Hnojivo a opeřenci

Rady a zkušenosti pro všechny

Hnojivo a opeřenci

Příspěvekod Robert Černý » 20 říj 2013, 08:47

Rád bych se vás zeptal, jaké máte zkušenosti s hnojivem "bobky" a ptáky.
Dlouhou dobu jsem používal korejské bobky. Snažil jsem se je zahrabávat cca centimetr pod povrch substrátu, aby na ně nesedaly mouchy a nekladly k nim vajíčka, ze kterých se později vylíhli červíci a ty náramně chutnají opeřenců. Bohužel se to pokaždý mouchám nějak povedlo a za následek byl "zrytej" povrch substrátu, bobky vyházený mimo mísu a u rostlin slušné "krátery", u kterých bylo vidět na obnažené kořeny.
Letos jsem z experimentálních důvodů u poloviny svých stromů použil japonský Biogold, na který údajně mouchy nelezou. Pravdou bylo, že žádný život v podobě červíků nikde nebyl, ALE opeřence to stejně nějak láká a u většiny stromů, kde bylo použito toto japonské hnojivo byly následky stejné jako u korejského.
Popravdě mě moc nebaví často chodit a vracet hnojivo ze země zpět do misek a dosypávat substrát.
Jaké s tím máte zkušenosti vy?
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Hnojivo a opeřenci

Příspěvekod tomikzlesa » 20 říj 2013, 09:55

bobků si u mě kolik let nic nevšímalo, až letos, to byla hruza. tak Sem letos zkusil právě biogold a celá rok tam hnojivo bylo tak jak sem ho tam položil :-). Ale snad to taky není jen otázka času kdy to něčemu zachutná :(
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Hnojivo a opeřenci

Příspěvekod Hugo Studeník » 24 říj 2013, 19:20

Zdravím všechny !

No popravdě řečeno u mě dělají občas v miskách binec i bez těchto hnojiv .
Takže nevím .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Hnojivo a opeřenci

Příspěvekod Jiří Svačina » 25 říj 2013, 09:15

Ptáky velké granule přitahují, asi jim voní.... :D ....Ale občas hrabou v miskách snad i jen pro zábavu.... :blednu: U nás používáme už delší dobu těm asijským podobná, ale poněkud méně nákladná organická hnojiva - při přesazování přidávám do substrátu, případně v předjaří nadělám kolíčkem dírky a zapravím pod povrch substrátu v nádobách.... Viz kopie /vo co de/ dle nabídky dodavatele.....

- Siforga je organické granulované hnojivo vyráběné holandskou firmou MeMon. Surovinou pro výrobu hnojiv je drůbeží hnůj z vysoce kvalitních zdrojů. Je zejména vhodné pro hnojení zahradnických a zemědělských plodin, jahodníků, ovocných stromů a vinohradů. Živiny uvolňuje pozvolna a tak zajišťuje rovnoměrné zásobení rostlin. Siforga neobsahuje patogeny nebo klíčivá semena plevelů. Rovněž má nízký obsah chloru. Nezanedbatelný je i obsah mikroelementů – Fe, Mn, B, Mo, Zn, Cu. N:P:K - 5:3:8.

- Orgevit je organické granulované hnojivo (granule 4-5 mm) je vyrobeno z drůbeží podestýlky a je zvlášť vhodné pro plodiny vyžadující vyšší obsah dusíku a draslíku. N:P:K - 4:2,5:2,3. Hnojivo neobsahuje žádné příměsi, patogeny a semena plevelů. Má vysoký podíl stabilní organické hmoty (65 %), pH cca 7.

K tomu přidávám minerální granule s dlouhodobým rozpadem 12 -14 - Osmocote nebo Plantacote......které ptákům už vůbec nechutnají :jedna: ....

opět - co to je - popis od dodavatele.... Planta nebo Osmo ...-cote..... jsou kombinovaná hnojiva s regulovaným uvolňováním živin, která se vmísí do substrátu a zásobují rostliny minerálními prvky během celé doby jejich vegetace. Doba působení těchto hnojiv odpovídá 4, 6,8 nebo 12 měsícům. Je to granulované hnojivo jehož zrnka jsou obalena elastickou permeabilní membránou. Dostane-li se granule do vlhké půdy, proniká voda obalem dovnitř. Živiny se rozpouštějí a putují přes obal ven a tam jsou přijímány kořeny rostlin. Doba účinnosti je zrovna jako na druhé straně růst rostlin a jejich potřeby na minerální výživu ovlivněna teplotou půdy. Udaná doba uvolňování živin - 4, 6, 8 nebo 12 měsíců platí pro průměrnou teplotu půdy - respektive substrátu a to asi 20°C. Vyšší průměrné teploty než 20°C urychlují, nižší zpomalují uvolňování živin. Přednosti: Optimální zásobení živinami od počátku i během celé kultivační doby díky jednomu hnojení. Úplnost zásobení se všemi makro a mikroelementy. Žádný další prvek kromě vápníku není zapotřebí. Vyvážený poměr živin a tím vhodný pro většinu rostlinných kultur. Vysoké zásobení živinami bez rizika zasolení půdy. Díky pomalému, rostlinám odpovídajícímu, uvolňování živin dochází k jejich minimálnímu vymývání (jedná se hlavně o nitráty). Zvláštní přednosti těchto hnojiv je stejnoměrně dávkované uvolňování živin (díky zvláštním vlastnostem obalu). Je možno je mechanicky vmíchávat bez nebezpečí poškození obalu (obalový materiál je elastický).

hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron