Substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Substráty

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 30 zář 2009, 13:17

Nevím jak perlit ale keramzit se dá před použitím namočit. :D Ztěžkne a pak se nevyplavuje.Jinak akadama není pálený jíl (japonský) ale pouze sušený. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 zář 2009, 17:19

Přidával jsem keramzit do substrátu na jamadori, někde dokonce jako drenáž a z výsledků jsem rozpačitý. Mluvil jsem o tom s Martinem a shodli jsme se, že to asi nebude to pravý ořechový, ani jemu kytky nerostly, sice přežívaly, ale nepřesvědčily růstem. Z toho jako blbka vyvozuji, že keramzit vylučuje něco (?), co se kytkám nelíbí,proto jsem s tím přestal.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Iša » 30 zář 2009, 17:39

Tak to mohu stoprocentně potvrdit!Letos jsem to na jaře zkusil u některých stromků, a jsem z toho také rozpačitý. :roll: Stromky nerostou, jen přežívají.Jsou neduživé, žádná svěžest.Budu se napříště držet odzkoušeného a prověřeného. :(
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Pepča » 30 zář 2009, 20:13

Všechny zdravím a mám jenom jednu připomínku k poznámce Honzi Zatřepálka ohledně toho co je Akadama. Na stránkách Bonsi-dnes je článek L. Petřinové z firmy RINKO s názvem :Co je Akadama, Kanuma a Kiriyu. Je to jíl z japonských oblastí, kde není obsaženo kalcium v půdě, je to jíl pálený, což znamená, že neobsahuje žádné živé organizmi a nežádoucí bakterie. Tak nevím kde je pravda, je to jíl pálený nebo jenom sušený.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Substráty

Příspěvekod Jarda Marek » 30 zář 2009, 20:46

Takže Pepčo jeden odkaz na akadamu a nejen ji http://www.e-bonsai.sk/akadama.htm
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 01 říj 2009, 08:37

Já jsem keramzit u bonsají nikdy nepoužíval.Ani mě to nenapadlo neb vypadá tak přirozeně asi jako škvára.(pokud ho rozdrtíte má stejně nebezpečné ostré hrany)Ale pamatuji si ho z dávných dob, kdy ho cpaly snad ke všem pokojovkám(byla to taková móda).Další nevýhodou může být ,že je hodně objemný především u menších bonsajových misek.Je dobré, že ho kluci vyzkoušeli. :jedna: Aspoň vím ,že k bonsajím a kytkám nikdy :!: Koneckonců máme příjemnější a lepší materiály. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Pepča » 01 říj 2009, 08:55

Jardo, děkuji za odkaz ohledně Akadami, již jsem si ho přečetl a omlouvám se za svou neznalost Honzovi Zatřepálkovi. :oops: Co se týká keramzitu, já jsem používal keramzit o velikosti asi do 3-4 mm jako přísadu do substrátu pro kaktusy a těm nevadil. Větší průměry se většinou podle mne používají do podmisek, kde se zalijí vodou a na ně se pak postaví květináč. Je to pro zvlhčování vzduchu u rostlin, které nesnáší rosení, ale mají rády vlhko od spoda.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Substráty

Příspěvekod Jarda Marek » 01 říj 2009, 11:15

Pepčo tady se neomlouváme za neznalost (jsme greenhorni) , tady se učíme být znalý :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Petr Havlín » 03 říj 2009, 20:38

Ahoj chlapci teď jste mně vyděsili. :roll: Pod ten jalovec jsem ho taky nasypal jako drenáž a nikdo jste mi v tom nezabránili. Martine Láďo. Co teď.
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 říj 2009, 20:41

Petře, ono ho to nezabije, když je to jen jako drenáž. :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron