Substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Substráty

Příspěvekod vopat » 10 zář 2009, 21:54

Ahoj všem,
dnes do tohoto fóra píši poprvé. Nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale ani po několikadenním koukání jsem nenašel téma týkající se používaných substrátů. I když se stromky zaobírám spoustu let, jsem v oblasti substrátů tak trochu konzervativní a pořád si míchám vlastní směsi podle knížek. Asi se stále inspiruji přírodou, kde jsem ještě akadamu a zeolity neviděl. Napište prosím někdo své zkušenosti s používáním různých materiálů, ať svůj konzervativní mozek trochu přemluvím. Třeba jak v tom rostou mechy atp. Jsem zvědavý na děčínskou výstavu, co bude u stromků za substráty.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Jarda Marek » 11 zář 2009, 05:14

Ahoj Vopate vítám Tě na fóru. Jelikož píšeš že o substrátech si toho přečetl dost nebudu se o nich rozepisovat ale dám Ti sem odkaz, který je i z fotkama a snad Tě ujistí, že se stromky v prodyšných substrátech mají prostě líp. Kořínky mají kam růst jsou vlhčeny stejnoměrně a navíc lepším a častějším způsobem okysličovány, živiny z hnojiv se k nim dostanou přímo nefiltrované no podívej se sám.
viewtopic.php?f=51&t=223
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 11 zář 2009, 07:54

Ahoj,
tak fotky mě docela přesvědčily. Ještě by mě zajímaly vaše zkušenosti a třeba porovnání substrátů, co se týče nutnosti zálivky - kolik a jak často. Nevím, jestli ty propustnější materiály udrží vodu stejně dlouho, jako stará "klasika". Někdy se mi totiž stane, že se na zahradu nedostanu úplně každý den - tak aby to nedopadlo špatně. Docela rád povrch substrátu mechuju a tam si nejsem jistý, že by to fungovalo. Dík za postřehy.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 zář 2009, 08:01

Vláďo, co se týká zálivky právě pro schopnost substrátů do sebe navázat velké množství vody (akadama) si myslím že jsou vhodné.Pokud v těchto substrátech budeš mít borovice, není třeba zalévat každý den. U listnáčů a modřínů pokud budou na plném celodenním slunci mohla by bát občasná zálivka problém. Na povrch misek je třeba dobrý dát drcené spagnum, to udrží stálejší vlhkost lépe než mechy, ale zase nevypadá tak dobře. A mechy tam dát třeba jen na výstavu, ale ne na celou sezonu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 11 zář 2009, 08:51

Díky za postřehy, Láďo. S těmi mechy jsi mě trochu zklamal, ale asi to vyzkouším. To víš, když si někdo míchá substráty přes dvacet let, tak se mu do změn moc nechce - v tom jsem tedy trochu konzervativní. Dnes jedu na výstavu do Děčína, tak se zase trochu přiučím. Včera jsem tu na fóru našel výsadbu lesíku z modřínů - ta tam má být také, tak se fakt těším na pěkné odpoledne.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod bonsai4 » 11 zář 2009, 09:12

....bolo by dobré prečítať si aj tento článok....http://74.125.87.132/translate_c?hl=sk& ... MgqpeXN3Xg aby sme získali širší rozhľad na problematiku
substrátou :think:
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 11 zář 2009, 10:44

Díky za odkaz na článek. Jsou tam uvedeny právě i problémové věci, které mě vždy trochu od používání akadamy odrazovali. Jinak ještě trochu k jazykové srozumitelnosti - jsem sice Husákovo dítě a slovenštinu jsem měl v době před nesmyslným rozdělením našich zemí jako druhý rodný jazyk, ale ten článek je přeložen nějakým translaterem a není upravený, takže to byla docela fuška rozluštit. Některé věty ani nedávají smysl a podstata věci je tím pádem fuč.
Ještě jednou díky za reakci a všem českým a slovenským greenhornům zdar.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod bonsai4 » 11 zář 2009, 13:28

...máš pravdu po preklade to niekedy nedáva úplne zmysel :think: ale ja som sa učil v škole iba po rusky(dobrovolne-nasilu) a iné cudzie jazyky neovládam :oops: preto používam translátor :D sorry na budúce vložím orginál link :P
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Substráty

Příspěvekod Milan Vohnout » 11 zář 2009, 18:06

Bonsai4, já bych se vůbec neomlouval, že používáš překladatele, protože ho i já používám a podle mě je to v pohodě, protože mi jsme, o proti mladým, kteří dneska se učí povinní jazyk a to angličtinu nebo němčinu jsme měli jeden jazyk a to byla bohužel ruština. :( Jestli mohu ještě dodat k těm substrátům, protože o tom se tu diskutuje. Já jsem, Vláďo, pokojář a mě se nejvíce doopravdy osvědčila čistá akadama. Oproti jiným substrátům a zkoušel jsem dlouhé roky míchat různé věci a vždy to nebylo to pravé, to na o kraj. Ještě k tomu článku, pan Morten Albek má určitě nějakou pravdu o akadamě a má dlouhé zkušenosti se svým substrátem a tak na něj nedá dopustit, ale nakonec uvádí a to je podle mě velmi důležité. „ Musíte projít vlastní zkušeností, protože místní podnebí a okolí dělá rozdíly, které mohou být poměrně rozsáhlé. Berte vše jen orientačně.“ ;) A asi na tom něco je nebo se snad mýlím. :?:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Substráty

Příspěvekod bonsai4 » 11 zář 2009, 20:13

Milane.....máš úplnu pravdu :jedna: ........žiadný návod na zloženie substrátu nie je 100 percentný :naughty: ...každý si musí substrát prispôsobiť svojím podmienkám (podnebie,umiestnenie, interval polievania a prihnojovania,veľkosť misky atď atď....) chcel som len poukázať aj na iné možnosti :D viac možností lepší výber :P a záleží na pestovateľovi čo si namieša ;) .......aj na tejto stránke: http://www.bonsai4me.com je zaujímané čítanie, ale najviac poučná je: http://www.bonsai-kai.cz .....
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron