Kalafuna

Rady a zkušenosti pro všechny

Kalafuna

Příspěvekod vjačo » 15 úno 2016, 17:49

Zdar všem,
někde jsem na fóru četl, že na ošetření mrtvého dřeva je vhodná i kalafuna s lihem.
Ale jaká ? Na housle, na prase, na pájení, mletá ... ? Mám v tom trochu hokej.
Díky.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Kalafuna

Příspěvekod Vladimír Touš » 15 úno 2016, 18:37

Ahoj Vjačo,
kalafuna je produkt na bázi pryskyřice z borovic. Roztok přírodní pryskyřice v lihu používám od loňska na ošetření dřeva listnáčů, u kterých preferuji "přírodní" zbarvení mrtvého dřeva. Aplikaci provádím na maximálně vysušené dřevo v době letních veder tzn. za podmínek, za kterých dřevo nasaje maximum roztoku.

Re kalafuna: V případě, že nemáš možnost sběru přírodní pryskyřice, bych volil kalafunu na prase - předpokládám, že bude nejblíž přírodnímu složení.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kalafuna

Příspěvekod Milena » 18 úno 2016, 12:08

Díky za velmi užitečnou info. Jen dotaz: kde se kupuje kalafuna na prase??? Tu na housle bych věděla a o jiných slyším prvně. Dík.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Kalafuna

Příspěvekod Vladimír Touš » 18 úno 2016, 17:42

Zkus drogerie, zemědělské potřeby nebo vesnické koloniály. Balení cca 0,5 kg kolem 120 Kč.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kalafuna

Příspěvekod Jarek Servus » 21 úno 2016, 21:32

Mileno, pokud neseženeš, koupím Ti ji u nás v jednotě. Na dědinách je zatím běžně.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kalafuna

Příspěvekod Jarek Servus » 21 črc 2016, 19:04

Vladimír Touš píše:Ahoj Vjačo,
kalafuna je produkt na bázi pryskyřice z borovic. Roztok přírodní pryskyřice v lihu používám od loňska na ošetření dřeva listnáčů, u kterých preferuji "přírodní" zbarvení mrtvého dřeva. Aplikaci provádím na maximálně vysušené dřevo v době letních veder tzn. za podmínek, za kterých dřevo nasaje maximum roztoku.

Re kalafuna: V případě, že nemáš možnost sběru přírodní pryskyřice, bych volil kalafunu na prase - předpokládám, že bude nejblíž přírodnímu složení.


Vláďo, jak připravuješ roztok kalafuny? Kolika procentní, jak koncentrovaný líh ... (Omlouvám se za profesionální deformaci, ale jako lékárník to chci vědět přesně.)
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kalafuna

Příspěvekod Vladimír Touš » 22 črc 2016, 10:13

Jarku, ptáš se správně. Moc Tě ale nepotěším.
60% líh z místní lékárny, pryskyřice - borovice, modřín. Poměr? :think: Neexperimentoval jsem s ředěním. 100 ml lihu, do kterého jsem postupně přidával pryskyřici tak dlouho, dokud se rozpouštěla ( za pomoci vydatného protřepávání ). Na otázku - vliv koncentrace na hloubku penetrace a odolnost - tedy neumím odpovědět.

- Roztok aplikuji opakovaně v průběhu několika dní do té doby, dokud dřevo saje. Loňský nátěr jsem letos obnovoval.
- důležitá je čistota pryskyřice. Prach nalepený v průběhu času na pryskyřici se přenese do dřeva a ovlivní výsledné zabarvení. Možná je výhodnější komerčně upravená pryskyřice = kalafuna?
- nátěr zabarvuje dřevo do šedivých odstínů. Proto používám na VYSUŠENÉ dřevo LISTNÁČŮ.
- případný lesk na ošetřeném dřevu odstraním kartáčem

PS
První odkaz na použití přírodní pryskyřice jsem našel v Bonsaj Fokus č. 104, z roku 2010. Shinji Suzuki ji používal na jalovec s následnou aplikací přípravkem na bázi síry.
Přírodní pryskyřici doporučuje Graham Potter http://www.kaizenbonsai.com/bonsai-tree ... i-deadwood.
Přírodní pryskyřici používám na listnáče od Loňského léta. Matka Příroda nesrovnatelně déle. Věřím, že to bude fungovat.

Walter Pall a řada dalších zmiňuje/používá akrylátové pryskyřice ( paraloid, solakryl etc )
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron