Pinus Thunbergii ze semene

Rady a zkušenosti pro všechny

Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Luděk Rohovský » 12 črc 2013, 12:55

Zdravím všechny. Zasel jsem letos několik semen Pinus Thunbergii a zatím se zdá, že všechny vzešla a daří se jim. Našel jsem na netu - nějací Japonci - že u semenáčků seřezávají kořeny. Našel jsem pak obdobný postup na jednom španělském fóru. Pochopil jsem, že se to dělá z důvodu zrušení kůlového kořene a jeho nahrazení paprskovitými kořeny. Akorát jsem nikde nenašel, kdy to udělat. Je mi jasné, že nelze srovnávat postupy u nás v Japonsky popř. Španělsku, ale jde mi spíš o to, jestli jste to už někdo nezkoušeli. Klidně bych to nechal až na příští jaro...tedy pokud některé stromky přežijí zimu.
Na snímku 1 jsou semenáčky před řezem na 2. po řezu, na třetím jecmáchají v stimulátoru pro zakořenění a ve 4. jsou už s novými kořeny. Tedy alespoň tolik překlad pomoci Google.
Přílohy
Pinus Thunbergii_01.jpg
Pinus Thunbergii_01.jpg (42.15 KiB) Zobrazeno 4749 krát
Pinus Thunbergii_02.jpg
Pinus Thunbergii_02.jpg (21.33 KiB) Zobrazeno 4743 krát
Pinus Thunbergii_03.jpg
Pinus Thunbergii_03.jpg (27.13 KiB) Zobrazeno 4749 krát
Pinus Thunbergii_04.jpg
Pinus Thunbergii_04.jpg (23.17 KiB) Zobrazeno 4743 krát
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 13 črc 2013, 08:43

Tak trochu jsem nepochopil o co tu jde. Né že bych nerozuměl významu slov. Není mi tak uplně jasné proč řezat když jsou kořínky tak jemné že je stačí pouze rozprostřít? Bohužel nějak nevidím velký rozdíl mezi jedničkou a čtyřkou.
A také Luďku si matně vzpomínám že podle Jirky Svačiny který borovicím krapet rozumí není Pinus Thunbergi v našich pěstitelských podmínkách jednoduchý druh.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 črc 2013, 09:07

- P.thunbergii semenáčky - i ze semen sbíraných v horách, špatně snáší naše zimy, - při jen mírném oteplení se dají do růstu a zničí je následný mráz...
Uvedené odstranění všech kořenů z uvedeného důvodu, likvidace silnějšího středního kořínku - / později kůlového kořenu / jde snad provést i méně drastickým způsobem -vystřihnou jen středové kořínky a k dalšímu rozvětvení kořenů semenáčky přimět pěstováním v hodně propustném písčito štěrkovém substrátu a jen širokých a nízkých - plochých nádobách ...a následným pravidelným zkracováním - střihem kořenů ...
Je to více o trpělivosti a pravidelném ošetřování maličkých mladičkých rostlin......Rostou si podle svého.....nad zemí ani pod zemí neporostou samy..../ bez údržby zahradníka /... tak jak bychom si přáli ... je vhodné je rozumně usměrnit....
ale myslím si že není nutné až tak....

jak vidím Honza měl stejnou myšlenku...zdravím...

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Luděk Rohovský » 15 črc 2013, 08:32

Díky za názory. Nějak mi neseděla představa, že semenáčku odstraním veškeré kořeny a on pojede dál. A co se týče přežití zimy...budou doufat, asi je na zimu přenesu do nevytápěné místnosti, aby nebyly přímo vystaveny, našim poslední dobou, velice podivným zimám.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jan Adámek » 15 črc 2013, 10:51

Uf, pochopil jsem konečně, že ruka je japonská...Taky mi připadá to jejich počínání vcelku zbytečné, ale kdo ví. Někdy mají takto staré rostlinky jen jeden dlouhý tenký kořínek.
V seznamu pěstovaných borovic v arboretu Sofronka v Plzni Pinus Thunbergii chybí. Tedy, je jmenovaný, ale nepřítomný. Takže se tam zřejmě výsadba této borovice nedožila 50 let.
V našich končinách nejsou snad problémem zimní mrazy, ale to, že může mrznout po teplém dubnu třeba v květnu, jak naznačuje pan Svačina. Mně takhle odešla Pinus pumila, která normálně roste v krajích, kde je v zimě -50°C a méně. Takže borovičky Thunbergovy ven až od června a nebo dobře sledovat předpovědi počasí.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 črc 2013, 19:42

On ten princip - využít dělivá pletiva mladičkých rostlin je zajímavý a asi přispívá k větvení kořenů, jen je dost obtížné vytvořit "čisté - laboratorní" podmínky pro realizaci...
...a ověřuji si své poznatky stejně tak jak uvažoval kolega Adámek, stará a na vlastních kořenech pěstovaná P. thunbergii není uvedena mezi rostlinami sbírek,v indexech rostlin našich parků a zámeckých zahrad atd. a tak je tedy u nás asi opravdu citlivá...Ale proč ještě píši...jiné je to pokud P.thunbergii naroubujete na třeba jen kořeny - nizoučkou podnož - naši P.silvestris - běžnou borovici lesní, nebo na P. mugo - borovici kleč, a pěstujete v záhonu - běžné výsadbě...u nás takto roste několik kultivarů řadu let uspokojivě...a takéž v předchozím zmíněná P.pumila .....

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Luděk Urbanič » 16 črc 2013, 15:28

Asi mám štěstí na svoje P. Thunbergi - už patnáctým rokem celkem bezproblémově prospívají - ale je pravda, že nejsou na nějak extrémně exponovaném místě - maximálně trpí tak suchem v létě a holomrazy v zimě.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jan Adámek » 17 črc 2013, 10:18

No, zrovna holomrazy jsou pro neopadavé stromky největší žůžo. Ale prý spíš vyschnou než zmrznou. Laponská forma naší borovice má prý jehličí přizpůsobené ke snížení odparu v zimě.
Našel jsem, že Thunbergova borovice je "hardy to zone 6" (nejnižší teploty mezi -23°C a -17°C), takže u nás dlouhodobě snad někde kolem Mikulova. Existuje podobná borovice Pinus tabuliformis, která tvoří k stáru takové obláčkovité koruny. Ta naši zimu přežívá (do -28°C) a je možné u nás nasbírat klíčivá semena.

To, že u nás přežívají roubovanci, je velmi zajímavé. Rád bych se zeptal zkušených, jak se ovlivňuje roub s podnoží. Nějakou náhodou jsem sehnal roubovance, jehož koruna je zakrslá forma borovice Pinus longaeva. Informace o podnoži jsem v prodejně z nikoho nevylomil. Semenáče příbuzné P. aristata naši zimu přežívají v pohodě i na balkoně. Ale co můžu čekat od toho roubovance?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jiří Svačina » 17 črc 2013, 16:39

Já působím sice "opticky :blednu: " na Jihu Moravy, ale jsem doma v prvních kopcích Českomoravské vrchoviny, ale hlavně na severovýchodním svahu a na dně mrazové kotliny... Takže pokud se třeba v únoru oteplí, se u mě ty spěchající rostliny co jsou "více na sluníčku - ohřívány" brzy pohnou a následně namrznou...to si myslím že ničí ty semenáčky P. thunbergii a podobných ....
Naroubování na P.silestris a umístění na větru, v nechráněné poloze snáší dobře - je u nás k vidění.
...Luďku u nás pěstované patnáctileté semenáčky - rostlinky P.t. to je co si píšeme na síti výborný výsledek - určitě skvělá péče, a snad rekord ve stáří - dožití :jedna: :clap:
....J.A. Podnož může pochopitelně významně ovlovnit růst a je dobré vědět na čem je to roubováno...ale to je v obchodech nezajímá, většinou neví...nic. P.aristáta je pětijehlicová, a nejen u mě zcela odolná jak ve výsadbě tak i v korýtku i kontejnerech. P.longaeva - to jsou snad nejstaršší borovice na světě...roste vysoko na horách White Mountains, na mých stránkách je stará reportáž - "když jsme se na ně byli podívat" http://www.bonsai.cz/_oldweb/cl1801735995.htm, ....
Jak tam píšu je někdy uváděna jen jako forma P. aristáta a co vím tak se liší snad jen tím že nemá bílé-vápenaté "skvrny" na jehlicích, a i u ní mám odzkoušeno, že snáší stejně dobře jako aristáta naše zimní podmínky...Ale pokud to není nějaký zakrslý čarověník / jsou známy a občas v nabídkách/ je velmi cennná :jedna: , jen je třeba počítat s tím, že sice roste pomalu, více jako keř, ale když se usadí - časem, nebude malá...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Pinus Thunbergii ze semene

Příspěvekod Jiří Svačina » 18 črc 2013, 09:56

A ještě pro úplnost info. - doplnění ke J.A. výše zmíněné.... cituji.... "Existuje podobná borovice Pinus tabuliformis" atd,....ta je u nás dobře rostoucí - odolná, s tím souhlas, ale je hodně jiná svým růstem, ze zcela jiné skupiny, pochází z Číny, odlišná i "listy" , nepatří k "pětijehlicovým" .... je pouze "dvou až tří jehličková" ....
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků