hnojení

Rady a zkušenosti pro všechny

hnojení

Příspěvekod Hugo Studeník » 17 kvě 2013, 18:25

Zdravím všechny !
Chtěl bych trochu podiskutovat na téma hnojení . Bylo tady už o tom dost napsáno , ale vesměs v souvislosti s moderními substráty a nutností hnojit , nebo o vlivu hnojení na podporu růstu stromu či vracení obrostu . Ale příliš se zde neřešilo hnojení již zapěstovaných či hotových stromů , asi to souvisí s tím , že většina z nás takovýchto stromů moc nemá .
Já sám jsem to zatím také příliš neřešil - i většina mých stromů je ve fázi pěstebního materiálu , takže hnojím běžnými hnojivy ( slepičí grynulát , cererit či tekutá hnojiva krystalon atd. ) . Stromům to celkem svědčí , ale některé reagují růstem velkých listů či jehlic ( lípy , modříny ) . Jak už jsem psal , u stromů ve vývoji mi to celkem nevadí . Ale u některých bych se rád posunul kousek dál k finálnímu tvaru a tady je růst takovýchto výhonu značně nežádoucí .
Zatím hnojím všechny stromy stejně , což pokud si pamatuji doporučují i někteří známí pěstitelé . Zalévám dešťovou vodou ze sudu . Vloni se mi celkem osvědčilo rozmíchat do celého sudu slabší koncentraci tekutého hnojiva , takže hnojení probíhá při běžné zálivce v podstatě bezpracně . Takže uvažuji , že bych musel buď přejít na méně růstová ( méně dusíkatá ) hnojiva , nebo začít stromy hnojit diferencovaně , což je podstatně náročnější . Navíc ideálně také jinak listnáče , jehličnany či azalky .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: hnojení

Příspěvekod Jan Kalivoda » 29 kvě 2013, 20:55

Vážení,
o hnojení bylo opravdu napsáno móóc,,, ale vraťme se na úplný začátek, rostliny v růstu hnojím od jara stále každý týden i dvakrát, ale zaleží na propustnosti substrátu a narostou "lopuchy"velké listy, ale rostlina potřebuje růst a sílit ... rostlina na výstavu atd. až na jaře vyzrají listy(listnaté) jinak jehličnaté dle potřeby. Ať hnojíte čímkoliv ale hnojte v miskách pravidelně jednou až dvakraát týdně, jednou za týden je někdy málo, ja mám skoro vše v skoro čistem teramolu, což je velice propustné a při skoro každodení zálivce jde spousta hnojiva vem, takže půl procentní hnojivem můžete v tomto případě použít deně aníž by došlo k újmě kytky. Naše kykty musí růst, což je příklad na modřínech larix decidua, přijel kolega a říká, kde jsi nakoupil tolik pamodřínů, narostli až 5-6 cm jehlice, ale já odvětil, že je to modřín klasika, je to prostě o pravidelném hnojení a propustnosti substrátu. Rhododendrony hnojím po celou vegetaci každý týden, "Ale jak píši jinde v tomto případě znamená méně někdy více"... a jak učím své žáky, hnojte vždy zalitou kytku, nikdy né suchou!!!
Ať rostou a dejte jim co snesou, v misce při propustném substrátu to unesou. Ale pozor!!!, :!: je potřeba rozlišit jednotlivé druhy kytek, dle Ph., a dalších nároků.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: hnojení

Příspěvekod Hugo Studeník » 30 kvě 2013, 19:44

Děkuji za odpověď .
Tomu , co píšete celkem rozumím . Nicméně některé stromy bych rád posunul na trochu vyšší level a rád bych aby během roku vypadaly trochu upraveněji . Jde mi o to zda ke své sbírce přistupujete z hlediska hnojení diferencovaně či jak to řešíte ( neřešíte ) .
W.Pall říká že hnojí velmi intenzivně a všechny stromy stejně . Na základě této informace lze usuzovat , že taková sbírka je "pohledná" na jaře při rašení , pak jednou či dvakrát v létě po střihu a nakonec v zimě . Jinak ji krášlí listy jako "lopuchy" , dlouhé jehlice a rozježené dlouhé výhony . Jak již jsem psal u většiny svých rostlin , které jsou ve výstavbě mi to nevadí .
Také je pravda , že stromy na to reagují různě . Zejména u těch s malými listy ( čínský jilm , zimostráz , hloh ) se zdá , že to na ně nemá zásadní vliv . Ale většina tuzemských druhů , které mají už tak dost velké listy ( lípa, habr, babyka, modřín ) vypadají pak už dost nepřijatelně .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: hnojení

Příspěvekod 001čolek » 30 kvě 2013, 21:38

Re Hugo
Ahoj
Letos bych se tomu rád pověnoval trochu víc a "vědečtěji" :D (myslím hnojení) . Impulsem a vzorem mi jsou stromy Vency Stropka ,ten je má v úžasné kondici a jak mi prozradil hnojí gran. slepičákama,kon'kou a rohovinou..sem tam když vidí zvýšenou potřebu tak kristalon start. No,to s těma "lopuchama" řeší jeden můj kamarád tak,že zásadně sází jen do domácího kompostu a dál nehnojí skoro vůbec. Mimochodem v tom kompostu má velký podíl popela z dřevokotle,kompost je krásně propustný a jeho stromky si v něm evidentně lebeděj.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron