Substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Substráty

Příspěvekod Petr Havlín » 03 říj 2009, 21:04

Tak budu klidněji spát. :lol: :P
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Substráty

Příspěvekod Mildaprichy » 04 říj 2009, 07:22

Pánové, nemá někdo zkušenosti s pilinama v substrátu? Nemyslím do misek, ale spíš do pěstebního záhonu, nebo zkusmo přimíchat k čerstvím yamadori. Nevím v zahradnictvích se to v pilinách přímo topí a vcelku to vypadá, že to funguje. :think:
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Substráty

Příspěvekod bonsai4 » 04 říj 2009, 08:43

....piliny :?: .....v zahradníctvach s nimi obsypávajú rastlinky v kontejneroch za účelom zvýšenia vlhkosti a ochrane koreňov proti prehriatiu......alebo že by niekto vymyslel novú zložku v substráte??? :think:
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Iša » 04 říj 2009, 09:08

Samozřejmě to bude k vůli vlhkosti.Do substrátu určitě ne, za chvíli by to začalo zahnívat a to by nebylo dobré. :naughty:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Mildaprichy » 04 říj 2009, 09:23

Mě by to nezačlo zahnívat, já to u sebe nemůžu uzalívat, proto mě to napadlo. Potřebuju, abych ten záhon jednou pořádně prolil a chvilku to vydrželo. Já zde mám od východu do západu plný slunko a to je dril. Teď jsem na kousku zkoušel: 30% pilin, 30% kompost, 20% písek, 20 rašelina a nevypadá ta směs zle. Ale chtěl jsem se poradit.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 říj 2009, 09:31

Mildo, myslím, že když to bude vzdušný a propustný, tak proč ne? Když se dělají průmyslové substráty, taky se drtí větve a kůra, kompostuje se to a funfuje to.
A proti slunci: nebylo by lepší udělat stínění ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Mildaprichy » 04 říj 2009, 09:43

Tak jsem si to myslel. Stínění je hudba budoucnosti, ale samozřejmě nad tím přemejšlím. Když já bych potřeboval plachtu 50x50m :) a taky aby to vypadalo. Nějak to vyřeším, a když ne já tak čas.
Uživatelský avatar
Mildaprichy
 
Příspěvky: 239
Registrován: 01 čer 2009, 18:49
Bydliště: Boskovice

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Iša » 04 říj 2009, 09:52

Plachtu ne, chce to síť.Dělají se z oky různé velikosti.Taky nad tím už delší dobu uvažuji.Pokud s tím někdo má zkušenosti, sem s tím. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 04 říj 2009, 10:13

Zdravím, ještě bych se vrátil k tomu keramzitu.. přesněji drcenému keramzitu.. vím, že v se používá například směs [url]Akadama+Sanza+drcený keramzit[/url]a to v jednom z našich nej Bonsai center a sám zvažiju nakoupit frakci 4-6mm drcený keramzit.. je to podle Vás opravdu taková hloupost?? Jediné z čeho mám obavu je ostrost substrátu...

Máte někdo např. info kde opravdu dobře nakoupit ať už lávu, pemzu atd??? Pokud ano sem s tím.. ať nás to na jaře nezrujnuje ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 říj 2009, 10:50

Martine, psal jsem o mých zkušenostech s keramzitem.Možná je to jen subjektivní názor,jiní mají třeba dobré zkušenosti.
A co se týká ostrosti substrátu,podle mě čím ostřejší, tím lepší.Ostré kamínky totiž odírají rostoucí vlásečnicové kořínky a tím je to nutí k rozvětvování a tím zahušťování kořenového balu. Pak se můžeš beze strachu zbavit silných nosných a kotvících kořenů a pěstovat jen malý plochý kořenový bal.Drcená láva se prodává v Německu, jako stavební příměs ,bohužel nemůžu najít kontakt. Pro naše účely postačí "rýže" pod zámkové dlažby,zrnitost cca 3-6 mm. Je pěkně ostrá,jemná a cenově dostupná.Doporučuji ji míchat 1:1 s akadamou, aby byla zaručena vlhkost substrátu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků