potom zálivka,které se pod "širákem" dostává až na drobnou lidskou výpomoc stromkům během zimy automaticky - déšt',sníh,mlhy.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 26 led 2013, 11:00

Zahradnická odbočka... Ty foliáky, tak jak dobře píšeš, jsou při zimování, tou rychlou změnou teplot nebezpečné - tedy ne moc vhodné.... Staré " kanálové" skleníky které se používaly na zimování choulostivějších rostlin dříve, byly stavěné jen z pařeništních oken , zapuštěné do půdy - se stoly v úrovni terénu - přirozeně vlhké- a na zimu se přidala druhá vrstva oken, stíněné dřevěnými rošty, v těch největších mrazech ještě zakryté slamněnými rohožemi. A jak zima ustupovala postupně je odkrývali, pri případném příchodu pozdních mrazíků trochu pod stoly přitápěli ...atd. Byla to jednoduchá levná zařízení - ze dřeva... ale s "modernizací" dnes už vesměs zničená...V jednoduchém lehkém foliáku se podobné podmínky nedají vytvořit, nebo jen velmi obtížně...Doporučovalo se stavět "veliké skleníky", /teplota se nezmění tak rychle, aby byly stavebně a provozně levné, stavěly se nad terénem na rovině, a klimatizované...ale dnes po zdražení energií náklady převyšují výnosy ...vrátit se zpět ?... atd.
A ty naše zkušenosti... :oops: :roll: ...například... když si přečtu, že japonský mistr, pan Saburo Kato se z prvních 80 ročníků japonských národních výstav "Kokufu" nezúčastil jen jediné, tak moc nemluvím a raději studuji ty staré pány ... :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků