borovice mugo záchrana únor

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Jirka Bělunek » 21 úno 2013, 08:26

Zdravím. Sleduji tuto diskuzi a pořad koukám na ten strom a vůbec nemám žádnou představu, co sním? Dobře, povede se ho vykopat a udržet při životě, ale spíše bych byl pro, at´někdo tomu stromu dá nějaký směr či styl(náčrtek).
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod ruda.p » 21 úno 2013, 09:25

Jirko doufám že si to nepleteš s tou borovicí co je ještě v zemi, ta byla jako náhled co mám vyhlídnuté, ale na konec jsem to vzdal a ten co je vykopaný je zatím před zkouškou zda přežije a pokud ano jistě nám Tomáš dá lepší foto zatím se tu nedá nic jiného dělat vše by bylo předčasné :!:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Compel Lubomír » 22 úno 2013, 20:58

Co se týče rašeliny určitě souhlas s přidáním do nějaké složky propustného substrátu. Jenže, měla by to být rašelina bílá neboli baltská. Podle názvu samozřejmně není bílá ale hrubá, nemletá a v mnohem větších kusech než běžně dostupné rašelinové substráty ( směsi ). Nikdy jsem ji nehledal na internetu. Pokud se na ni zeptám v zahradnictví, většinou na mne koukají jak kdybych spadl s Marsu. Ještě jsem nenašel zahradnictví, kde by alespoň věděli že něco takového existuje. Můj poznatek.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Jiří Svačina » 23 úno 2013, 12:05

proboha.... :roll: :roll: ..to je snad zahradnická základka...
- rašelina nazývaná Baltská, obojí, tedy světlá a i tmavá , je těžena a k nám dovážena z "Pobaltí"...
- světlá rašelina má PH jen 3,5-4,5.../je více kiselá/, a velikost dle zpracování, tedy dle přání odběratelů...
Rašelina je průmyslově těžena bagry, korečkovými rypadly, atd. mokré cca až kubíkové kusy, nechávají na haldách přemrznout, a vyschnout, potom je drcena + tříděna na sítech ,expedována volně - kamiony příp.vagony, pro zpracovatelské firmy - mimo jiné i všechny velkovýrobce substrátů u nás,... k dalšímu zpracování... Ale také je i na místě míchána a mletá i... "balená" po cca šesti kubíkových lisovaných bigbalech na ruských paletách, nebo lisovaná 250-300 l pytle, a také v cca 70,50,20,10 litrových malospotřebitelských baleních...někteří odběratelé si dodávají vlastní obaly, nebo v originál obalech.... aktuální velkoobchod nabídka uvádí složení a třeba i že...
- například profi substrát "Base" je jemně mletá směs světlé a tmavé rašeliny s upraveným PH na 5,5-6,5...
- "Kontejnerovací substrát" je hrubší, opět výše uvedená směs světlé a tmavé s PH 5-6... atd.
- surová, hrubá, nabízená občas přímo exportéry , méně dovozci, je občas dodávána, ale jen v bigbalech, a obsahuje kusy až 20 cm..., je vhodná například k Rhododendron - zakládání zahradních rašelinišť atd., nesetkal jsem se s malospotřebitelským balením...
Dříve,/ nevím jestli ještě dnes, snad místy /jen v malém/ v Německu/ je- nebo spíše byla, rašelina vyrývána ručně-rýči, nazývala se " borkovaná" byly to cihly, dodávané suché, nebo drcené, byla to ta nejkvalitnější a nejdražší...
Před použitím té lisované je vždy třeba ji rozvolnit - načechrat , navlhčit , doplnit zásobní hnojivo, případně smáčedlo , a pečlivě promíchat s dalšími složkami substrtu - připravit k pužití....atd...
Hezký den :D :jedna:
to-admin.... to je jen reakce na předchozí... :? , k tématu to nepatří, prosím pokud je to možné přesunout někam do pěstování - substrátů ... nebo dokecníku...děkuji....
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron