Roubování pinus parviflory

Rady a zkušenosti pro všechny

Roubování pinus parviflory

Příspěvekod PSt » 16 led 2013, 19:06

Měl bych dotaz spíš ze zahradnického soudku. Zajímalo by mě jestli s tím má někdo zkušenosti a s jakou podnoží máte nejlepší zkušenosti. U nás se roubovalo na pin. strobus, ale výsledky jsou nevalné. Dále mám pár kusů pinus parviflora negishi roubovaných na pinus uncinata, rostliny vypadají o mnoho lépe a po dvou letech se mají čile k světu. Zlé jazyky však tvrdí, že takové rostliny mají méně než poloviční životnost. Co vy na to???
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jiří Svačina » 17 led 2013, 14:33

Několik starších rostlin roste u nás dobře na P.cembra, a pokud mám, snažím se je roubovat na tuto podnož, případně další, odolnější a pokud možno pětijehlicové ... Ale srůstá a roste i na dalších, ty z Japonska jsou vesměs roubované na P.thunbergii...o které už tu snad někde bylo psáno. P.strobus, zvláště v suchém horkém prostředí ,/ v létě tady u nás/, je často napadána rzí, jako podnož ji proto vůbec nepoužívám. Těmto borovicím vyhovují vlhčí a vzdušná stanoviště, na kterých rostou velmi dobře i na vlastních kořenech - viz třeba v Průhonicích .
Ať vám to roste :jedna:
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod PSt » 18 led 2013, 20:01

Děkuji za vyčerpávající odpověd :clap:
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 led 2013, 11:34

Když už se tu těmi "pětijehlicovými borovicemi"zabýváme - parvflory jsou prostřednictvím bonsají dost známé, je tu ve sbírkách a na trhu i řada jejich kultivarů..., :think: ale v přírodě na dálném východě roste ještě další zajímavá pětijehlicová borovice která je občas zaměňována za předchozí - Pinus koraiensis. viz představení link :
http://botany.cz/cs/pinus-koraiensis/
http://databaze.dendrologie.cz/index.ph ... 5&id=29237
Přesto že je dost rozšířená, a roste na stejných lokalitách jako bonsajisty pomněrně často pěstovné stromy, co vím, není o ní co se týče dostupné bonsai literatury snad nikde zmínka :think: .
Mám několik let ve volné půdě dvě rostliny , jedna je drobný, moc nerostoucí keřík , druhá naopak bujně rostoucí - časem asi větší strom... Zajímalo by mě jestli ji někdo pěstujete, jak roste, a jestli znáte - máte v kultuře nějaké její drobnější kultivary... Vím že v minulosti byla vysévána dovezená semena v Průhonicích a nějaké drobnější rostliny snad vyselektovány....

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod PSt » 19 led 2013, 19:12

Osobně mám nevalné zkušenosti s pin.kor.Silveray. Bohužel rostliny spíše živoří. Je to zřejmě příliš vysokou hodnotou pH. Byli nějaké pokusy ji změnit pomocí přidání rašeliny či hnojení kyselími hnojivy, ale výsledky jsou mizerné a nakonec se hodnota opět vrátí do starých kolejí( Jako mat. hornina je zde spraš tak asi proto). Nejlépe zde zkrátka ze všech pětijehlicovek jdou parviflory. Jeto zajímavé, protože podnož je ve všech případech pin. strobus, pouze u některých parviflor pin. uncinata(ty jsou zatím nejlepší)
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jiří Svačina » 21 led 2013, 10:51

Děkuji. Mám tu stejný kultivar, /roubovaný z německa,tuším že původem od P.Vosyky/, zatím roste dobře, u nás jsou pod ornicí proplástky-kamenité jíly, ale i když volně rostoucí je to dost "vytáhlá", ...zatím ne moc zajímavá rostlina ...
Ještě jeden dotaz na ty pětijehlicové - P.pumila ? Také mám jen jednu rostlinu - zatím roste uspokojivě, ale kultivary neznám a asi by mohly být zajímavé..... :think: nemáte zkušenosti ?
Pro info i dalších čtenářů opět link na popis a obrázek - http://botany.cz/cs/pinus-pumila/
a http://databaze.dendrologie.cz/index.ph ... 5&id=29275
Děkuji a zdravím
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod PSt » 26 led 2013, 22:31

Co se týče pumily nemám žádné zkušenosti. Jeden kolega má několik semenáčků. Vzhledem prý připomínají mugo. Mě osobně se velice líbí Pinus Cembra Stricta. V matečnici máme několik desetiletých rostlin dosahujících velikosti 1-1,5m. mají velice kompaktní kuželovitý tvar. Velice se mi též líbí Pinus parviflora brevifolia, což je malý kultivar s velikostí jehlic do 1cm a velikostí šišek 2-3cm. V osmi letech má velikost zhruba 30cm na výšku a 60cm průměr.Zkoušeli jsme ji i roubovat, ale ujímavost nebyla nijak vysoká(zřejmě špatná podnož, ale to se dostáváme opět na začátek tématu)
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jan Adámek » 13 kvě 2015, 11:37

Dobrý den, rád bych si narouboval nějaké borovice a tak pátrám po informacích, jak na to. Zatím se jedná o víceméně 5jehličné kousky, jako je P. parviflora, P. pumila. Jak jsem se tu dočetl, lze roubovat na lecjakou borovou podnož, ale zajímalo by mě (kromě techniky roubování),jak podnož ovlivňuje vlastnosti výsledného stromku. Zejména se jedná o mrazuvzdornost, vzrůst, časnost rašení a nároky na substrát.

Opožděně pro pana Svačinu.
Mé zkušenosti s balkonovým pěstováním Pinus koraiensis a P. pumila jsou následující: V běžné literatuře se uvádí, že z nepopsaných důvodů není korejská borovice pro naše klimatické podmínky vhodná. Ale naši zimu snáší naprosto bez problémů a je zcela odolná proti pozdním mrazům v dubnu a květnu. Na bývalé výzkumné ploše Sofronka v Plzni roste výborně a přirozeně se množí. Jedinou nevýhodou je, že v nádobě moc nechce zmenšovat jehlice. Roste mnohem rychleji než limba a prý chce nezásaditý propustný substrát.
Pinus pumila (říká se jí limba zakrská) semenáč je v našich podmínkách borovice poněkud problematická. V zimě snáší mrazy u nás nevídané, ale velmi brzy raší a není odolná k pozdním mrazům - narozdíl od limby evropské i sibiřské.
Odolnost proti rzi vejmutovkové je u obou borovic dobrá.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 kvě 2015, 09:25

U mě Pinus koraiensis i P. pumila ...........a i desítky dalších borovic ve volné půdě rostou..........
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Roubování pinus parviflory

Příspěvekod Jan Adámek » 14 kvě 2015, 10:56

Ve volné půdě rostou..., prý P. pinea vesele roste venku v areálu jedné pražské nemocnice. Chtěl jsem jen vědět, jak moc ovlivňuje podnož vlastnosti výsledného stromku. Ale asi to nebude takové drama.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků