Kiryu, nebonsajářské použití

Rady a zkušenosti pro všechny

Kiryu, nebonsajářské použití

Příspěvekod matlala » 22 črc 2009, 21:48

Dobrý den/ahoj(jak kdo chce),
chtěl jsem se zeptat na nějaké podrobnější informace o substrátu Kiryu, ne z hlediska bonsají, ale použití v akváriu.
Zajímají mě parametry jako nasákavost, objemová hustota, obsah
minerálních látek a jejich uvolňování,-hlavně sloučenin vápníku, také
jestli váže kationty kovů jako akadama. Akadama se v akváriu už docela běžně používá a má výborné
vlastnosti a vzhled. Sám ji mám ve 2 akváriích a hezky podporuje růst, je to vlastně takové to dno co pohlcuje živiny a zpřístupní je rostlinám.

Předem díky za všechny odpovědi a doufám, že vám nebude vadit, že se ptám tady, na akvaristických fórech nikdo neví, ptal jsem se už na všech 4 nejlepších serverech.
Petr
matlala
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2009, 21:34

Re: Kiryu, nebonsajářské použití

Příspěvekod Milan Vohnout » 25 črc 2009, 09:31

Ahoj Matlala, nejdříve tě vítám na našem bonsajovém fóru a jsem rád, že se tu i zastaví lidi, kteří nedělají do bonsají. Nejsem akvarista a moc mě překvapilo, že se i používá akadama na dno akvaristických nádrží, no budiž. Jen se chci zeptat, jak se akadama chová, když je pořád ve vodě měla by se přece po nějaké době postupně rozpadnout nebo se snad mýlím, nebilo by prosím foto. Co vím tak akadama je bez minerálů a tak i podobě je kiryu. Je pravda, že akadama postupně váže živiny a stopové prvky, mám to vyzkoušené, jinak by rostliny asi těžko prosperovali. Každý substrát postupně se za solí nežádoucími prvky a proto se musí po nějaké době vyměnit, ale to přece není nic nového. Tak napíšu něco málo o kiryu co vím. Kiryum je speciální zemina pro jalovce a borovice. Je o dost tvrdší než akadama a je i více nasákavá než akadama. Co vím, neobsahuje žádné minerální látky a měla by se naprosto chovat stejně jako akadama. Jen když je určena pro jalovce a borovice by měla mít nějaké pH v kyselosti. Ještě bych dodal, že kiryu se dá sehnat i ve větší zrnitosti než akadama, přesně netuším, ale já jednou koupil obsah s větší zrnitostí a byli tam i kousky okolo 2cm. Pro mé rostlinky na prosto nevyhovující a tak jsem je musel drtit kladívkem na menší kousky. Kdybych si měl vybrat, jestli akadama nebo kiryu tak bych dal přednost kiryu i za vyšší pořizovací cenu, nebo v lepším cenovém případě bych to namíchal 1:1. Přeju hodně zdaru v chovu rybiček a pochlub se fotem. ;)
Přílohy
kiryu.jpg
Jen proti, kteří nevědí, jak vypadá kiryu
kiryu.jpg (90.81 KiB) Zobrazeno 1680 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Kiryu, nebonsajářské použití

Příspěvekod matlala » 25 črc 2009, 12:03

No akadamu mám v akváriu krátce, ale známá ze Slovenska (mimochodem, velmi známá miniakvaristka) má akadamu v akváriu už 3 roky, sázení rukama by ji zničilo, ale pokud tam sázím jen pinzetou tak nevadí, akadama se mi rozpadá jen když ji zmáčknu mezi prsty. Deník a vše kolem zařizování má dotyčná tady http://maniakva.sweb.cz/zaklad.htm
MOje prezentace 2 akvárií s akadamou jsou tu:
http://rybicky.net/nadrze/2544
http://rybicky.net/nadrze/7179

Jinak stejně už jsem i do svého největšího miniakva objednal akadamu, ale dojde až za 14 dí, maj dovču. Je výborná apři osvětlení cca 5000-6000 Kelviny(studená bílá) má nádhernou barvu. Rostlinky v ní nádherně koření, ale na akvaristických shopech je dost drahá třeba http://www.akvarista.cz/web/shop/item-b ... tredni-13l já teď objednal 16l za 287 + 175 doprava.
matlala
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2009, 21:34

Re: Kiryu, nebonsajářské použití

Příspěvekod Milan Vohnout » 26 črc 2009, 10:03

Po pravdě, vypadá takhle založené akvárium zajímavěji a jde i vidět, že akadama jim napomáhá rostlinám k dobré prosperitě. Děkuji za povedené přiblížení. :clap: :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Kiryu, nebonsajářské použití

Příspěvekod matlala » 26 črc 2009, 11:15

JJ vypadá, sice mám akdamu v akváriu krátce, necelé 3 týdny ale roste to lépe jak v obyčejném štěrku nebo jiných speciál píscích, ještě podobné akadamě, ale pálené za vysokých teplot, plave a neovlivňuje vodu-inertní, je aquaclay od rataje, ale 10l za 250,-
matlala
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2009, 21:34


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron