Substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 04 říj 2009, 11:08

Láďo, četl jsem tvou zkušenost s keramzitem.. jednalo se o drcený keramzit neco ty "hovínka"??

Co přesně myslíš rýží pod zámkové dlažby (asi blbej dotaz, ale prostě nevím)..myslíš kaměnivo frakce 3-6mm?

Jinak díky za vysvětlení ohledně ostrosti..

Martin
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 říj 2009, 11:20

Byly to ty hovínka 4-6mm, a ta rýže je opravdu drcené kamenivo 3-6 mm
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 04 říj 2009, 11:37

Asi mi to nedá a vyzkouším ten drcený, prodává se pod obchodním názvem Liadrain.. řekl bych, že to bude podobné lávě a snad nemá keramzit odpudivé účinky na bonsaje :think: .... ;) I když nevím, zatím se neozval nikdo kdo by měl zkušenost s tím drceným..

M
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod Jan Káňa » 04 říj 2009, 11:58

Já mám zkušenost s drceným. Po přesazení Do směsi keramzitu a trochu rašeliny byl problém s borovicemi, od konců začaly usychyt jehlice. Většina borovic je už ok. Ostatní stromky ok.
Keramzit budu dále používatjako jednu ze složek, doporučuji ho ale nechat odležet někde na dešti, třeba přes zimu, nebo propláchnout...
Honza
Jan Káňa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 úno 2009, 20:53

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 04 říj 2009, 12:02

Honzo, když to tak čtu, tak si nejsem jist jestli do toho jít.. vyvozuje to trošku obavy... mohl by jsi to trošku přiblížit, klady, zápory.. proč do toho jít???

Martin
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod Jan Káňa » 04 říj 2009, 13:12

Když někdo pěstuje malé rostlliny, není důvod experimentovat.
Pokud ale vykou velké jamadori, dám to do 50l kontejneru, což není tak moc, tak je na substrát třeba 2 pytle akadamy a 2 pytle korejáku. To je víc než 1000kč za substrát, pro jednu rostlinu.
Keramzit je 10x levnější než akadama.
Pak jde taky o hmotnost.
Každý ať si to zváží, někdo to už zvážil/zkusil a nepoužívá ho, někdo naopak.
Osobně jsem taky čekal zázraky, ale už vím, že to má své "mouchy".
Honza
Jan Káňa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 úno 2009, 20:53

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 04 říj 2009, 14:41

Díky Honzo... určitě to nezavrzhuji a zkusím frakci 4-6mm, pokud ji někde poblíž seženu.. Máš nějaký schopný zdroj?
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod Pavel Šimsa » 05 říj 2009, 15:54

Martine ještě jsem sice nezkusil, ale už sehnal Ekogrit, což by měl být právě drcený Liapor. Ještě na podzim mu něco předhodím a příští rok dám vědět.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 05 říj 2009, 19:40

Pavle: tak uvidíme jak to dopadne.. moc nevím jaký je rozdíl mezi Ekodrain a Ekogrit, asi to je to samý.. věřím, že to nebude marný. Zkušenost ukáže..

Martin
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod vopat » 05 říj 2009, 21:39

Ahoj, u nás v lepších zahradnictvích prodávají drcené lávové kameny za 7,40 Kč za kg. Jinak ještě zkouším zeolit - asi nejlevnější je v kočičí podestýlce Pussy Cat z OBI za 75 kč - 10 kg a potom křemelinovou drť - také kočičí podestýlka - Mici. Jsou to oba čistě přírodní produkty těžené v lomech, mají akorát zrnitost a hlavně skvěle drží vodu. Jinak keramzit 4-8 mm u nás mají jenom v malém 2 litrovém balení za 22 kč, s keramzitem žádné špatné zkušenosti nemám, ale víceméně jsem ho používal jen jako drenáž, protože mi v substrátu vždy postupně vystoupil na povrch a tam se odplavuje podobně jako perlit.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron