Substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Substráty

Příspěvekod maros » 15 zář 2009, 22:56

par citatov od Majstra Palla:
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... -peat.html
"Ako už mnohí z Vás čítali často, ja používam ako substrát 85% páleného ílu, zeolitu, chabsai, pemzy, drvenej lávy, turface alebo niečo podobné (jeden z produktov alebo zmesi - v tom NIE JE ŽIADNY ROZDIEL) a 15% hrubej rašeliny. Nič viac!
Dostávam otázky čo to tá zázračná hrubá rašelina je a kde sa dá kúpiť. Ja to kupujem v záhradníctve a to veľmi lacno. Je to zemina z bažín s rozloženým rašeliníkovým machom. Tiež sa to volá "white peat" (biela rašelina) čo vedie k ďalším nedorozumeniam, lebo nie je farbou biela.
Je to ideálny prídavok k hrubozrným časticiam, pretože drží vodu, zvyšuje kyslosť pôdnej zmesi, obsahuje mnoho humusových kyselín, ktoré fungujú ako hormón. Túto zmes 85% hrubých častíc plus 15% hrubej rašeliny používam pre všetky stromy. Pozrite sa do mojej galérie aké sú výsledky."

Mýtus o hnilobe koreňov z nadmerného zalievania:
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... -myth.html
"Táto téma je po mnoho rokov blízka môjmu srdcu. Bonsai nezomiera na hnilobu koreňov. Korene bonsai odumierajú z nejakej príčiny a ľudia pokračujú v zálievke ako pred tým. Korene ale už nemôžu prevziať vodu ako predtým pretože odumierajú. Zemina alebo substrát ako následok toho sú viac mokré ako pred tým. Strom vykazuje známky odumierania. Bonsai sa preto vyberie z nádoby a vtedy sa ukáže že korene hnijú. Je to viditeľné a je to aj cítiť nosom. Ďalej je viditeľné, že pôda je príliš mokrá. Takže pestovateľ dospieva k záveru, že strom bol prepolievaný a odumrel na hnilobu koreňov.
NESPRÁVNE!
Korene zhnili preto, že boli mŕtve. Stromy neodumierajú na hnilobu koreňov tak ako ľudia nezomierajú na horúčku. Horúčka je symptóm choroby. Môže to byť mnoho rôznych chorôb ale symptóm je rovnaký. Hnitie koreňov je teda symptóm a môže mať mnoho rôznych príčin.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že bonsai sú NEDOSTATOČNE POLIATE po väčšinu času. Naša literatúra nás tak veľmi varuje pred prepolievaním, že väčšina bonsaistov nedostatočne polieva svojich miláčikov. Mnoho stromov trpí alebo odumrie, pretože nie sú dostatočne zavlažované.
Moderné substráty vytvorili veľmi odlišnú situáciu, ako je tá, ktorá sa bežne opisuje vo väčšine bonsaiových kníh. Čo je moderný substrát? Nuž, všetko ako je akadama, pemza, drvená láva, pálený íl, Turface(pórovitá granulovaná keramická pôda), Stryrofoam vločky(tvrdený polystyrén), drť zo škrupín kokosových orechov a stovky ďalších materiálov. Všetky majú niekoľko spoločných vlastností: malé častice rovnakej veľkosti, ktoré sa nerozpadajú alebo k ich rozpadu dochádza pomaly; schopnosť pracovať ako zásobník vody - teda nabrať do seba vodu a potom ju upraviť, vďaka zrnitosti majú dobrú drenážnu schopnosť a prevzdušnenie, KYSLÍK sa dostane ku koreňom ľahko.
Závery ak používate moderné substráty:
1. Musíte polievať agresívne a často. To znamená, že všetko musí byť vlhké v čase keď idete polievať. Počas hlavnej vegetačnej sezóny to je KAŽDÝ deň. Prepolievanie nie je problém. Nie je možné rastliny prepolievať. Každá voda, ktorá je navyše odtečie z misky cez drenážne otvory. Nedostatočné poliate je ale o to viac možné. KAŽDÝ BLÁZON DOKÁŽE ZALIEVAŤ DOBRE! Jediné čo musíte urobiť je poliať stromy tak aby odvšadiaľ kvapkala voda. Ak sú všetky stromy v moderných substrátoch tak už neexistuje taká vec ako individuálna schéma zalievanie stromov!
2. Hnojiť musíte agresívne a často. Počas aktívnej vegetačnej sezóny to znamená každých 10 až 14 dní. Musíte hnojiť oveľa častejšie ako ste boli zvyknutý. Ja hnojím asi 30 (tridsať) krát viac ako som hnojil za starých časov, keď sme nepoužívali moderné substráty ale bežné pôdy. Môžete požívať chemické hnojivá. Nebezpečenstvo chemického hnojenia (menovite spálenie koreňov) neexistuje ak zalievate agresívne. Čokoľvek čoho je priveľa sa čoskoro vyplaví. Mali by ste popri chemických hnojivách používať aj organické niekoľko krát počas vegetačnej sezóny. Organické je všetko čo smrdí. (mimochodom: absolútne NIE JE potrebné aby ste si miešali vlastnú hnojacu zmes. Každý dobrý záhradnícky obchod má všetko čo potrebujete pre bonsai.)

Ako výsledok budú vaše stromy rásť oveľa lepšie ako zvykli pred tým.
Ja sa takto starám o VŠETKY moje svetovo slávne stromy presne takto. Zalievam svojich asi 500 stromov za asi 30minút. Alebo to robí moja žena, keď nie som doma. A ona nemá ani poňatia čo zalieva. A ani to nepotrebuje vedieť.

Neverte svojej literatúre! Väčšina kníh o bonsai bola napísaná dávno pred tým ako sa začali používať moderné substráty. Informácie v knihách o bonsai o zalievaní, hnojení, pôdach sú v prevažnej väčšine zastaralé. Tie informácie sú dokonca veľmi nebezpečné, ak používate moderné substráty."

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... stuff.html
"Verím v agresívne zalievanie a hnojenie. Preto moje stromy vyplnia celú misku veľmi často. ...Pôda musí byť veľmi dobre prerpúšťajúca vodu a vzduch. Stromy prinesené z prírody majú často okolo koreňov kúsky pôdy zo svojho pôvodného stanoviska v prírode. Tieto kúsky sa potom rozkladajú v prostredí, ktoré je vlhké a teplé. Táto organické hmota spotrebúva kyslík v pôde a vytvára veľmi jemné častice, ktoré upchávajú substrát. Majiteľ stromu potom často nerozumie tomu prečo jeho strom upadá aj napriek tomu, že je zasadený v správnom substráte. Nuž, už to nie je správny substrát, upchal sa. Preto ja vyžadujem aby pôvodná pôda bola zo stromu odstránená čo najskôr ako to je možné...."
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 16 zář 2009, 21:09

Ahoj, díky za skvělé odkazy. Asi vyzkouším všechno, co seženu. Včera jsem zrovna koupil u nás v zahradnictví drcené lávové kameny frakce 8 - 16 mm za 7,40 Kč za kilo. Docela to jde, na to že to je dovoz. Akorát je ještě trochu potluču na menší frakci.
Ještě jednou dík,
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 22 zář 2009, 22:28

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenost s pálenou křemelinovou drtí, jako přísadou do substrátu. Sháněl jsem ve zverimexu jako přísadu pussy cat a oni ho neměli, tak jsem narazil na jiný absorbent pro kočky, který je složený z pálené křemelinové drtě. Moc jsem o tom na netu nenašel, jen že to je přírodní materiál vytvořený jako usazenina ze schránek rozsivek, odolává vlhku, má velkou absorpční schopnost, pH vodního výluhu je mezi 6-7 a používá se ve stavebnictví a jako filtrační materiál. Koupil jsem, namočil do vody, nechal 2 dny a zatím se nic nestalo. Nerozpadává se, vodu to nebarví. Barva sice nic moc, ale možná by to do spodních vrstev používat šlo. Je to světle béžovo-šedé, ostré jako štěrk (drť) a velikost tak akorát pro nás. Až to nafotím na zahradě, dodám foto. Víte o tom někdo něco :?:
Jinak ten výrobek se jmenuje MICI.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Dan Pánek » 23 zář 2009, 13:29

Dá se v pohodě použít.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod bonsai4 » 23 zář 2009, 19:28

.....niečo o mačacej podstieľke je na http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm ....preložiť si to musíš sám :lol:
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 23 zář 2009, 20:35

Díky za odpovědi. :jedna:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod jose » 29 zář 2009, 17:58

PERLIT?

Pěkný den všem,

nevím jestli nejsem úplně mimo mísu, ale má tu někdo zkušenosti s perlitem? Jaké jsou rozdíly mezi perlitem a akadamou apod.?

[Agroperlit (nebo-li hrubý perlit) je ztuhlá napěněná tavenina, která je schopná zadržovat vlhkost a je naprosto sterilní - neobsahuje zárodky patogenních hub, takže nehrozí padání klíčících rostlin, jak se často stává při výsevu do nekvalitního zahradnického substrátu. Lze ho použít k vylehčení půdy, například zahradnického nebo kokosového substrátu, kdy zvyšuje jeho provzdušnění]

Děkuju moc za odpovědi.
:o)
Uživatelský avatar
jose
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 zář 2009, 09:22
Bydliště: Žatec a Kolínsko

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 29 zář 2009, 20:58

Ahoj,
perlit stejně jako keramzit je sice dobrý do substrátů pro zahradníky, ale mají velkou nevýhodu - plavou. Takže když je použiješ do substrátu, tak se ti vyplaví na vrch a tím pádem jsou v substrátu pro bonsaje k ničemu :( .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Pepča » 29 zář 2009, 22:24

Dovolím si vyslovit svůj názor. Srovnávat akadamu s perlitem je jako srovnávat hrušky a jablka. Perlit je napěněná tavenina, která se používá na zlehčení substrátu na rozdíl od akadami, která je vlastně zpečený jíl, který má velkou schopnost vázat do sebe vodu a postupně ji uvolňovat a zároveň je svojí strukturou velmi vzdušný .Není mi ale jasné jak se může perlit vyplavovat ze substrátu. Pěstuji africké fialky pro které se do substrátu přidává perlit,vermikulit a rašeliník a nepozoroval jsem, že by se některá z těchto částic ze substrátu vyplavovala. To je jenom můj názor k této otázce.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Substráty

Příspěvekod Pavel Šimsa » 30 zář 2009, 09:35

Tak si taky přisadím z vlastní zkušenosti. Perlit jsem přidával a taky se mi hodně vyplavoval z vrchní vrstvy. Takže jsem s ním obsypal kořeny a navrch jsem dával už jen zeminu. Jako zatížení. Ještě než jsem se rozhodl pro zkoušku antuky a akadamy. Každopádně si myslím, že je přínosem do prosté zeminy. Důvody jak bylo popsáno - provzdušnění, vylehčení,...
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron