borovice mugo záchrana únor

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Míra Z » 16 úno 2013, 00:31

Tomáši,snad se pletu-tu borovici si zasadil do čistého písku?Vtom případě by si jí opravdu odsoudil.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod petradelt » 17 úno 2013, 22:18

Já z těch fotek teda nejsem moudrý. :think:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Míra Z » 18 úno 2013, 00:23

Tak ven s pravdou :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 úno 2013, 16:26

Pískoviště je to pěkný. :clap: (taky jsem to kdysi dělával) Průšvih je že to moc nefunguje.Potřebuješ štěrk.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Tomáš Kubík » 18 úno 2013, 17:02

No je tam asi tak 90%, písku zbytek rašelina. Tahle směs tvoří asi 1/4 objemu bedny zbytek je původní hliněný bal. Normánlně dávám rašeliny víc. Prostě jsem ji doma neměl dostatečné množství, tak jsem použil co bylo. Dole je rašeliny větší podíl a nahoře bohužel už skoro nic.

Tenhle písek používám u vykopaných stromů už 3 roky a není s ním problém, jen ho většinou nadlehčím rašelinou nebo něčím jiným trochu víc než teď :-)
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Míra Z » 18 úno 2013, 22:48

To nebude nejlepší volba...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Vláďa Boudný » 19 úno 2013, 06:33

Rašelina je k ničemu, stejně jako písek. Pro rozvoj vlásečnicových kořínků je důlezitý vzdušný štěrkovitý substrát. Taky jsem v začátcích úspěšně zabíjel pískem i rašelinou. Bohužel...nezbývá než doufat v zázrak...
Chybami se člověk učí.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 úno 2013, 18:17

" vzdušný štěrkovitý substrát určitě ano" ale lomové drtě jsou " mrtvý, téměř sterilní materiál...
Vláknitá - hrubá, vzdušná rašelina je základem většiny profi.množárenských substrátů pro zahradníky a školkaře . Rostliny v ní koření a rostou skvěle...Nevím proč by měl být dorost pro bonsaje vyjimkou... V Evropě , je roční produkce řízkovanců a mladých rostlin řádově v desítkách mega... Sází se i do čisté rašeliny...Ale není to ta směs namleté kůry s rašelinou, - černé mazlavé bláto prodávané v některých barevných obalech u nás...
A totéž platí o písku. To je jedna z dalších složek množárenských substrátů. Ale je používán ostrý, křemičitý nebo živcový jemně zrnitý - drcený a přesívaný písek , materiál co možná bez prachu...ne ten plavený, uléhavý, hodně jemný s velkým podílem prachu - jílu... Do čistého písku se sem tam něco řízkuje, ale do samotného písku se v zahradnictvích pokud vím nic nesází... :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod Tomáš Kubík » 19 úno 2013, 21:04

Fotka dost zkresluje. Jinak souhlas s panem Svačinou. Písek a rašelina je součástí velkého procenta substrátů používáných v zahradnictví. Ten co tady ve Znojmě používám není úplně jemný prach, frakce je zhruna 1-5mm. Zrn menších než 1mm je tam minimum. Mám s ním dobré zkušenosti, tak proč ho nepoužít. Samozřejmě, že jsem udělal chybu v poměru složek substrátu, ale co už, teď borovici určitě přesazovat nebudu. Nechám jí čas. :-)
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: borovice mugo záchrana únor

Příspěvekod pájaombre » 20 úno 2013, 08:58

Čauky Tome,jestli sem dobře pročítal tak jde o pokus o záchranu stromku,jak píšeš byl zachován co největší původní bal aty jsi pouze doplnil po okrajích.Starší mugo by to mohlo ustát(je to pudová záležitost) ;) Držím mu palec......
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron