Žaludy

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Žaludy

Příspěvekod Vahada » 29 led 2010, 17:54

Z Řecka jsem si přivezl pár žaludů nějakého dubu, asi ten cesmínolistý, výsev hned po návratu, ale ani ťuk - možná, že žaludy potřebovaly ještě dozrát, ale zdály se být dobré.
Z našich dubů jsem vysel jednou na zkoušku pár žaludů dubu letního hned po sklizni, klíčilo všechno. U chaty v lese jich je spousta a zdá se že je musí roznášet ptáci nebo že by veverky, ale jsou na místech, kde široko daleko není žádný plodný strom.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Žaludy

Příspěvekod vopat » 29 led 2010, 23:49

Martin Iša píše:Vláďo, a co za druh dubu zkoušíš v té lednici. ;)


No, tak trochu experimentuju. Jedny mám z Chorvatska a ty ještě musím určit (takoví mrňousci) a potom jsem sebral na podzim u nás v parku z čerstvě zasazeného velkého stromu jeho prvních asi 15 plodů. Ten se mi zalíbil díky menším, sytě zeleným a takovým tužším listům. Tvarem připomíná náš Dub zimní (šponovky), ale listy na stromu nedrží - opadaly poměrně brzy. Na stromu samozřejmě není žádná jmenovka, takže to bude překvápko :shock: .
Klíčí ty žaludy z parku, ty Chorvatské ještě spinkají :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Žaludy

Příspěvekod mirec » 03 bře 2010, 23:54

možem a opytať?do akeho substratu dať male žalude?aby vykličaly a neaku dobu tam rastli?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Žaludy

Příspěvekod Milena » 04 bře 2010, 15:30

Mirec, ať se koukám horem dolem, nenašla jsem tě v "seznamce", tak prosím napiš, odkud jsi. Myslím totiž, že ti takto na dálku s těmi semenáči borovic málokdo poradí. Chtělo by to vyhledat někoho zkušenějšího přes bonsaje ve tvém okolí. Aby ti řekl nejen, kterou větev ustřihnout, ale také proč apod. To je k tomu jinému vláknu, ale nechce se mi přeskakovat.
K těm žaludům: včera jsem sbírala žaludy zvláštního dubu, co roste na hlavním náměstí v PV, kousek od Jarkovy lékárny. Přehodila jsem si kapuci přes hlavu, takže hotový "bezďák" hledající vajgly. Bylo jich tam neurekom, normálně na mokré hlíně, ušlapané, sem tam tráva. Ale téměř každý měl klíček, některé až 5 cm dlouhé, těžko jsem je tahala z té udusané hlíny. Z toho soudím, že žalud, pokud má to vlhko (všude čtu, že je to hlavní podmínka), je schopen vyklíčit i v jílovité hlíně beze stopy písku či rašeliny. Nevím, proč se mi dřívější pokusy se žaludy (obyčejnými) nepovedly. Část nového sběru jsem zasadila do žlutého písku. Ostatní zkusím do různých substrátů tak, jak to tuhle někdo dělal s pokojovkami. Ten dub je zvláštní vzrůstem, náš mladý kolega, co je Ing. z Mendlovky, ho označil jako Q. fastigiata, prostě nemá kus kmene a pak korunu, větví se spíš jako topol, cypřiš, jalovec sloupovitý, ale jen odspodu, pak jdou větve do šířky. Prostě nádhera a od jara zpívá. Musí tam být neskutečně hnízd. Měl by ho Jarek Servusů vyfotit a dát do vlákna k těm vzorům z přírody.
Jestli z toho mého pokusu něco bude, podám raport.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Žaludy

Příspěvekod mirec » 04 bře 2010, 16:10

oukej dakujem:) a idem tam do tej zoznamky :)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Žaludy

Příspěvekod Václav Holakovský » 07 bře 2010, 19:16

Quercus robur fastigiata, pomalu rostoucí strom,v.15-20m š.3-4m, fastigiata koster má ještě štíhlejší korunu.Pozor semenáče nemusí být shodné s matečnou rostlinou.
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Žaludy

Příspěvekod Jarek Servus » 08 bře 2010, 09:09

No snad budou, pamatuju si je už jako školní dítko, takže jsou asi předválečné a to se tolik neroubovalo.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků