vyrezanie stroma

Rady a zkušenosti pro všechny

vyrezanie stroma

Příspěvekod mirec » 17 dub 2015, 16:46

zdravim...z dovodu že na zahrade chcem urobiť trochu viac miesta na yamadorače dobuducna a v podstate chcem urobiť trocha miesta na pohyb a zavadzia mi tam jedna stara slivka...poradte akym štylom? ju vyrezať kedže celu ju vykopať nevykopem lebo bola dosť obrovska a bojim sa že ak ju zrežem dolu pri kmeni tak mi budu z bokov vyrastať dive mlade vyhonky (kedže tie už aj vyrastaju) takym istym sposobom chcem vyrubať aj staru liesku ale ako napomocť tomu aby to rychlo zhnilo alebo aby to aspon nepuštalo bočne vyhonky?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: vyrezanie stroma

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 dub 2015, 09:55

Miro švestku uřízni co nejníže pařez navrtej vrtákem průměr 10mm nebo vyšším do děr nasypej ledek nebo močovinu. Švestka už ti neobrazí ale pařez tam bude desítky roků dokud ho nevykopeš.Švestka je tvrdé dřevo.Líska ta vyhnije je to měkčí dřevo. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: vyrezanie stroma

Příspěvekod mirec » 18 dub 2015, 20:57

napadlo mi aj že ho vyrežem a nejakym sposobom zapalim len chatku mam hned meter od stroma tak asi nebudem riskovať...a nejake ako keby bakterie alebo červotoče alebo huby ktore by som mohol dať do rozvrtaneho kmena stromu? ktore by urychlili hnilobu alebo tak? len sa bojim že tie bočne vyhonky už maju vlastne korene ktore rastu od stromu dalej...no ale oskušam :) vdaka :)
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: vyrezanie stroma

Příspěvekod Pavel Š. » 23 dub 2015, 10:16

Těch výmladků bych se nebál. Stačí aplikace nějakého totálního herbicidu (Roundup apod.)přímo na řeznou ránu pařezu a pak na případné další výmladky a bude klid. Ten pařízek je horší, jak píše Honza, švestka je tvrdá, budeš o něj zakopávat delší dobu. Nevím, jak jsi fyzicky zdatný, ale ideální je ořezat větve, nechat si aspoň 2-3m vysoký kmen jako páku a postupně přesekávat kotvící kořeny, až strom vyvalíš. Na pařezy existují i nějaké přípravky, ale osobně nemám vyzkoušeno, takže nedokážu posoudit účinnost - např. http://www.zahradnidum.cz/?page=product ... &catid=103 nebo http://www.agromanualshop.cz/root-100ml/.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: vyrezanie stroma

Příspěvekod Čestmír Palán » 23 dub 2015, 21:54

Vloni jsem řešil vykopání sedmimetrového jalovce (Juniperus scopulorum). Ořezal jsem jednotlivé kmeny asi na 1,5, abych mohl snáze vyvrátit kořeny - ale nakonec jsem tam torzo nechal a využil. Třeba i sám obrazí.
IMAG0136 oř kk.jpg
IMAG0136 oř kk.jpg (119.71 KiB) Zobrazeno 2004 krát
Sto dní práce, jeden den radosti. (Japonské přísloví.)
Uživatelský avatar
Čestmír Palán
 
Příspěvky: 40
Registrován: 30 bře 2015, 20:15
Bydliště: Slavonice

Re: vyrezanie stroma

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 dub 2015, 18:49

Chemická likvidace pařezů přípravkem pařezník od firmy rosteto.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron