Exotické Borovice ze semínka.

Rady a zkušenosti pro všechny

Exotické Borovice ze semínka.

Příspěvekod Martas » 26 srp 2009, 19:04

Dobrý den,
chtěl bych se prosím zeptat jak provádíte klíčení u exotických borovic jako je pinus halepensis,pinaster,pinea nutná stratifikace, do čeho vysít a kdy vysít. Na obalu od semínek píší, že výsev je možný celoročně bez stratifikace, ale na stránkách http://dendro.mojzisek.cz/m_gener.php jsem zase našel, že např pinus halepensis je nutné měsíc stratifikovat a vysévat na jaře tak nevím jakým směrem se ubrat. Chystám se, že se pokusím o výsev několika stromečků, ale zatím jsem na různých stránkách dozvěděl různý způsoby pro výsev. Zatím se mi tak jeví nejlepší přes zimu stratifikovat (Javor Buergeruv, borovice himalajskou, drobnokvetou a hustokvetou určitě, u pinus halepensis,pinus pinea a pinaster si stratifikací a výsevem nejsem jist) v lednici cca 3 měsíce. Na jaře vysít do perlitu a po zakořenění přesadit do nějakého řízkovacího substrátu třebas od AGRoCS. Prosím Vás o radu jaký způsob je nejlepší a nejosvědčenější. Díky za pomoc.
Martas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2009, 19:02

Re: Exotické Borovice ze semínka.

Příspěvekod Jan Adámek » 17 zář 2009, 21:50

Mám pár zkušeností s vastními sběry a se semeny z firmy Palma Šenkeřík. Semena P. pinaster, P.pinea a P.halepensis klíčí celkem dobře, ale výsev doporučuji až na jaře, tak v květnu. Nejlepší je, když borovice vyklíčí a rostou venku na slunci. Ztráty způsobené tzv. padáním semenáčků (nějaká plíseň škodící v období počátku růstu prvních jehliček - to, co vyroste nejprvnější jsou lístky děložní) jsou prakticky nulové. Na konci léta už je vše OK a borovičky můžou být v místnosti.
Semena P. parviflora (=drobnokvětá) je nutné stratifikovat okamžitě, jakmile jsou k dispozici, ve vlhkém substrátu (třeba rašelinka s trochou písku) při teplotě kolem 0°C. Občasný mrazík nevadí. Takže třeba venku, avšak zajistit před zvěří. Jestliže jsou semena z obchodu, nemusí vyklíčit následující jaro (doufám, protože jsem právě v této situaci), tzv.přeleží.
Semena b. hustokvěté, myslím, stratifikovat netřeba. Stačí začátkem května vysít a koncem měsíce už by mohla klíčit, jako P. pinaster a ostatní středomořské. Ale hustokvětá borovice by měla v pohodě snášet naši zimu.
S tou plísní to platí pro všechny borovice . Je možné semenáčky ochránit fungicidy, ale je možné, že se tím potlačí mykorrhiza a zpomalí se jejich růst.
Pokud vím, první přesazování bývá doporučováno na jaře roku následujícího po výsevu. No a substrát? Asi bych se spolehl na progresivní materiály jako je kočičí WC na bázi zeolitu ve směsi s rašelinou a trochou písku. Nebo místo toho kočičáku hrubě mletou antuku. S tou zkušenosti mám.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Exotické Borovice ze semínka.

Příspěvekod mirec » 15 zář 2011, 16:49

dnes som bol s otcom na cintorine a tam bolo už da sa povedať dosť starych borovic, ako som tak pozeral nemali vobec dlhe ihličie ani nič takže si myslim že su dobre na bonsaj a boli tam aj popadane ale aj na strome otvorene šišky tak som ich vzal cca 6 tak čo s nimi?mam zo šišiek povyberať semiačka a nechať preschnuť a zime do chladničky?a v jari zasadiť?alebo možem už aj teraz?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Exotické Borovice ze semínka.

Příspěvekod mirec » 17 zář 2011, 13:31

alebo mi stači napisať iba či možem už teraz popchať tie semienka do zahonu alebo až v jari:) dik
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Exotické Borovice ze semínka.

Příspěvekod Kozel » 18 zář 2011, 19:56

Mirec mozes ich uz teraz dat do zeme. Tie semienka kym nepremrznu cez zimu tak nevzijdu. Stratifikuje sa len vtedy ak nechces cakat kym prezimuju vonku alebo ak su to teplomilne a nemozu byt vysadene vonku. Ak ich das do kvetinaca tak ho umiestni tak aby nanho nesvietilo slnko. Potom na jar treba dat pozor aby nevischol substrat kym nevzijdu.
Kozel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2011, 10:57


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron