Lov čarověníků

Rady a zkušenosti pro všechny

Lov čarověníků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 09:09

Před několika lety jsme se vydali na lov čarověníků, abychom si je mohli naroubovat na podnože a vysadit do zahrady. K této akci syn povolal spolužáka - horolezce, který to vzal jako výcvik a vyblbnutí v přírodě. Po několika letech růstu v zahradě jsou to hezké kompaktní stromky ,které si zachovaly původní hustotu roubu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Jarda Marek » 13 úno 2009, 11:44

Je vidět, že se jim daří dobře ostatně jako všemu u Tebe. Chtěl sem otázku kdy je nejlépe se na čarovějníky vypravit, a na jakou podnož je roubuješ ? Díky
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 12:23

Mělo by se roubovat někdy v tomto období,tudíž i vyrazit na rouby. Vždy se roubuje stejný druh -borovice na borovici, smrk na smrk ...., podnože zhruba dvouleté,dobře zakořeněné a "nažhavené" ve foliáku ,nebo skleníku. Zjistil jsem že nejlepší je vyjmout podnož z pěstebního květníku a podívat se na kořeny. Když se objevují nové bílé konečky, je to přesně k roubování.(je to ale jen můj postřeh). Do roubovaného místa by se neměla dostat voda (zhruba po 5- 6 týdnech už se může zalévat i přes korunu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Petr Syrový » 13 úno 2009, 15:53

Já se bojím vejšek! Ale kdo je z Prahy tak mám tip na Yamadori staci zavolat 608818680 a platí to celoročně !Jsou to převážně zahrady a prostory určené k další vystavbě!
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2009, 21:31

Hledání čarověníků je i mým letitým výškovým sportem, a tak pro zpestření jeden loňský úlovek z Moravy. Termín sběru a roubování je u mě konec února a březen, pokud není moc teplo, podnože asi o síle tužky, po naroubování už nesmí nachladnout, ale ani se přehřát...v ostatním o roubování od p. Kotála se shodujeme...a ten modřín i smrk je zajímavý !- P.silvestris, pokud není velice malá nebo něčím jiným zajímavá už nesbírám - jsou jich tu kolem desítky ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 úno 2009, 22:08

P.Svačina já si opravdu cením tohoto smrku,protože rostl přímo v Plzni u Tesca,má malé přírůstky a je krásně barevný.Nyní už uhynul celý strom.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2009, 22:30

Ano je do modré, pěkný, snad nebude časem moc velký. Pokud se jej podařilo naroubovat a i dále slušně roste je to moc dobře. To první roubování je klíčové, někdy se toho ujme jen velmi málo. Další přemnožení už bývá snazší. Já tu mám P.omorika "Rokycany" - mateční už také nežije, a to byl krásný maličký čarověník který rostl na stromě v bedně téměř uprostřed náměstí v Rokycanech . Je to pro mě i vzpomínka na Plzeňského pana Kroce, ke kterému jsem moc rád jezdil na jeho mini zahrádku plnou čarověníkových skvostů.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 14 úno 2009, 17:52

Roste dobře,zatím " nezvlčel",ponechal jsem dva rouby "kdyby náhodou".
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Jarda Marek » 14 úno 2009, 22:53

Co znamená u čarovějníku nezvlčel ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Lov čarověníků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 14 úno 2009, 23:03

Po naroubování třeba kompaktního čarověníku se stane, že ulítne z kompaktnosti a začne růst jako normální strom,to znamená,že roční přírůstky jsou někdy i 10-15 cm.Normální přírůstky u čarověníků jsou od několika mm do 2-3 cm. Tady platí : čím menší, tím lepší :P :P .
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron