Žaludy

Rady a zkušenosti pro všechny

Žaludy

Příspěvekod Hugo Studeník » 14 srp 2009, 14:05

Známý mi přivezl pár žaludů dubu cesmínového . Nejsem si jistý zda jsou zralé , nebo jestli je nějaká šance nechat je vyklíčit a jak ? Má někdo nějakou zkušenost ?
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Žaludy

Příspěvekod Luděk Rohovský » 14 srp 2009, 16:49

Já jsem jich koupil na jaře pět u firmy Šenkyřík. Normálně jsem je vrazil do vlhkého substrátu, zasypal pískem a za chvíli vyrašily. Bylo to asi v březnu. Teď mají kolem 20cm. Z těch pěti se neujal jenom jeden a během těch šílených bouřek asi před měsícem se mi jeden vyklopil z květináče a jeho zranění již byla neslučitelná se životem. Teď spíš přemýšlím co s nima přes zimu, Jetsli je můžu nechat venku nebo ne. Nevítě nkdo.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Žaludy

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 srp 2009, 22:30

Qvercus ilexifolia je krásný stromek ale s klíčením žaludů je dost problém - Asi nejlepší je vysévat je ihned po sklizni. Nasbíral jsem jich kdysi víc, ale klíčily v igelitu okamžitě, později doma už ani jeden... Alespoň první zimu doporučuji pařeniště nebo studený skleník, ty moje byly doma na severu Kalifornie a Nevady.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Žaludy

Příspěvekod vopat » 11 zář 2009, 11:05

Ano, ano. Jak píše pan Svačina, žaludy nejlépe klíčí hned potom, co spadnou na vlhkou zem. Za zahradou mám dubový les a žaludy, které teď zrovna padají a spadnou třeba do trávy nebo vlhkého substrátu, stihnou ještě letos udělat 10 cm vysoký semenáč. Přijde mi ale, že podmínkou pro vyklíčení je ale alespoň krátké období zimy. U nás zřejmě zabírá přízemní mrazík. Určitě bych je vysel co nejdříve, hlavně musí být ve vlhku. Uchování přes zimu určitě ve vlhkém písku v chladničce. Problémem může být zima, protože tento druh dubu u nás přezimuje docela nespolehlivě. Asi před 10 lety jsem jich měl také několik ze semen, část jsem zimoval pokusně venku a část v nezamrzající místnosti. Byla ale mírná zima a přežili to všechny. Později jsem si ponechal dva stromky (zbytek jsem rozdal) a ty přežili venku několik zim naprosto bez problémů (zahrabané v záhonu a přiházené listí - jak jinak než dubové). Když byly asi sedmileté, tak oba dva jednu zimu nepřežili :( - takže doporučuji zimovat ukryté.
Jinak je to ale moc pěkný stromek.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Žaludy

Příspěvekod Hugo Studeník » 14 říj 2009, 18:51

Tak asi po 5 či 6ti týdnech jeden z žaludů vyklíčil . Semenáček má dnes asi 3cm .
Přílohy
1.jpg
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Žaludy

Příspěvekod Jan Adámek » 01 pro 2009, 11:18

Taky jsem si dovláčel z Yugoshky žaludy těchhle dubisek. Zajímavé je, že klíčí i ty červivé. Zapátral jsem, co jsem to přivlekl. Podle http:\\botany.cz se jedná o dub kermesový, Quercus coccifera L. Podle nich má dub cesmínolistý Quercus ilex L. lístky bez ostnů a žaludy malinké. Taky jsem tam někde takové viděl. Ať to jsou duby třeba z Dubaje, jen ať rostou!
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Žaludy

Příspěvekod vopat » 29 led 2010, 12:25

Tak jsem včera kontroloval stratifikované žaludy, co mám lednici a oni si potvory myslí, že už je jaro :shock: . Už tam mají asi 3 cm kořeny - asi budu muset změnit nastavení ledničky :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Žaludy

Příspěvekod Martin Iša » 29 led 2010, 13:00

Vláďo, a co za druh dubu zkoušíš v té lednici. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Žaludy

Příspěvekod Jan Adámek » 29 led 2010, 13:31

Mně lecjaká dubiska celkem rostou, mají už kolem 3 listů. Jsem zvědav, jak si budou zvykat venku... Jen tem cesmínolistý si dává proklatě načas.
Během "stratifikace" jsem jim ušmikl ten hlavní klíč a zasadil , až vyrašily vedlejší kořínky.
Taky mi už roste 1 kaštan z Albertu, prý čínského původu. Okraje listů nemá pilovité, ale spíš zvlněné. ASI je to jiný druh než ten evropský. I ty kaštany mi přišly při konzumaci trochu jiné než jsem byl zvyklý.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Žaludy

Příspěvekod Milena » 29 led 2010, 16:06

Moje zkušenosti se žaludy - tedy z dubů :) Na Krku jsem našla malé žaludky pod velikánským stromem. Byla jsem ještě Neználek v rozpoznávání stromů, určila jsem je až podle Klíče. Dub cer. Vyklíčil, vyrostl a asi po 3 letech zmizel :roll: Prostě není, asi zmrznul a mezi ostatními souškami jsem to ani nepoznala. Pak jsem si v Mlýňanech nasbírala pár žaludů pod dubem (i za dubem) a byl to dub červený Q. rubra. Mám dosud 2 rostlinky, mají sice pořád hodně velké listy, ale pro tu barvu červenou na podzim je nechávám. Zato z normálních žaludů zde nasbíraných po hrstích (nebo i bahenní dub) mi nevyklíčilo nikdy nic. Známí dotáhli asi 5 semenáčků, úplné nitěnky Q.robur, ale to budu mít fousy, než ztloustnou :lol:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků