Jaký substrát na semena ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod vjačo » 16 dub 2015, 12:24

Ahoj všem, ať hledám jak hledám, tak jsem nenašel jaký použít substrát na "naklíčení" semen. Se semeny nemám absolutně žádnou zkušenost. Nicméně jsem si objednal semena z Číny (za hubičku). Prostě můj experiment. Vyzkoušet se prý má všechno.
Pokud máte zkušenosti dejte vědět event. kde najdu odkaz na pěstování ze semen. Díky moc. Vjačo
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod Jan Adámek » 16 dub 2015, 14:18

Jaký semena?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod Laďas » 16 dub 2015, 15:08

Ja pouzivam zahradnicky substrat s antukou a piskem,je to propustny a semenum na kliceni to vyhovuje.Taky jsem si objednal z Ciny semena acer buergerianum klici bez problemu po dvoumesicni stratifikaci v lednicce.
Naposledy upravil Laďas dne 17 dub 2015, 13:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod vjačo » 16 dub 2015, 17:00

Laďas píše:Ja pouzivam zahradnicky substrat s antukou a piskem,je to propustny a semenum na kliceni to vyhovuje.Taky jsem si objednal s Ciny semena acer buergerianum klici bez problemu po dvoumesicni stratifikaci v lednicce.


Díky moc Laďasi, a to mám ty semena nechat 2 měsíce v lednici ? Nechápu. Já myslel, že to "zasadím" do substrátu na jaře. Zkušebně jsem objednal : Albizia, sakura, granát jablko, jabloň, borovice .... cca 100 semen za 4 USD vč. dopravy.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod Laďas » 16 dub 2015, 18:09

U toho javoru se to doporucuje,semena co mas ty myslim muzes vyset normalne.
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod Jan Adámek » 17 dub 2015, 10:20

No, hloupě jsem se optal, jaká semena....Kokosák je prý semeno taky.

Některá semena klíčí hned, některá potřebují prodělat chladné a vlhké období (=stratifikaci) a některá dokonce po vysetí vyklíčí až příští rok. Ale vysel bych je všechny teď. Někdy se doporučuje semena z obchodu namočit na pár hodin do vlažné vody. Jen bych možná při výsevu nemíchal borovice s granátovým jabkem. Borovice bych dal ven a granátové jabko bych zatím nechal v místnosti. Možná, že by borovice vyklíčily i v místnosti, ale nedělá jim to obvykle dobře. A do čeho vysévat? Už je to tu napsáno.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Jaký substrát na semena ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 29 dub 2015, 09:44

Já cenější semena vysévám na substrát složený z čisté rašeliny a ostrohranného hrubšího písku - štěrku bez prachu, který přepařuji, abych se alespoň pro první období zbavil nežádoucích houbových kultur....+ zalévám převařenou dešťovou vodou....Za vhodné složky považuji všechny minerální materiály - složky substrátů - antuku, pemzu,lávu, zeolit, liapor, perlit,jemné lomové štěrky atd,/vše zbavené prachu/ se kterými si do výsevů nevnesete nežádoucí zárodky - podhoubí.....ty ušlechtilé houby si třeba semena orchidejí nesou ve svých obalech.....
Řada běžných semen našich domácích stromů dobře klíčí / a snadno se dále přesauje / na snad všude dostupném hrubším, čistém stavebním písku ....
V dobrých zahradnických knihách u popisů rostlin zpravidla najdete i způsoby a požadavky na jejich rozmnožování semeny ..... Ty se ale dle druhů a jejich domoviny - původu dost liší, některá semena, jak již bylo výše napsáno je vhodné stratifikovat, jiná sklízet ještě ne zcela suchá a ihned vysévat, další naopak nechat vyschnot......na to už není univerzální návod... hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků