Jalovec-vícekmen

Rady a zkušenosti pro všechny

Jalovec-vícekmen

Příspěvekod vjačo » 02 dub 2013, 16:44

Ahoj všem :mrgreen:
Mám doma na zahradě jalovec asi chinensis,ale to není podstatné (foto bych event. dodal). Má cca 10 kmínků, výška cca 2,5m, stáří 14 let. Kopnout celý nemůžu (má 1/2 neschválila). Tak mě napadlo, že bych ho z části obryl až ke kořenům a např. 3 kmínky usekl vertikálně a oddělil i s kořeny, tak aby měli své kořeny. Má s tím někdo nějakou zkušenost ?
Díky za rady.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Jalovec-vícekmen

Příspěvekod Jiří Svačina » 03 dub 2013, 12:41

Jalovec výšky 2,5 meru bude mít i růstu odpovídající kořeny snad až metr hluboko ale nejméně metr kolem sebe . Rostlina se pravděpodobně nebude větvit už od kořenů...i po předchozím seřezání / celé rostliny/ a následném dost obtížném -šetrném rozdělení - bude oddělenou část jen obtížné vykopat s nějakým celistvým balem....bude potřeba s ní pracovat v prvním období jako s obřím řízkem.... :think: Možná lepším řešením by mohlo být "vzdušné" odhřížení vhodných částí - do úvozovek to dávám proto že to nemusí být ve vzduchu, zaškrcení - naříznutí a "zábal pro zakořenění" může být i někde v dělících se kmíncích pod zemí....a po vytvoření dostatečných kořenových balů, a to jednoho nebo i více, pokračovat obvyklým /vícekrát tu popsným/ způsobem rozdělení rostlin .... :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Jalovec-vícekmen

Příspěvekod vjačo » 03 dub 2013, 18:18

Ahoj Jarku,
díky moc za info. No ale hlava mi to nějak nebere :( Někde v jiném vláknu jsem se ptal na zahřížení jehličnanu a bylo mi řečeno, že jehličnany nelze vzdušně hřížit. Pouze listnáče. Tak už jsem z toho jelen nebo daněk.

Letos se poprvé chystám na vzdušné hřížení větví všeho co mám v dostupném okolí (zálivka). Švestka, Acer palmatum ... Snad se něco chytne. Za zkoušku přece nic nedám. Jen se naučím. O vzdušném hřížení jsem toho na :mrgreen: přečetl již hodně. Díky této dlouhé zimě (u nás je dnes pořád cca 50 cm té bílé hmoty).
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron