Pěstební plocha-záhon

Rady a zkušenosti pro všechny

Pěstební plocha-záhon

Příspěvekod Martin Iša » 09 srp 2009, 18:57

Při dnešním pletí pěstebního záhonu mě napadlo, jak to děláte vy ostatní. :) Jak bojujete s plevelem, a jakou zeminu používáte.Musím se přiznat, že to pletí zanedbávám, ale chce to občas udělat. :oops: Zase na druhou stranu, podle jedné knihy je to dobré na zhrubnutí borky. ;) Zeminu mám normální co zůstala po bramborách, akorát jsem tam zarýpal něco hrubého písku a štěrk.A ještě dosypávám, když přesazuji z kontejneru. :) Po radě zde :P , hnojím všechno cereritem.A ještě otázečku:Obrýváte a zastřiháváte?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pěstební plocha-záhon

Příspěvekod Jarek Servus » 09 srp 2009, 20:23

Záhon mi pleje občas manželka a občas já. Zeminu měním za va až tři roky, normální drnovku s přísadou štěrku naráz nebo kdzž vyryju stromky, upravím, zakrátím kořeny ... . Hnojím jednou až dvakrát měsíčně.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Pěstební plocha-záhon

Příspěvekod tomikzlesa » 10 srp 2009, 09:25

Proti plevelu se bráním pletím :D hnojim normlálně, rozhodně neobrývám (u jamadori) u dlouhodobě pěstvaných stromech to asi účinek má. Zastřihávám, nechci z toho mít prales. Se zeminou sem na tom nějak podobně jako tu popisujete..
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Pěstební plocha-záhon

Příspěvekod Hugo Studeník » 10 srp 2009, 18:39

Stromky předpěstovávám několik let na zahrádce , která byla v minulosti zemědělsky využívaná a byla tak poměrně dobře vyhnojená organickým materiálem . Takže nehnojím a ani jsem půdu nijak neupravoval ( myslím písek , rašelinu atd. ) . Jelikož mě nebavilo trávit čas pletím mezi stromky na kolenou , přemýšlel jsem také jak řešit plevel . Nakonec jsem stromky vysadil v řadách v rozteči dle šířky černé netkané textílie proti plevelu . Tu jsem pak mezi stromky natáhl a zatížil starými dlaždicemi . Toto řešení se poměrně osvědčilo , plevel jsem redukoval na místa kde se fólie stýká či kde je časem poškozena . Fólie vydrží na místě asi 5 let než vyžaduje výměnu . Navíc mám pocit , že v horkých dnech půda pod černou fólií kupodivu méně vysychá než nezakrytý záhon !
Stromky stříhám metodou "živého plotu" dva až třikrát do roka . Stromky neobrývám , ale jednou za několik roků ( podle intenzity růstu ) je vyrývám - upravím kořeny , provedu radikálnější řez a strom vrátím zpět . Nevýhodou tohoto způsobu je to , že rostliny je nesnadné pečlivě kontrolovat , případně tvarovat . Stromy tak mají tendenci zejména v horních partiích přerůstat a vlastní tvarování se v podstatě děje při přesazování nebo až v misce .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Pěstební plocha-záhon

Příspěvekod bonsai4 » 10 srp 2009, 20:24

páni :clap: .....a nejaké foto by sa nenašlo..... :think: ....je lepšie raz vidieť ako tri krát počuť (prečítať) :lol:
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron