Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 15:12

Já to právě dělám taky tak poctivě a neumím si představit, jak se budou chovat ty propustný substráty, když je třeba 14 dní nebudu moc zalít při holomrazech. Při klasických míchaných substrátech se zeminou jsem tento problém neřešil, stromky v říjnu, listopadu zahrabal a do jara jsem je neviděl. Maximálně jsem z nich sundal půlmetrovou čepici sněhu. Jen loni jsem to po 20 letech odfláknul a hned to pomrzlo - viz první příspěvek.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 zář 2009, 15:20

Na to bude muset odpovědět někdo kdo dělá se substráty, je přibližně v naší nadmořské výšce a zimuje na přibližně stejném stanovišti.
To víte Japonec to neřeší, s jejich zimním obdobím - stačí bonsaje sundat z lavice na zem a je to v pohodě. To my podhoráci máme jiné starosti.
Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 24 zář 2009, 18:03

Podle mého mínění není rozhodující pro zimování jestli máš substrát propustný a sterilní nebo dříve propagovaný tzv. humozní.
Ale rozhodující jestli dokážeš zabránit rychlému promrznutí nebo rychlému ohřátí misky při nástupu mrazu a při oblevě.
To už naznačil Láďa stromky drží ve stínu a chráněné před větrem 300m nad mořem ve městě.Pak si může dovolit zimovat jak zimuje.
Já zimuji stejně jenom s tím rozdílem že misky poctivě balím do několika vrstev novin.(dobrá je i bublinková folie)
Nikdy jsem nepřišel o stromek při zimování.(jen jedna větev na lípě) :think:
Bohužel.O stromky přicházím o dovolené když je svěřím do péče příbuzným. :(
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod tomikzlesa » 24 zář 2009, 18:51

zimoviště mám umístěný na východní straně, takže většinu dne slunce, před větrem není místo vůbec chráněný a daří se :jedna:
http://tomikzlesa.own.cz/Galerie/HROMADNE/img00012.jpg jediný co v zimě dělám je, že taky schazuju čepice sněhu aby se mi to nepolámalo
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarda Marek » 24 zář 2009, 20:14

V zimě jdou do studeného skleníku, ve kterém je celodenně stín, misky zasypu drcenou kůrou no a denně se jdu podívat na vlhkost, je-li skleník zevnitř orosen tak to neřeším, není-li, tak zaleji. Co se mi nevejde do skleníku tak jdou do kouta opět kde není vůbec slunce ani v létě a tam to ani nepřihrnuji a přežilo všechno. To vše 183 metů nad mořem. Sakra toje vejška :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 24 zář 2009, 20:57

Tak asi stejně jako ti zmiňovaní Japonci :) - stromy z polic dáváme pod police na štěrk, větší věci a co se nevleze jen položíme na přerytý záhon - takto řešíme všechny věci i ty nejmenší pidižvíky už řadu let a bez problému (a že jsou u nás na Valašsku často tuhé zimy :) ). Žádné punčochy, noviny apod. při našem množství stromů nemůžeme vymýšlet. Důležité je, aby strom "nepodfouklo", proto dolů z polic, a na jaře pak brzo nevyrašil díky jarnímu sluníčku, proto je lepší tyto choulostivější stromky patřičně umístit (v našem případě za barák). Důležité je po zazimování pořádně zalít a pak, kdykoli je možnost a sleze sníh, tak případně zalít znova.
Ještě ale se zazimováváním nestrašte, doufám, že na něj máme dobré 2 měsíce čas, většinou sundáváme z polic právě až v listopadu, první sníh a mrazíky stromům na policích nevadí.
Přílohy
zima01.jpg
zima01.jpg (140.24 KiB) Zobrazeno 3356 krát
zima02.jpg
zima02.jpg (145.79 KiB) Zobrazeno 3347 krát
zima03.jpg
Naposledy upravil Lukáš Sirotný dne 24 zář 2009, 21:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 20:59

To nemáš, Jardo, na jaře problém s předčasným narašováním stromků?
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 24 zář 2009, 21:15

To by se to zimovalo pod takovou peřinou :P . Taková nadílka je u nás tak dvakrát, třikrát do zimy a moc dlouho nevydrží :( . A potom přijdou holomrazy a jsme v ... - no právě tam. Jinak stromky zahrabávám podle počasí tak koncem října - začátkem listopadu, ale jak mi to moc namokne, tak se do záhonu už nedostanu. Nebo začne mrznout a pak si nadávám, že jsem to neudělal dřív :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jarda Marek » 25 zář 2009, 04:01

Vláďdo problémy s rašením nemám žádné, jak jsem psal je v celodenním stínu. :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod vopat » 02 lis 2009, 21:12

Tak už máte zazimováno :?:
Já to stihnul včera ještě za sucha. No a dneska se mi to pěkně celý den zalívalo a zalívalo a zalívalo. U nás prší od rána a ještě nepřestalo.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků